Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w prawie o aktach stanu cywilnego: mniej dokumentów i śluby poza urzędem

nm
Archiwum Polskapresse
Jakie zmiany od 1 stycznia i 1 marca zajdą w ustawie o dowodach osobistych, ustawie o ewidencji ludności oraz ustawie Prawo o aktach stanu cywilnego.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o zmianie ustawy o dowodach osobistych, ustawy o ewidencji ludności oraz ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. Ustawa przesuwa m. in. termin wejścia w życie ustawy z dnia 28 listopada 2014 roku Prawo o aktach stanu cywilnego o dwa miesiące tj. na dzień 1 marca 2015 roku z jednym, wyjątkiem.

Z dniem 1 stycznia 2015 roku wszedł w życie art. 47 ust. 1 ww ustawy, który mówi, iż po dokonaniu czynności- zarejestrowania urodzenia, małżeństwa czy zgonu kierownik urzędu stanu cywilnego wyda z urzędu, nieodpłatnie jeden egzemplarz odpisu skróconego aktu stanu cywilnego, a nie jak dotychczas trzy egzemplarze. Wprowadzenie wyjątku w zakresie wejścia w życie art. 47 ust. 1 Prawa o aktach stanu cywilnego stało się konieczne z uwagi na wejście w życie z dniem 1 stycznia 2015 roku ustawy o Karcie Dużej Rodziny, która w art. 35 przewiduje zmiany w załączniku do ustawy o opłacie skarbowej informując, że z dniem 1 stycznia 2015 roku nie będą podlegały opłacie skarbowej odpisy skrócone wydawane w sprawach: dokumentów stwierdzających tożsamość oraz Karty Dużej Rodziny.

Nowa ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego, której wejście w życie zaplanowano na 1 marca 2015 roku na uprościć obieg i dostęp do różnych dokumentów. Nakłada na kierowników USC obowiązek prowadzenia elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów. Odpisy z tych dokumentów będą wydawane w dowolnym USC. Przy załatwieniu spraw w urzędzie nie będzie konieczności przedstawiania odpisów wcześniejszych aktów.

W myśl nowej ustawy pary będą mogły zawrzeć związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego, jednak w miejscu gwarantującym zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwo wszystkich uczestników. Ma to być miejsce gwarantujące uroczystą formę i bezpieczeństwo. Za zorganizowanie takiej uroczystości trzeba będzie zapłacić około tysiąca złotych. Opłata ta będzie stanowiła dochód gminy na pokrycie kosztów organizacyjnych.

Ponadto nowe prawo wprowadza możliwość nadawania dzieciom imion obcych, co jest szczególnie ważne dla małżeństw mieszanych i imigrantów, uzyskujących obywatelstwo polskie. Nadal nie będzie można nadawać dzieciom więcej niż dwóch imion, imion zdrobniałych, a także ośmieszających lub nieprzyzwoitych.

Nowe przepisy wprowadzają także zaświadczenie o stanie cywilnym, które jako jeden dokument zastąpi przedkładanie wielu odpisów aktów stanu cywilnego dotyczących jednej osoby. To ma uprościć postępowanie oraz zmniejszyć koszty po stronie obywatela.

Nowa ustawa przewiduje sześciomiesięczny okres przejściowy zakładający możliwość realizacji zadań na podstawie przepisów dotychczasowych.

Informacja USC w Radomsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto