Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 45-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz w Radomsku. ZDJĘCIA

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Jubileusz 45-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz w Radomsku
Jubileusz 45-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz w Radomsku M. Kulka
We wtorek (24 maja) odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 45-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Grażyny Bacewicz w Radomsku. Z tej okazji uczniowie i nauczyciele zaprosili gości na popołudnie ze wspomnieniami i oczywiście muzyką.

Jubileusz 45-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej w Radomsku

24 maja zorganizowano uroczysty jubileusz 45-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Grażyny Bacewicz w Radomsku. Z tej okazji uczniowie i nauczyciele zaprosili gości na popołudnie ze wspomnieniami i oczywiście muzyką. Podczas koncertu wystąpili uczniowie i absolwenci, a na zakończenie na akordeonie zagrał Przemysław Wojciechowski.

Szkoła cały czas się zmienia i nie słabnie zainteresowanie edukacją muzyczną, z czego jesteśmy bardzo dumni. A zmieniamy się na różnych polach. W ciągu ostatnich czterech lat przeprowadziliśmy gruntowne remonty. Cały czas staramy się, żeby dzieci czuły się tutaj dobrze, na miarę XXI wieku. Wciąż podążamy za potrzebami współczesnych dzieci, modyfikujemy metody i mamy nadzieję, że uczniowie czują się tutaj jak w przyjaznym kreatywnym miejscu, a nie instytucji. Uzupełniamy też instrumenty, od tego roku szkolnego działa klasa saksofony, a w przyszłości planuję otwarcie m. in. klasy perkusji - zapowiada dyrektor Agnieszka Michalska

.

Obecnie do PSM I st. w Radomsku uczęszcza 118 osób. Jak podkreśla dyrektor, edukacja w szkole muzycznej to nie tylko nauka śpiewu czy gry na instrumentach...

- Nauka w szkole muzycznej wpływa na ogólny rozwój dziecka. To potwierdzone badaniami. Rozwija mózg, zdolności poznawcze, analityczne i sensoryczne, rozwija zmysły, wpływa na niezależność półkul. Szkoła muzyczna uczy też dyscypliny pracy. Nasze dzieci są świetnymi uczniami w szkołach ogólnokształcących. Dla mnie jednak najważniejsze jest to, by było to miejsce kreacji i twórczości - mówi Michalska.

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Grażyny Bacewicz w Radomsku może się pochwalić wybitnymi absolwentami. To m. in. Mateusz Duda, Szymon Telecki, Konrad Derlatka, Emilia Sambor, Marcin Mirowski, Piotr Gładki, Krzysztof Stępień, Przemysław Wojciechowski.

Jubileusz był okazją do wręczania odznaczeń i nagród. Nagrodę I stopnia dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej odebrała dyrektor szkoły Agnieszka Michalska. Nagrody II stopnia otrzymali: Marek Kłoś, Maciej Kowalczyk, Aleksandra Ławrynowicz-Dwerek, Teresa Rozpędek i Kamilla Szewczyk.

Odznaczenia prezydenta RP: Złoty Medal za Długoletnia Służbę odebrała Małgorzata Starczyk, a Medale Srebrne: Siejgiej Wowkotrup, Agnieszka Grodzicka, Edyta Rak, Marzena Ziora, Anna Jaguścik i Joanna Margas.

Historia Szkoły Muzycznej w Radomsku

Powstanie PSM I st. w Radomsku było wynikiem głębokich tradycji muzycznych i potrzeb radomszczańskiego środowiska. Już od 1908 roku w mieście działało Towarzystwa Śpiewaczego "Lutnia”, w okresie międzywojennym orkiestra mandolinowa i zespół smyczkowy. W 1923 r. powstało Towarzystwo Śpiewacze im. Stanisława Moniuszki. Przy zakładach przemysłowych "Metalurgia” funkcjonowała orkiestra dęta. W "Teatrze Świetlnym – Kinema” działali muzycy: Adam Mickiewicz, Henryk Fajt czy Jerzy i Ignacy Fotygo. Z uwagi na brak szkolnictwa muzycznego rozpowszechnione było prywatne nauczanie gry na instrumentach.

W okresie okupacji niemieckiej powstała "Filharmonia Radomszczańska”, której założycielem i dyrygentem był Jerzy Fotygo. Po wyzwoleniu kraju wznowiło swoją działalność "Towarzystwo Śpiewacze” im. Stanisława Moniuszki, powstała "Międzyspółdzielniana Orkiestra Symfoniczna”. Również przy MDK powstały zespoły odgrywające ważną rolę w życiu muzycznym miasta - "Cyklamen”, "Zygzag” i kabaret "Nietoperz”. Na terenie Radomska zakłady produkcyjne posiadają własne orkiestry dęte (Komuna Paryska, Fameg, Huta Szkła)...

Powstanie PSM I st. im. Grażyny Bacewicz w Radomsku

27 kwietnia 1966 roku dzięki staraniom Danuty Guziak powstaje Społeczne Ognisko Muzyczne. Na jego bazie 1 września 1974 roku rozpoczyna działalność Państwowa Szkoła Muzyczna w Radomsku.

Biorąc pod uwagę wzrost potrzeb kulturalnych radomszczańskiego społeczeństwa oraz fakt prężnie działającego pod dyrekcją Danuty Cygankiewicz Społecznego Ogniska Muzycznego, posiadającego podstawową bazę dla mającej powstać szkoły muzycznej w postaci kadry, władze miasta, powiatu i województwa podjęły starania o powołanie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Radomsku

.

PSM I st. utworzona została na mocy zarządzenia Ministerstwa Kultury i Sztuki z 17 sierpnia 1974 r., na stanowisko dyrektora powołano Sławomira Jaczewskiego.

Wydział Oświaty i Wychowania oraz Kultury Urzędu Powiatowego w Radomsku powołał komisję w celu przeegzaminowania kandydatów ubiegających się o przyjęcie do nowo powstałej od września 1974 r. placówki. W dniach 26-28 sierpnia przesłuchano 150 kandydatów: uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego oraz kandydatów bez przygotowania muzycznego.

Przyjęto 114 uczniów. Utworzone zostały klasy: w dziale młodzieżowym – fortepianu, akordeonu, altówki, wiolonczeli, kontrabasu, fletu, oboju, klarnetu, fagotu, trąbki, tuby, gitary, śpiewu solowego, perkusji, w dziale dziecięcym – skrzypiec, fletu, fortepianu, akordeonu.

Szkolny plan nauczania oprócz gry na instrumencie głównym przewidywał zajęcia teoretyczne: w dziale młodzieżowym – w kl. I i II umuzykalnienie (w następnych klasach kształcenie słuchu, zasady muzyki, lekcje słuchania muzyki), w dziale dziecięcym – w kl I, II i III umuzykalnienie z rytmiką. W szkole działał chór, zespół akordeonowy.

Pierwszymi nauczycielami byli: Bogusław Studziński (kierownik działu młodzieżowego), Jadwiga Guziak
(kierownik działu dziecięcego), Maria Kocimska, Jan Jackowski, Krystyna Jaczewska, Ryszard Poszwiński, Jolanta Wuro, Henryk Marchwiński, Wojciech Dybek, Jerzy Siwek, Julita Klimek.

Jubileusz 45-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz w Radomsku

Jubileusz 45-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. G. ...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto