Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lodówki społeczne w Radomsku. Pierwsza stanęła przy starostwie, druga przy MOPS. ZDJĘCIA, FILM

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Lodówki społeczne w Radomsku
Lodówki społeczne w Radomsku M. Kulka
Przy starostwie powiatowym oraz przy MOPS w Radomsku stanęły dwie pierwsze lodówki społeczne w naszym mieście. Wkrótce być może pojawią się kolejne. To wspólna inicjatywa CIM Radomsko, urzędu miasta i starostwa. Lodówki ufundowała firma Whirlpool.

Lodówki społeczne w Radomsku. Gdzie są i jak z nich korzystać?

Radomsko w końcu ma swoje społeczne lodówki. Stanęły one przy starostwie powiatowym (ul. Leszka Czarnego) oraz przy MOPS i TBS (ul. Kościuszki 13). Wkrótce być może pojawią się kolejne. To wspólna inicjatywa stowarzyszenia Centrum Integracji Młodzieży Radomsko, urzędu miasta i starostwa, lodówki ufundowała natomiast firma Whirlpool.

Uroczyste oddanie lodówek do użytku nastąpiło w poniedziałek (23 maja) przed radomszczańskim starostwem.

- To inicjatywa bardzo bliska naszemu sercu. Od kilku lat nasza firma propaguje ideę niemarnowania żywności w Polsce, robimy to głównie przez projekt "Nie marnujmy chwil". W każdej edycji uczestniczy kilka set szkół, również te radomszczańskie. Dzieci od najmłodszych lat uczą się dzielić posiłkami, których sami nie zjedzą, czy też używać takich urządzeń, jak lodówka społeczna. Idea jest szczytna. Mam nadzieję, że ci, którzy są w potrzebie, nie będą mieli żadnych oporów, by z takiej lodówki skorzystać - mówi Zygmunt Łopalewski, dyrektor ds. komunikacyjni korporacyjnej Whirlpool. - Myślę, że te dwie lodówki to tak taki starter, zobaczymy, jak one będą funkcjonowały. Jeśli się będą cieszyły zainteresowanie, ze znalezieniem kolejnych miejsc i sprzętu problemów nie będzie.

Do zostawiania żywności w naszych lodówkach zachęcam wszystkich chętnych, ale także lokalnych sklepikarzy i restauratorów. Zamiast wyrzucać dobrą jeszcze żywność, warto pomóc najbardziej potrzebującym. Zachęcam też młodzież do propagowania tej inicjatywy - mówi Edyta Sapis-Drozdek, inicjatorka przedsięwzięcia. - Partnerami radomszczańskich lodówek społecznych są urząd miasta i starostwo, które udostępniały pod nie lodówki i zaopatrują je w prąd.

Do lodówki mogą trafiać wszelkiego rodzaju produkty spożywcze, ważne by były przydatne do spożycia. Żywność powinna być opatrzona datami ważności, a ta przygotowana w domu powinna zostać opisana - co znajduje się w słoiku/pojemniku i kiedy zostało przyrządzone. Obok lodówek umieszczono regulamin korzystania z nich, w którym warto się zapoznać (zamieściliśmy go na jednym ze zdjęć w galerii).

- Cieszę się, że możemy pomóc w tak cennej inicjatywie, zresztą bardzo oczekiwanej przez radomszczan - mówi prezydent Jarosław Ferenc.

W Polsce co roku wyrzucamy są miliardy ton żywności, a skala ubóstwa też jest dosyć wysoka. Takie przedsięwzięcia są bardzo cenne i mam nadzieje, że i u nas tak lodówka się sprawdzi - dodaje wicestarosta Małgorzata Lewandowska.

Zobacz film z uroczystego oddania lodówek do użytku:

Jak działa lodówka społeczna?

Zasada jest prosta: mamy za dużo jedzenia, oddajemy, ktoś potrzebuje, to bierze. Foodsharing, czyli dzielenie się jedzeniem za pomocą lodówek ustawionych w ogólnodostępnych miejscach miasta narodził się w Niemczech w 2012 roku. Takie miejsca to tzw. jadłodzielnie. Do lodówki można przynieść różne produkty. Przede wszystkim muszą one jednak mieć ważną datą przydatności do spożycia. Wspólna lodówka jest dostępna dla wszystkich.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto