Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gliniański kilim, tkanina i ubiór - wystawa Zenovii Shulhi w Muzeum Regionalnym w Radomsku. ZDJĘCIA, FILM

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Wideo
od 16 lat
We wtorkowe popołudnie (29 sierpnia) w Muzeum Regionalnym w Radomsku odbył się wernisaż wystawy “Paralele tożsamości. Gliniański kilim, tkanina, ubiór kostium".

We wtorkowe popołudnie (29 sierpnia) w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku odbył się wernisaż wystawy “Paralele tożsamości. Gliniański kilim, tkanina, ubiór, kostium", której autorką jest ukraińska artystka Zenovia Shulha z Lwowskiej Narodowej Akademia Sztuk. Wystawę można oglądać w Galerii Muzeum. Zenovia Shulha należy do Narodowego Stowarzyszenia Artystów Ukrainy. Z powodzeniem łączy działalność naukową i pedagogiczną z pracą twórczą. Jest autorką i kierownikiem wielu publikacji, wystaw i projektów, w kraju i zagranicą, także w Polsce. W swojej działalności promuje tradycyjne metody tkactwa, kompozycji i technologii, oraz naturalne i ekologiczne sposoby barwienia tkanin.

Od 1996 r. jest organizatorką międzynarodowego projektu etno-artystycznego „Perspektywa ekologiczna", który rozpoczęła w swoim rodzinnym mieście Gliniany koło Lwowa, historycznym ośrodku kilimczarstwa. W ramach jego zrealizowała temat „Kilim gliniański — rekonstrukcja —interpretacja — inspiracja", podczas którego odbywały się liczne plenery artystyczne w Glinianach i w Karpatach, wystawy, konferencje i publikacje naukowe. Pomogły one i w 2021 roku udało się ożywić produkcję kilimów w Glinianach. Powstała firma „ZENA — Gliniany — ART-Studio", w której tkane są kilimy według projektów wybitnych polskich i ukraińskich artystów, współczesnych i przedwojennych, takich jak Zofia Stryjeńska czy Vasyl Tsioń.

Wkrótce film z wernisażu

Zenovia Shulha jest autorką gobelinów, dekoracyjnych kilimów, lyżników, mini gobelinów, a także świątecznych oraz obrzędowych strojów okazjonalnych. Tworzy kostiumy sceniczne dla zespołów tanecznych i chórów, elementy scenografii oraz lalki teatralne. To dzięki jej twórczości pokazanej na wystawie Paralele tożsamości, kultura tkacka jest nadal żywa. Historyczne tkaniny wełniane, kilimy artystyczne, także ludowe codziennego użytku na Huculszczyźnie w Karpatach, stały się dla autorki źródłem inspiracji do realizacji prezentowanej kolekcji.

Współczesne autorskie kompozycje i wzornictwo są wynikiem badań ornamentyki tkanin artystycznych, odtworzenia starych technik tkackich i rękodzielniczych splotów. Faktura, rytm, zmiany w czasie, przełożone zostały na dzisiejszą estetykę. Pokazana twórczość to paralele tożsamości - płaszczyzna dialogu przeszłości z teraźniejszością. To ciągłe przypominanie, że tradycję należy aktualizować, by stała się projekcją teraźniejszości. To środek stylistyczny charakterystyczny dla artystki profesor Zenovii Shulhy, który w dzisiejszych czasach ma szczególne znaczenie, będąc przekazem wartości i identyfikatorem Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto