18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kongres Kultury w Radomsku: Kongres na 45-lecie MDK - rozmowa z Elżbietą Kwiatkowską

mk
Elżbieta Kwiatkowska o Kongresie Kultury w Radomsku
Elżbieta Kwiatkowska o Kongresie Kultury w Radomsku fot. Małgorzata Kulka
Z Elżbietą Kwiatkowską, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Radomsku, o Kongresie Kultury rozmawia Małgorzata Kulka.

Wydarzenia kulturalnego takiej rangi jak Kongres Kultury w Radomsku jeszcze nie było. Skąd taka inicjatywa?
- Miejski Dom Kultury w Radomsku świętuje w tym roku jubileusz 45-lecia pracy. Takie dziedzictwo zobowiązuje do organizacji szczególnych wydarzeń kulturalnych, dlatego zaplanowaliśmy Kongres Kultury. Udało nam się uzyskać wsparcie finansowe zNarodowego Centrum Kultury w ramach Programu Operacyjnego "Kultura - Interwencje", m.in. dlatego, że projekt nakierowany jest na przyszły rozwój. Rozmowy o kulturze w świetle zachodzących przemian, wymiana doświadczeń, poglądów, dobrych praktyk, mają służyć mobilizacji kultury w naszym mieście, podobnie, jak w innych miastach i małych miejscowościach regionu łódzkiego.

Czy Radomsku potrzebna jest debata na temat szeroko pojętej kultury?

- Dlaczego nie w Radomsku? Mieszkają i pracują tu bardzo kreatywni ludzie. Mamy ciekawą historię, aktywne instytucje kultury i organizacje pozarządowe. Mamy swoje problemy, ale też ambitne plany. W programie kongresu znajdą się tematy ważne dla indywidualnych osób, jak i grup oraz organizacji.

Czego spodziewa się Pani po Kongresie Kultury? Co on da radomszczanom, twórcom kultury i pracownikom instytucji kulturalnych?
- Przede wszystkim spodziewam się dobrych emocji i twórczych dyskusji o kulturze. Na pewno spotkania i roz-mowy są niezwykle potrzebne wszystkim, którzy zajmują się tą dziedziną życia społecznego. Może na początek wymienimy się adresami i telefonami, ale za pewien czas podejmiemy wspólny projekt artystyczny. Chcemy uczyć się współpracy także podczas warsztatów, w piątek 13 i w sobotę 14 września.
Dorobek radomszczańskich twórców pokazywać będziemy na różne sposoby. Zaplanowaliśmy np. wiele wystaw. Z okazji kongresu wydany zostanie ponownie album Jakuba Lechowskiego "Moje Radomsko", a w MDK otwarta zostanie "Galeria jednego zdjęcia Edmunda Osterloffa". Czy kongres wpłynie na podniesienie kompetencji pracowników instytucji kultury, okaże się po pewnym czasie.

Na jakie pytania oczekujecie odpowiedzi?

- Podczas paneli, a także w kuluarowych rozmowach, szukać będziemy odpowiedzi na pytania, które zadajemy sobie w naszej pracy: jakie wyzwania stoją przed nową edukacją kulturalną? Jak zachęcać ludzi do współuczestnictwa w kulturze? Jak wspierać budowanie tożsamości kulturowej, kto powinien pielęgnować tradycje, jak budować partnerstwa? Jakiej kultury potrzebują małe i średnie miasta? I wiele innych pytań związanych z potrzebą budowania dialogu, współpracy i wspólnoty.

Zobaczymy wybitnych znawców dziedziny?...

Czytaj dalej na następnej stronie...
- Tak, spotkamy na kongresie animatorów, naukowców, zarządzających instytucjami kultury, członków organizacji pozarządowych, twórców i samorządowców. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Joanna Kurczewska, w panelach wezmą udział m. in. Krzysztof Dudek - dyrektor NCK, prof. Marek Janiak - architekt, artysta multimedialny, Edwin Bendyk - dziennikarz, publicysta i pisarz, Bogna Świątkowska z Fundacji Bęc Zmiana, Elżbieta Olszewska z Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom, Agnieszka Szymańska z Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego i wiele innych.

Kto może wziąć udział w Kongresie?
Kongres ma formułę otwartą, a udział w nim jest bezpłatny. Do udziału mogą zgłaszać się mieszkańcy regionu lódzkiego, a także osoby zainteresowane kulturą z innych regionów. Szczególnie do udziału w ob-radach i warsztatach zachęcamy radomszczan.
Można zarejestrować się osobiście w MDK, bądź elektoni-cznie za pomocą formularza, który znajduje się na stronie internetowej kongresu www.kongreskultury.mdkradomsko.pl w zakładce "rejestracja" lub stronie internetowej MDK www.mdkradomsko.pl w zakładce "kongres".
Czekamy do 9 września, ale zachęcam do mobilizacji i zgłoszenia się w jak najszybszym czasie, szczególnie na warsztaty, na które jest ograniczona liczba miejsc. Można zadzwonić do MDK, by uzyskać dodatkowe informacje.

Kongres to także m.in. wystawy, koncerty i spektakle. Co, Pani zdaniem, zasługuje na szczególną uwagę?
Wieczorem, w pierwszym dniu kongresu, 12 września, zapraszamy na Koncert "Anna German" w wykonaniu Sylwii Strugińskiej-Wochowskiej i zespołu "Alla Vienna", a 13 września na spektakl "Ro-dzynki, migdały i marzenia Rebeki" Grupy Teatralnej "I już" z Działoszyna. Zapraszamy do kasy po wejściówki. W sobotę, 14 września, będzie można zobaczyć spektakl plenerowy "Ulro" Teatru Snów w reż. Zdzisława Górskiego, a w niedzielę specjalnie przygotowany spektakl muzyczny "Marzenia do spełnienia" w wykonaniu młodych radomszczan, uczestników zajęć w MDK. W przeddzień kongresu, 11 września Teatr im. S. Jaracza pokaże spektakl "Baba Chanel", a na godzinę przed spektaklem zapraszamy na promocję "Radomszczańskich Teatraliów" z udziałem autorki i bohaterów. Warto zobaczyć wystawy w bibliotece i muzeum. Program kongresu jest bogaty i warto skorzystać z takiej formuły prowadzenia rozmów o kulturze, wzbogaconej tak licznymi atrakcjami.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto