Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz szkoły w Dziepółci

Jacek Drożdż
Jubileusz szkoły w Dziepółci
Jubileusz szkoły w Dziepółci Jacek Drożdż
100-lecie szkoły w Dziepółci upamiętniono wmurowaniem tablicy pamiątkowej, nadaniem placów-ce imienia i ufundowaniem sztandaru W jubileuszu uczestniczyli główni budowniczowie szkoły

Uczniowie, nauczyciele oraz mieszkańcy Dziepółci uczcili jubileusz 100-lecia tamtejszej szkoły. Choć obecnie zajęcia prowadzone są już w nowoczesnym budynku, stary nadal stoi i przypomina o niezwykłej historii.
- To niesamowity jubileusz. Sięgając do dokumentów zauważyłam, że budynek szkoły stojący przy głównej ulicy powstał w 1913 roku - opowiada Beata Konstańczyk-Bartnik, obecna dyrektorka Publicznego Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego.

Sto lat temu utworzono w Dziepółci dwa szkolne oddziały. Uczęszczały do nich dzieci z sąsiednich wsi, Kietlina, Posadówki, Orzechówka, Orzechowa i Dziepółci. Pierwszym kierownikiem szkoły był Edward Szwarc, który działalność oświatową rozpoczął około 1906 roku i w Dziepółci pracował do września 1924 roku.
W tych czasach towarzyszyli mu nauczyciele: Zofia Lodwiń-ska, Józef Gadziński, Natalia Ogrodnikówna, Józef Czerwiński i Zofia Kowalska.

Od 1 września 1929 roku zmieniono stopień organizacyjny Publicznej Szkoły Powszechnej w Dziepółci, odtąd były już trzy klasy. Na początku lat 30. pojawił się projekt utworzenia szkoły sześcioklasowej w obwodzie szkolnym Dziepółć, który liczył wówczas 242 dzieci. W tym czasie kierownikiem szkoły był Józef Czerwiński, który rozpoczął pracę w 1924 roku. Szkołę międzywojenną nękały kłopoty finansowe, ale nauka trwała.
Po wojennej zawierusze, w 1945 roku szkoła liczyła siedem oddziałów, a dzieci uczyły się w prywatnych domach i w remizie strażackiej.

Prowadzenie zajęć w starym budynku było prawdziwą męczarnią. Były w nim tylko dwie sale, a korytarz służył za szatnię, pokój nauczycielski i kotłownię...
Na początku lat 90., gdy funkcję dyrektora szkoły pełnił Zdzisław Nowak, ksiądz Marek Czernecki został przewodniczącym Społecznego Komitetu Rozbudowy Szkoły. I mimo kłopotów, inwestycja ruszyła z kopyta. Wspólnie z wójtem Marianem Zaborowskim udało im się zdobyć pieniądze na budowę. W czerwcu 1992 roku rozpoczęto kopanie fundamentów podnowy budynek szkoły wraz z salą gimnastyczną. Uroczyste otwarcie nastąpiło już 1 września 1993 roku. Dyrektorem była wówczas Zofia Polityło.

W roku 2003, kiedy funkcję dyrektora sprawowała Katarzyna Korusiewicz, w Dziepółci zostało powołane Publiczne Gimnazjum, a w styczniu 2004 utworzono Publiczny Zespół Szkolno - Gimnazjalny.
Jubileuszowe uroczystości rozpoczęła msza, po której nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy, przypominającej o historii szkoły. Święto było również okazją do nadania jej imienia Janusza Korczaka. Poświęcony został także sztandar dla placówki, ufundowany przez Stowarzyszeniu Przyjaciół PZSG.

Osobom zasłużonym dla szkoły wręczono podziękowania i drobne upominki. Podczasczęści artystycznej wystąpili uczniowie, przypominając historię szkoły i sylwetkę patrona.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto