Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzkie Spotkania Teatralne 2014 czas zacząć... w Radomsku

mk
O idei i programie Łódzkich Spotkań Teatralnych 2014 mówiono 10 września podczas konferencji prasowej w MDK w Radomsku.

Już po raz trzydziesty siódmy, a po raz trzeci w regionalnej formule Łódzki Dom Kultury zaprasza na Łódzkie Spotkania Teatralne. Ten najważniejszy polski festiwal promujący nowe zjawiska w dziedzinie awangardy teatralnej z Polski i zagranicy tym razem rozpocznie się w Radomsku.
- Po raz trzeci jesteśmy w regionie, czyli organizujemy spotkania poza Łodzią, i robimy to z sukcesem. Mieszkańcy regionu pokochali teatr offowy - alternatywny. Zaczynamy szczególnym wydarzeniem artystycznym, takiego dużego projektu teatru ulicznego jeszcze w Radomsku nie było – zapewnia Jacek Sokalski, dyrektor Łódzkiego Domu Kultury.

Dlaczego właśnie w Radomsku?
- Postanowiliśmy, że co roku będziemy inaugurować spotkania w innym miejscu. W ubiegłym roku byliśmy w Bełchatowie, w tym roku – w Radomsku. Z Miejskim Domem Kultury współpracuje nam się bardzo dobrze, możemy tu liczyć na solidne wsparcie merytoryczne i techniczne, a to bardzo ważne w tego typu projektach – dodaje.
W Radomsku teatr od lat jest bardzo ważną dziedziną, w MDK działa Regionalna Scena Teatru im. S. Jaracza, dom kultury współpracuje też z Instytutem Teatralnym. - Cieszę się, że radomszczanie będą mogli zobaczyć tak wielkie widowisko – mówi Elżbieta Kwiatkowska, dyrektor MDK w Radomsku.

Na początek ŁST zaprezentowany zostanie spektakl plenerowy Teatru Biuro Podróży „Carmen funebre”.
- To znany światowej klasy spektakl, który powstał wiele lat temu w związku z wojną w Bośni i Hercegowinie, ale wobec sytuacji, która panuje na Ukrainie, wciąż jest bardzo aktualny – tłumaczy Joanna Pyziak z zespołu ds. teatralnych ŁDK. - Przedstawienie ma charakter uniwersalny. Opowiada o wojnie, o człowieku wobec wojny, o tym, w jaki sposób jednostka może wyrazić swój bunt wobec totalitaryzmu i rodzącego się nacjonalizmu, w jaki sposób wojna pozbawia nas człowieczeństwa sprowadzając ludzką egzystencję do bardzo pierwotnych instynktów… żeby przeżyć.

Spektakle podczas festiwalu będzie wspierać część merytoryczna, po każdym planowane są spotkania i dyskusje z twórcami. W tym roku organizatorzy chcą również dotknąć teorii i zaproponować publiczności dyskusje zatytułowaną „Kontynuatorzy i aroganci”.- Chcemy odnieść najnowsze trendy w teatrze do teatru Grotowskiego i Kantora, do dyskusji zapraszamy specjalistów, którzy potrafią o tym w fascynujący sposób opowiadać. Chcemy zainteresować, zmusić do myślenia, poszukiwania, do oglądania tego typu teatru – mówi Joanna Pyziak.

Jak tłumaczy, przeciętny widz styka się z typowym instytucjonalnym teatrem, ze sceną pudełkową. Tymczasem Spotkania pokazują nieco inną formę teatru, inną w środku – ideowo i inną w formie. Warto się do „smakowania” tego teatru przygotować, stąd dyskusje.

ŁST 2014, podejmując tematykę społeczną, mają przyczynić się do budowania społecznego dialogu poprzez sztukę.
- Staramy się pokazać teatr jako zjawisko społeczne ale, również takie, które ma do spełnia społeczną funkcję, bo kształtuje pewne postawy zaangażowane wobec spraw społecznych, politycznych, o których zwykle się w teatrze nie mówi. Stąd podtytuł ŁST „Człowiekiem między oczy”. Będzie to „uderzenie człowiekiem” w aspekcie społecznym.

Co? Gdzie? Kiedy? [szkic]
13 września o godz. 20. na radomszczańskim placu 3 Maja zaprezentowany zostanie spektakl "Carmen funebre" Teatru Biuro Podróży. 20-21 września Spotkania będą gościć w Piotrkowie Trybunalskim, ze spektaklem plenerowym wystąpi Teatr Formy i laureat zeszłorocznej ŁóPTA czyli Łódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich ze spektaklem „Rowerek”. 26-27 września spotkania zawitają do Sieradza, pierwszego dnia publiczność zobaczy przedstawienie Radykalnej Frakcji Medialnej Mazut „Ekshumacja” i ponownie „Rowerek”. 4 i 5 października ŁDK zaprasza do Łowicza, gdzie wystąpi pierwszy zagraniczny zespół - z Białorusi. 18 i 19 października przyjdzie czas na Wieluń – tutaj ze spektaklem „Uczta” wystąpi alternatywny zespół Usta Usta Republika. 25-26 października teatr będzie królował w Opocznie, wystąpi Teatr Formy z Wrocławia („Ulica krokodyli”) i laureat ŁóPTA. 15 listopada w Bełchatowie ponownie pokazany zostanie spektakl Radykalnej Frakcji Medialnej Mazut. W dniach 22-23 listopada Spotkania zawitają do Tomaszowa Mazowieckiego, a 29 i 30 listopada do Kutna (tutaj pierwszego dnia wystąpi teatralna grupa z Japonii, która zaprezentuje spektakl przygotowany specjalnie na zamówienie ŁST). Finał zaplanowano na pierwszy weekend (6-7 grudnia) w Łodzi, wystąpią zespoły, które wcześniej będą prezentować się w regionie, Usta Usta Republika i Itsuka Takahashi z Japonii

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto