Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Harcerskie zbiory muzeum doczekają się stałej wystawy w Muzeum?

Małgorzata Kulka
W minioną sobotę otwarto wystawę poświęcona poczcie harcerskiej
W minioną sobotę otwarto wystawę poświęcona poczcie harcerskiej Małgorzata Kulka
Tysiące eksponatów liczą harcerskie zbiory muzeum. Na razie pokazano ich cząstkę. Jest szansa na stałą wystawę? Na razie jest wystawa czasowa "Poczta harcerska".

Stare harcerskie pocztówki z wakacji, pamiątkowe kartki z obozów, znaczki, a nawet walentynki będzie można oglądać do końca sierpnia w Galerii Muzeum Regionalnego w Radomsku. Kilka dni temu uroczyście otwarto wystawę "Poczta harcerska", powstałą z inicjatywy Komisji Historycznej Hufca ZHP Radomsko.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów archiwum Hufca Radomsko i prywatnych kolekcji instruktorów, wszystkie związane są z Radomskiem i powiatem radomszczańskim.
- Całe zbiory liczą około 4 tysięcy różnych eksponatów, pieczątek, kartek, listów kopert... - wymienia należąca do komisji Marianna Stalka, była harcerka, która od ponad dziesięciu lat razem z rodziną zbiera eksponaty. - Najstarsze kartki mamy sprzed wojny, jeszcze rysowane przez znanego radomszczańskiego artystę malarza.

Jak podczas wernisażu podkreślali przedstawiciele Hufca, cierpliwość państwa Stalków do gromadzenia zbiorów, ich opisywania i wystawiania, jeśli tylko znajdzie się taka okazja, jest dla środowiska bardzo cenna, bo umożliwia sięganie do historii szczepów i drużyn.

Zobacz zdjęcia z wernisażu: Wystawa Poczta Harcerska otwarta w Muzeum Regionalnym [ZDJĘCIA]

Dziś poczta harcerska już nie pracuje tak jak dawniej, gdy wysyłano życzenia, czy pozdrowienia z obozów. Jak tłumaczy członkini komisji historycznej ZHP, teraz wydawnictwo traktuje się raczej numizmatycznie. Okolicznościowo z okazji świąt harcerskich, państwowych czy jubileuszy wychodzi ok. 20-30 kartek, które rozchodzą się "na pniu".

- W Radomsku w tej chwili działają obecnie dwie poczty harcerskie - tłumaczy Marianna Stalka. - Jedną numizmatycznie zajmuje się druh Gebauer, druga działa przy szczepie "Błękitnych" i prowadzi ją Jacek Paul.

Czasowa wystawa w Muzeum stanowi jednak tylko niewielką część wszystkich harcerskich zbiorów. Zarówno członkowie komisji historycznej ZHP, jak i dyrektor Muzeum Regionalnego marzą o tym, by w przyszłości powstała stała ekspozycja poświęcona tradycji radomszczańskiego harcerstwa.
- Mamy jeszcze cały komplet zbiorów plakietek, znaczków okolicznościowych, krzyży, odznaczeń harcerskich i całą dokumentację - mówi Marianna Stalka. - Harcerze wciąż coś przynoszą z głębi szuflad i zakamarków. Kupujemy je też na Allegro.

Niestety, na razie skarby harcerstwa muszą zalegać w muzealnym magazynie i domach kolekcjonerów.
- Dzięki druhom mamy pokaźne zbiory, ale nie mamy sali, w której moglibyśmy zorganizować wystawę stałą
poświęconą harcerstwu - ubolewa Krzysztof Zygma, dyrektor muzeum. - Stąd od czasu do czasu, przy różnych okazjach, prezentujemy wystawy czasowe.

Jak jednak zaznacza dyrektor, jak się czegoś bardzo chce, to wszystkie marzenia wcześniej czy później się spełniają.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto