Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znikające miejscowości... Których już nie znajdziesz na mapie powiatu radomszczańskiego?

Jacek Drożdż
Niedośpielin to dziś jedna wieś, choć kiedyś składał się z kilku przysiółków
Niedośpielin to dziś jedna wieś, choć kiedyś składał się z kilku przysiółków Jacek Drożdż
Cmentarzyk, Jaskółki, Pokraka, Papiernia, Poduchowne... Te wsie z różnych gmin, łączy jedno - dzisiaj na próżno można szukać ich na mapach. Zostały jednak w pamięci

Miejscowości znika-ją z map, ale ludzie, zwłaszcza starsi, jeszcze o nich pamiętają, nierzadko używając ich nazw, choć z oficjalnego obiegu zostały już wymazane.

Praktycznie w naszym powiecie nie ma gminy, która nie "straciła" jakiejś wsi. Na przykład, na nowych mapach gm. Kobiele Wielkie nie ma już takich wsi jak Cmentarzyk i Pokraka. Cmentarzyk to dziś urzędowo Katarzynów, a Pokraka - Orzechówek. Kilka lat temu o zmiany nazw starali się sami mieszkańcy. - Po postępowaniu administracyjnym doszło do oficjalnej zmiany - wyjaśnia Józef Szpruch, sekretarz kobielskiego urzędu.

Podobny los, tyle że w latach 70. spotkał Jachimowiznę. Obecnie jest to Kolonia Huta Drewniana. Poza tym z map zniknęła nazwa Jagodnik, kiedyś był to przysiółek wsi Huta Drewniana.

W gminie Przedbórz o zmiany nazw wsi mieszkańcy wystąpili na początku tego wieku.
- Radni podjęli takie uchwały, a potem za pośrednictwem wojewody kierowaliśmy pisma do ministra spraw wewnętrznych i adm. - wspomina Antoni Auguścik z przedborskiego magistratu.

W 2005 roku ukazało się rozporządzenie szefa MSWiA, odnotowano w nim, że wieś Chałupki zmieniła nazwę na Chałupy, Stary Józefów to Józefów Stary, a Stary Reczków - Reczków Stary, Osada.

W Masłowicach też doszło do administracyjnego porządkowania nazw miejscowości. Chełmo np. miało przysiółki Leonów i Mariankę. Dziś obowiązuje tylko nazwa Chełmo. Podobnie było w Strzelcach Małych, gdzie zniknęły nazwy Bendzym i Jaskółki oraz z Tworowicach - tam nie ma już Hylczowa i Chaptyzowa.

Miejscowości znikają z map nie tylko za sprawą decyzji urzędników. Bywa i tak, że niezbyt łaskawie obchodzi się z nimi los. Klizin w gminie Kodrąb był kiedyś sporą wsią. Obecnie znajduje się tam 11 domów. W przysiółku Kopaliny nie mieszka już nikt, w Brzezinkach - dwie rodziny. Z powszechnego użycia wyszły też nazwy wsi w samym Kodrębie. Dąbrowa to dzisiaj ulica Górna, a Poduchowne tworzą ulice Słoneczna i Źródlana.

W gm. Kobiele jedną z większych wsi był kiedyś Podświerk, folwark majątku Włynice....

Czytaj dalej na następnej stronie...

- Przed wojną mieszkali tam robotnicy dworscy, był czworak i kilka gospodarstw. Jeszcze po drugiej wojnie światowej żyło tam kilka osób. Dziś jest tylko jedna posesja i leśniczówka, gdzie kiedyś były zabudowania dworskie - opowiada Józef Szpruch.

Podobny los spotkał Jasień. Wieś przeżyła okres prosperity w latach 1850-1920 za sprawą huty szkła. Wówczas było tam około 120 domów. Znaczenie huta utraciła w czasie I wojny św., bo działania wojenne przerwały ścieżki zbytu na rynki europejskie... Nie było pracy, ludzie zaczęli wyjeżdżać. Dziś są tam jedynie dwie posesje, leśniczówka i budynek z lokalami socjalnymi.

Niedośpielin w gm. Wielgomłyny kiedyś składał się z wielu przysiółków: Władysławów, Marianin, Brzezinki, Młyn Dolny, Papiernia, Radzimia, Zastawie.
- To już nazwy historyczne, bo dziś Niedośpielin jest całością. Ale starsi mieszkańcy wciąż posługują się nimi - mówi Grzegorz Drzewowski z urzędu gminy.

Podobnie jest w samych Wielgomłynach. Kiedyś były tam przysiółki - Piaski, Wielgomłyny Poduchowne. Dziś Wielgomłyny mają nazwy ulic i te przysiółki zniknęły. Podobnie jest w Krzętowie, gdzie kiedyś istniał przysiółek Wygwizdów.

W gminie jest też wieś o nazwie Bogusławów (niedaleko Myśliwczowa), która obecnie liczy tylko dwa gospodarstwa. Kiedyś była to duża wieś mająca nawet swój kościółek ewangelicki. Ewangelicki, ponieważ wieś założyli osadnicy holenderscy, którzy w XVIII wieku trafili do Polski i za 25-letnie darmowe użyczanie ziemi doprowadzali ją do kultury agrarnej. Mówiąc prościej, wybierano tereny bagienne, podmokłe i poprzez melioracje robiono z nich łąki i ziemię uprawną. Potem w Bogusławowie mieszkali koloniści niemieccy. Teraz pozostały dwa gospodarstwa i ruiny kościółka ewangelickiego.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto