Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

ZSDiOŚ w Radomsku wczoraj i dziś. Tak kiedyś wyglądał "drzewniak" i jego uczniowie [archiwalne ZDJĘCIA]

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
ZSDiOŚ w Radomsku wczoraj i dziś. Tak kiedyś wyglądał "drzewniak" i jego uczniowie
ZSDiOŚ w Radomsku wczoraj i dziś. Tak kiedyś wyglądał "drzewniak" i jego uczniowie fot. Archiwum ZSDiOŚ w Radomsku
Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska (ZSDiOŚ) w Radomsku wczoraj i dziś. Tak kiedyś wyglądał "drzewniak" i jego uczniowie. Zobaczcie galerię archiwalnych zdjęć.

Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku wczoraj i dziś. Tak kiedyś wyglądał "drzewniak" i jego uczniowie. Prezentujemy zdjęcia ze szkolnych uroczystości, akademii, wycieczek, studniówek, ale i ze zwykłej uczniowskiej i nauczycielskiej codzienności.

Historia radomszczańskiego "drzewniaka"

Początków popularnego „drzewniaka” trzeba szukać w listopadzie 1947 roku. To wówczas Ministerstwo Oświaty otwiera w Radomsku Państwową Szkołę Techniczno-Przemysłową, w skład której – obok Państwowego Gimnazjum Mechanicznego – wchodzi Państwowe Gimnazjum Stolarskie. Rok później Czesław Król, podinspektor szkolny, zostaje upoważniony przez Kuratorium Okręgu Szkolnego Łódzkiego do zorganizowania w Radomsku Liceum Przemysłu Drzewnego (to pierwsza nazwa szkoły). On sam zostaje jego dyrektorem, a Bogusław Kowalewski i Sawczyński podejmują się prowadzenia nauki zawodu i przedmiotów zawodowych.

Szkoła miała być dwustopniowa: I stopień obejmował trzyletni okres nauki, II stopień – dwuletni. Pierwszą siedzibę szkoła znalazła przy ul. Fabianiego 5. Na warsztaty w roku szkolnym 1949/50 zaadaptowano budynek przy ul. Armii Czerwonej 69 (Krakowska). Szkoła zyskuje nie tylko nowe lokale, ale również wzmacnia kadrę nauczycielską, pracę rozpoczynają nauczyciele przedmiotów ogólnych.

Więcej starych zdjęć z radomszczańskich szkół:

Tak zorganizowaną szkołę przejmuje we wrześniu 1951 roku Ministerstwo Przemysłu Lekkiego, zmieniając jej nazwę na Technikum Przemysłu Drzewnego Ministerstwa Przemysłu Lekkiego w Radomsku. Była to już szkoła czteroletnia. Był to dla szkoły rok ważny również z innego powodu – po raz pierwszy przyjęto do niej dziewczęta, odbyła się pierwsza matura...

Od września 1953 roku szkoła podlegała Ministerstwu Przemysłu Drzewnego i Papierniczego. W 1955 roku Czesław Król wystąpił do Ministerstwa z prośbą o zatwierdzenie lokalizacji budowy szkoły. W następnym roku powstała dokumentacja budowy szkoły. Początek lat 60. to budowa szkoły i przygotowania do przenosin do nowego budynku – doszło do tego w listopadzie i grudniu 1962 roku. Szkoła nadal nie ma patrona. Proponowano, by został nim np. Tadeusz Kościuszko, ale władze zwierzchnie nie widzą takiej możliwości... Zespół Szkół Drzewnych patrona otrzyma dopiero w 2010 roku. Został nim Mikołaj Kopernik. Szkoła otrzymała wówczas nowy sztandar, ufundowany przez zakłady pracy i współpracujące ze szkołą firmy.

Od 1998 roku w Zespole Szkół Drzewnych w Radomsku – bo taką nazwę nosi już placówka – zostaje wprowadzony nowy kierunek: technik ochrony środowiska. Obecnie w placówce zdobyć można zawód nie tylko technika technologii drewna. Szkoła przygotowuje techników żywienia i usług gastronomicznych, techników usług fryzjerskich, ma klasy z innowacją wizażu, wojskową... Swoim uczniom proponuje praktyki zagraniczne oraz praktyki w lokalnych firmach: Fameg, JYSK czy Frigo Logistics...

ZSDiOŚ w Radomsku wczoraj i dziś. Tak kiedyś wyglądał "drzewniak" i jego uczniowie

ZSDiOŚ w Radomsku wczoraj i dziś. Tak kiedyś wyglądał "drzew...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto