Znak „Radomsko otwarte miasto od 1266" bez ochrony? Prezydent odpowiada radnej Wioletcie Pal

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Podczas ostatniej sesji rady miasta Radomska radna Wioletta Pal zwróciła uwagę na wygaśnięcie prawa ochronnego dla znaku „Radomsko otwarte miasto od 1266" i pytała o winnego zaniedbania. Jak tłumaczy prezydent Radomska, o zaniedbaniu nie ma mowy...

Podczas ostatniej sesji rady miasta Radomska radna Wioletta Pal zwróciła uwagę na wygaśnięcie prawa ochronnego dla znaku „Radomsko otwarte miasto od 1266", dla hasła i loga. Taka informacje znalazła na stronie internetowej Urzędu Patentowego RP. Radna pytała, czy w związku z tym miasto wciąż ma prawo nadawania znaku i czy każdy teraz może dowolnie go używać. Nieprzedłużenie ochrony uznała za zaniedbanie.

Jak tłumaczy prezydent Radomska Jarosław Ferenc, nieprzedłużenie ochrony dla znaku było świadomą decyzją. Jak wyjaśnia, uzyskanie prawnej ochrony logo Radomska miało zwiększyć jego prestiż i zapewnić większe możliwości ochrony. Dlatego ówczesne władze miasta w roku 2009 podjęły decyzję o zgłoszeniu do Urzędu Patentowego. Jednak nie zrobiono tego bezpośrednio w Urzędzie Patentowym, tylko za pośrednictwem kancelarii patentowej z Częstochowy, co wiązało się z dodatkowymi kosztami.

Zgłoszono jedynie znak słowno-graficzny – sygnet z logotypem „Radomsko Otwarte Miasto od 1266” z nieprecyzyjnie określonymi kolorami: żółtym i czerwonym. Nie zgłoszono innych wersji logo i samego sygnetu, np. często używanej wersji pionowej czy różnych wersji kolorystycznych. W rzeczywistości więc ochrona patentowa pozostawała pozorna - mówi prezydent Jarosław Ferenc.

W związku z tym oraz planami przeprowadzenia rebrandingu w 2019 roku nie podejmowano działań dotyczących przedłużenia ochrony. Jak podkreśla prezydent, mimo to, logo miasta w dalszym ciągu korzysta z szerokiej ochrony prawnej.

Zgodnie z zarządzeniem prezydenta z 1 września 2009 r. korzystanie z logo oraz innych elementów Systemu Identyfikacji Wizualnej Miasta jest możliwe po wyrażeniu pisemnej zgody przez prezydenta oraz po pisemnej akceptacji projektu wykorzystującego elementy systemu.

Cechą logo jest forma graficzna i stanowi, obok nazwy lub skrótu nazwy, oznaczenie identyfikujące. W orzecznictwie sądowo-administracyjnym zgodnie przyjmuje się, że z punktu widzenia prawa, logo jest dobrem osobistym ustawowo chronionym. W związku z tym, w celu użycia symbolu jednostki samorządu terytorialnego, należy każdorazowo uzyskać zgodę.

Jako dobro osobiste, symbol ten korzysta z ochrony prawnej, natomiast wszelkie naruszenia w tym zakresie mogą skutkować odpowiedzialnością cywilną.

Jednostka samorządu terytorialnego, posiadając osobowość prawną, uprawniona jest do zastosowania przepisów kodeksu cywilnego odnoszących się do osób prawnych. Zastosowanie znajduje zatem przepis artykuł 43 kodeksu cywilnego, który pozwala na odpowiednie stosowanie w tym zakresie przepisów o ochronie dóbr osobistych osób fizycznych. W przypadku zatem naruszenia dóbr osobistych jednostki samorządu terytorialnego, przysługuje jej szereg środków ochronnych.

Jak tłumaczy prezydent, logotyp indywidualizujący jednostkę samorządu zakwalifikować trzeba jako utwór w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w związku z tym korzysta z pełnej ochrony przewidzianej w ustawie. Instrumenty służące ochronie logo miasta znajdują się również na gruncie ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Radna pytała również, czy prezydent zamierza wystąpić do Urzędu Patentowego o ochronę znaku i nazwy Aquara dla wybudowanego kompleksu basenów. Jak się dowiedzieliśmy, w tej kwestii nie zapadła jeszcze decyzja.

Co szósty lot z Polski opóźniony lub odwołany

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie