Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Harcerskie ferie zimowe z Hufcem ZHP Radomsko rozpoczęte! 400 zuchów i harcerzy na zimowych wyjazdach

OPRAC.:
Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
W województwie łódzkim właśnie rozpoczęły się ferie zimowe. Dla harcerskich środowisk Hufca ZHP Radomsko to czas wyjazdów na biwaki zimowe. W tym roku niemal 400 zuchów, harcerzy i harcerek odwiedzi różne krańce Polski, aby zdobywać sprawności na całe życie.

Członkowie Hufca ZHP Radomsko najbliższe dwa tygodnie spędzą aktywnie na zimowych wyjazdach. Podczas udziału w takich formach już od najmłodszych lat uczestnicy i uczestniczki mają okazję uczyć się samodzielności i odpowiedzialności, ale także zacieśniają nawiązane na ścieżce harcerskiej przygody przyjaźnie. Podczas tegorocznych ferii zimowych radomszczańskie szczepy i drużyny organizują siedem wypoczynków:

  • VII „Dębowy” Szczep wraz z 9 DH „Promieniści” wyruszą niemal pod słowacką granicę, gdzie odwiedzą Soblówkę,
  • X Szczep „Legion”, 12 GZ „Gwiezdne Ludki” i 12 DH „Zodiak” spędzą ferie w stolicy polskiej kinematografii – Łodzi,
  • XIII „Czarny” Szczep skorzysta z uroków leżących na pograniczy Karkonoszy, Rudaw Janowickich i Kotliny Jeleniogórskiej w Sudetach Zachodnich - Kowar,
  • XV „Błękitny” Szczep zawita do Rajczy w Beskidzie Żywieckim,
  • XVI Szczep „Hubalczycy” wyjedzie do Brzegów, gdzie uczestnicy zatrzymają się w Schronisku Głodówka na południowym stoku Cyrhli,
  • XL Szczep „Czerwone Berety” już od ubiegłego piątku spędza aktywnie czas w Buczkowicach w województwie śląskim,
  • 85 PDH „Brzask” w tym roku organizuje pierwsze samodzielne zimowiska drużyny w Świętej Katarzynie w województwie świętokrzyskim.

Program każdego z wyjazdów po brzegi wypełniony jest aktywnościami, które umożliwią dzieciom i młodzieży aktywnie spędzić ferie zimowe. W toku edukacji nieformalnej poznają siłę pracy w grupie, współdziałania, a wykorzystując walory odwiedzanych miejsc – będą kształtować ciekawość świata. To okazja na wykorzystanie rozmaitych form harcerskiej pracy, uczestnicy wyjazdów wezmą udział w rozmaitych grach terenowych, zajęciach wykorzystujących kontakt z przyrodą, zwiadach czy wędrówkach - mówi harcmistrzyni Julia Grzędowska, członkini Komendy Hufca ZHP Radomsko.

We wszystkich biwakach zimowych łącznie weźmie udział niemal 400 uczestników. Aby umożliwić takie przedsięwzięcie, na wiele miesięcy przed wyjazdami kadra wypoczynków prężnie pracuje tworząc założenia programowe i organizując zaplecze logistyczne tak, aby podczas wyjazdu każdy szczegół był dopracowany, z dbałością o najmniejsze szczegóły. Organizacja zimowego wypoczynku pozwala również kadrze pozyskać kompetencje, które mogą wykorzystywać przez całe swoje życie.

W tym roku odwiedzamy to samo miejsce po raz drugi. Ostatnio zachwyciły nas przepiękne widoki i pobliskie szlaki. Ważne w wyborze miejsca na wypoczynek jest dla nas to, aby zarówno kadra zuchów, harcerzy jak i najstarszych – wędrowników odnalazła w nim coś, co pozwoli na zbudowanie ciekawego programu. Udało nam się zaplanować aktywności, które mają za zadanie rozwinąć zdolności uczestników i zainteresować nowymi tematami. Podczas wyjazdów stawiamy na wzmacnianie samodzielności wśród członków naszego szczepu. Pomoc przy przygotowaniu posiłków, prace porządkowe oraz współdziałanie w grupach mieszanych, które towarzyszą harcerskiej codzienności podczas wyjazdów sprawiają, że dzieci i młodzież nabywają przydatne na każdym etapie życia umiejętności – wspomina hm. Marta Grębowicz, komendantka XIII „Czarnego” Szczepu im. Zawiszy Czarnego i kierowniczka tegorocznych zimowisk w Kowarach.

Zuchy, harcerze i wędrownicy wrócą z wyjazdów niosąc ze sobą bagaż niezwykłych wspomnień. Z pewnością nie zabraknie także wielu sprawności, zarówno tych, które po zimowiskach zostaną przyszyte w formie plakietek na mundurach, ale także sprawności na całe życie, które zostaną z nimi na długie lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny egzotycznych wycieczek mocno w dół?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto