Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZSP 1 w Radomsku. Rajd Geodety w Nowej Słupi w Górach Świętokrzyskich [ZDJĘCIA]

nm
Rajd Geodety 2016
Rajd Geodety 2016 fot. ZSP 1 w Radomsku
41 uczniów z klasy II, III i IV technikum geodezyjnego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku wzięło udział w Rajdzie Geodety...

41 uczniów z klasy II, III i IV technikum geodezyjnego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku wzięło udział w Rajdzie Geodety, który tym razem odbył się w Nowej Słupi w Górach Świętokrzyskich. Uczniowie mieli okazję bliżej się poznać, zdobyć nowe geodezyjne umiejętności oraz wiedzę, a także obejrzeć ciekawe zakątki województwa świętokrzyskiego. Nie zabrakło współzawodnictwa w ramach grup składających się z przyszłych geodetów.

Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Kielce. Zobaczyliśmy m.in. Pałac Biskupów Krakowskich, w którym znajduje się Muzeum Narodowe, rezerwat przyrody Kadzielnia, pomnik Henryka Sienkiewicza oraz zabytkowy Rynek z najstarszymi murowanymi budynkami. Potem pojechaliśmy do naszego schroniska znajdującego się u podnóża Łysej Góry.

We wtorek weszliśmy Królewskim Szlakiem na Święty Krzyż, czyli najstarsze sanktuarium na ziemiach polskich. Tam zobaczyliśmy zabytkowe mury klasztorne, a także relikwie Drzewa Krzyża Świętego. To właśnie z tym artefaktem związane jest powstanie nazwy województwa, w którym przebywaliśmy. Będąc na Świętym Krzyżu nie mogliśmy ominąć słynnego gołoborza, czyli rodzaju pokrywy stokowej składającego się z rumoszu skalnego. Jak widać, oprócz lekcji historii, kultury, był też czas na przypomnienie wiadomości z przyrody i geografii. Szkoda tylko, że gęsta mgła nie pozwoliła nam dostrzec dalekiego horyzontu województwa świętokrzyskiego, bo byłby to na pewno niesamowity widok.

Po południu odbyły się zajęcia związane z rywalizacją geodetów. Uczniowie podzieleni wczesniej na grupy rozwiązywali zadania, odpowiadali na pytania, wykazywali się także sprawnością fizyczną, bystrością i zaradnością. Zmagania były różnorodne – od mierzenia „na oko” odległości pomiędzy dwoma punktami, poprzez geodezyjne kalambury do przejścia pod tyczką ustawioną na łatach. Po takich wyczerpujacych zmaganiach trzeba było się posilić. Poszliśmy więc na ognisko z kiełbaskami. W mroźny wieczór żar ogniska był oblegany niemal przez wszystkich.

Po podsumowaniu popołudniowej rywalizacji okazało się, że zwyciężyła grupa najmniej liczna, składająca się z pięciu uczniów. Byli to Monika Krawczyk, Mateusz Michalski, Kamil Morawiec, Izabela Popiołek oraz Mateusz Więckowski. Otrzymali oni specjalnie przygotowane koszulki. Zorganizowaliśmy też plebiscyt na najsympatyczniejszą uczestniczkę oraz uczestnika rajdu. Zostali nimi Ania Kowalska oraz Oskar Dąbrowski. Potem oglądaliśmy mecz piłkarskiej reprezentacji Polski z Armenią. W ostatniej minucie spotkania całe schronisko podskoczyło z radości do góry, chyba było nas słychać nawet na Świętym Krzyżu…

W środę spakowaliśmy się do autokaru, po drodze do domu nie ominęliśmy pewnej restauracji, innej niż wszystkie. Zadowoleni z wyjazdu wróciliśmy do swoich domów.

W rajdzie, oprócz geodetów, uczestniczyli także uczniowie z technikum mechaniczno-budowlanego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku, którzy świetnie się wczuli w klimat tego wyjazdu. Organizacją rajdu zajęli się nauczyciele Jarosław Chlastacz, Paweł Dudek i Damian Pawlikowski.

Informacja ZSP 1 w Radomsku

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto