Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z ratownictwem medycznym w Radomsku? Radni poprą działania szpitala?

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
fot. Archiwum Szpitala Powiatowego w Radomsku
Co dalej z pogotowiem w Szpitalu Powiatowym w Radomsku? Władze powiatu zapewniają, że podejmą wszelkie działania w celu utrzymania w strukturach szpitala Zespołów Ratownictwa Medycznego. Swoje poparcie w tej sprawie na najbliższej sesji ma również wyrazić rada powiatu.

O tym, że Szpitalowi Powiatowemu w Radomsku grożą kolejne kłopoty związane z ratownictwem medycznym, pisaliśmy kilka dni temu. Jeśli sytuacja się nie zmieni, szpital od połowy roku zostanie bez kontraktu na te usługi. Jak oceniają władze Powiatu Radomszczańskiego, zmiany w strukturze ratownictwa – zwłaszcza w czasie pandemii – niosą ze sobą trudne do przewidzenia skutki, które mogą grozić pogorszeniem opieki zdrowotnej dla mieszkańców. Zarząd Powiatu zapewnia, że będzie zabiegał o to, by szpital miał realny wpływ na świadczenie usług w zakresie ratownictwa.

Szpital w Radomsku posiada 7 w pełni wyposażonych ambulansów medycznych, zakupionych w ramach leasingu operacyjnego (5 ambulansów) i przy udziale dotacyjnym miasta i wojewody (zakup 2 ambulansów). Zorganizował i obsługuje pięć miejsc stacjonowania zespołów ratownictwa w: Radomsku, Przedborzu, Żytnie, Pajęcznie i Działoszynie. Zatrudnia około 90 ratowników medycznych. Jak zapewnia dyrektor Piotr Kagankiewicz, szpital w Radomsku posiada pełen potencjał kadrowy, sprzętowy i lokalowy do dalszego realizowania usług w zakresie ratownictwa. Pojawiły się jednak informacje, że obecna forma organizacyjna ratownictwa medycznego obowiązywać ma jedynie do 30 czerwca.

Samorządowcy obawiają się, że utrata ratownictwa spowoduje dla mieszkańców powiatu ograniczenie kompleksowości udzielanych świadczeń zdrowotnych z zakresu ratownictwa medycznego. Te usługi świadczył będzie inny zewnętrzny podmiot, natomiast Szpitalny Oddział Ratunkowy, będący częścią ratownictwa, pozostanie w strukturze szpitala.

Więcej o planowanych zmianach:

- Takie rozdzielenie usługi, która powinna być kompleksowo realizowana przez jeden podmiot, odbije się z pewnością negatywnie na jej jakości, a w konsekwencji na bezpieczeństwie mieszkańców powiatu radomszczańskiego w zakresie dostępności do tych świadczeń - ocenia Powiat. - Utrata "pogotowia” musi przełożyć się dla szpitala również na stratę finansową - utratę przychodów z tytułu realizacji tych usług.

Zarząd Powiatu zapowiada podjęcie wszelkich możliwych działań mających na celu utrzymanie ratownictwa w strukturach szpitala.

Chodzi bowiem o zapewnienie mieszkańcom powiatu możliwie najlepszego dostępu do świadczeń zdrowotnych w tak newralgicznym zakresie, jak ratownictwo medyczne - jednym głosem deklarują dyrekcja szpitala oraz zarząd Powiatu Radomszczańskiego.

Problem będzie przedmiotem obrad podczas najbliższej sesji rady Powiatu Radomszczańskiego.

Wyrażamy głęboki niepokój i stanowczą dezaprobatę przeciwko działaniom mogącym zakłócić zasady współdziałania lub utrudnić należyte wykonanie kontraktu na realizację świadczeń z zakresu ratownictwa zawartego z wojewodą – mówi Starosta Beata Pokora.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto