MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak walczyć ze smogiem w Radomsku? Małgorzata Ptak napisała o tym bajkę

kg
Archiwum Radomszczański Alarm Smogowy
Małgorzata Ptak, działaczka Radomszczańskiego Alarmu Smogowego napisała bajkę dla dzieci o tym, jak walczyć ze smogiem

Małgorzata Ptak, działaczka Radomszczańskiego Alarmu Smogowego napisała bajkę dla dzieci o Smogu, a dokładnie, o walce z nim. Jako pierwsze usłyszały ją już na początku grudnia dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Radomsku.

Za palenie w piecu tym, czym się nie powinno, może grozić grzywna nawet do 500 zł. Wypisane mandaty w Radomsku opiewały głównie na kwoty 300, 400 zł. To rzeczywistość... codzienność... zanieczyszczone powietrze i Smog... i próby walki z nim.

A Małgorzata Ptak walczyć ze smogowym potworem postanowiła słowem. Mieszkanka Radomska o tym czym, jest smog i co robić, by go nie było, postanowiła mówić wersami w bajce i już od najmłodszych lat edukować.

,,Pewnego razu, wcale nie tak dawno i nie tak daleko, nie za siedmioma górami i nie za siedmioma lasami, ale tuż obok, okrutny SMOG zasnuł mgłą małe miasteczko nad rzeczką. Niewidoczny potwór z każdym dniem kradł mu coraz więcej kolorów. Drzewom zabierał zieleń listków, kwiatom odbierał kolorowe płatki (...)” - tak zaczyna się bajka autorstwa Małgorzaty Ptak.

- Działamy w Alarmie Smogowym, a naszym głównym zadaniem jest właśnie edukacja. Edukujemy się my poprzez naszą aktywność w Alarmie Smogowym, edukuje się całe polskie społeczeństwo... Ale chcielibyśmy zanieść też przekaz tym najmłodszym mieszkańcom i bajka może być do tego bardzo dobrym sposobem - mówi Małgorzata Ptak, autorka ,,Bajki o tym jak mała Zuzia, Tymek, Mama, Tata, piesek Tropik i kotka Łatka walczyli ze Smogiem”. - Pisząc tę bajkę chciałam wprowadzić taką równowagę pomiędzy dydaktyką, czyli co to jest smog, co to są odnawialne źródła energii, zdrowa żywność, a jednocześnie zachować wartości artystyczne, czyli sprawić, by ta bajka po prostu była dla dzieci ciekawa. Dlatego też przybrała formę baśni. To my dorośli w postaci takiej bajki otrzymujemy narzędzie, aby rozmawiać o tych ważnych sprawach a jednocześnie w bajce wskazując jak problem smogu rozwiązać.

W ,,Bajce o tym jak mała Zuzia, Tymek, Mama, Tata, piesek Tropik i kotka Łatka walczyli ze Smogiem” smog nie ma postaci. - Tak jak i życiu realnym. Czyli może przybierać formę mgły, zakrada się do domów i mieszkań a mała Zuzia, Tymek, Mama, Tata, piesek Tropik i kotka Łatka starają się go przegonić - mówi autorka.

W bajce występuje także postać typowa dla bajek postać, czyli wróżka. Dlatego, iż Małgorzata Ptak uważa, że ten element magiczny jest bardzo ważny, aby dzieci się nie nudziły. Bajka kończy się morałami a zarazem zadaniami, które antysmogowej drużynie daje wróżka. - Są to takie wskazówki, które dzieci mogą przekazać dorosłym lub stosować w swoim dorosłym życiu - mówi Małgorzata Ptak.

W bajce jest mowa między innymi o paleniu w piecu zgodnie z jego instrukcją lub wymianie pieca na ten nowszej generacji, a jeśli jest możliwość to najlepiej, by podłączyć się do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Kolejną wskazówką w bajce jest to, by segregować śmieci do odpowiednich pojemników. Dzieci uzyskują także informacje o odnawialnych źródłach energii, takich jak elektrownie wiatrowe czy energia ze słońca.

Ilustracje do książki wykonała między innymi Iga Borowiecka-Grzywacz oraz byłe uczennice szkoły podstawowej. - Ilustratorzy zawsze są na drugim miejscu. Osoby tworzące ilustracje najpierw tekst bajki przeczytały, a później stworzyły rysunki - mówi Iga Borowiecka-Grzywacz. - Obrazki są bardzo kolorowe i wymowne. Uważam, że edukacja jest podstawową rzeczą. Jak wychowamy młodych ludzi, taką będziemy mieć starość.

Bajkę można pobrać w formie pliku PDF z profilu Radomszczańskiego Alarmu Smogowego na Facebooku.

Radomszczański Alarm Smogowy - podobnie jak wiele innych takich inicjatyw w całej Polsce, to ruch społeczny, który powstał w odpowiedzi na zanieczyszczenie powietrza. Mieszkańcy miast postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i rozpocząć akcje budowania świadomości wśród mieszkańców. W Radomsku Alarm prowadzi działalność edukacyjną, na swoim profilu na Facebooku publikuje i udostępnia wiele materiałów o treściach dotyczących środowiska i przyrody. RAS zorganizował także biegi po Radomsku, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców - a na celu miały zwrócenie uwagi na zanieczyszczenie powietrza w naszym mieście.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto