Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Radomska protestują przeciwko wysokim cenom ciepła. Piszą petycję do prezydenta miasta. FILM, ZDJĘCIA

Jacek Drożdż
Jacek Drożdż
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Przeciwko wysokim cenom ciepła protestują mieszkańcy Radomska. Napisali petycję do prezydenta miasta

Mieszkańcy Radomska chcą obniżek cen ciepła

Mieszkańcy Radomska, właściciele domów jednorodzinnych ogrzewanych ciepłem z miejskiej ciepłowni protestują przeciwko zawyżonym, ich zdaniem, rachunkom za ogrzewanie. W poniedziałek, 12 lutego, na ulicy Szkolnej z ponad 70 osobami spotkali się miejscy radni, przyjechał też Zbigniew Rybczyński, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Radomsku.

- Nie było ogrzewania, bo była awaria wodociągu, a mam naliczony rachunek za prawie 2,5 tys. zł – mówił jeden z uczestników spotkania.

- Nie dość, że mamy niedogrzane domy, to jeszcze płacimy teraz więcej. Nie może tak być. Ktoś musi sprawdzić, ile rzeczywiście energii pobieramy – proponował kolejny z radomszczan.

- Sobota, godzina 7 rano, nie mogę się wykąpać, bo leci zimna woda. Kolejna sobota, dwie osoby się wykąpały, trzecia nie może, bo leci zimna woda. Dzwonimy z interwencją i okazuje się, że u was, w ciepłowni, na wyjściu jest raptem 30 stopni. No to jak ma być ciepło i ma być ciepła woda? - pytała kolejna uczestniczka spotkania.

Na zarzuty próbował odpowiadać Zbigniew Rybczyński. Nie było łatwo, bo i emocji podczas spotkania było sporo.

- Ustawa przewiduje dwie ceny ciepła, jakie należy stosować do rozliczeń. Przedsiębiorstwo nie ma możliwości stosowania dowolnych cen – mówił prezes PGK w Radomsku.

I zachęcał do odwiedzin w biurze spółki, gdzie ewentualne nieprawidłowości mogłyby być wyjaśnione. Zbigniew Rybczyński obiecał, że rozważy jedną z sugestii: zamontowania dodatkowego licznika u jednego z mieszkańców ul. Przyszkolnej, aby urządzenie pomogło sprawdzić, czy liczniki właściwie naliczają pobór energii.

Organizatorzy spotkania przygotowali także petycję do prezydenta Jarosława Ferenca. Domagają się w niej:

  • obniżenia cen za ciepło i dostarczaną ciepłą wodę
  • przeprowadzenia czytelnej, transparentnej procedury zmierzającej do wybory dostawcy wędla dla miejskiej ciepłowni w Radomsku
  • restrukturyzacji PGK, w celu zmniejszenia kosztów działania spółki
  • zaprzestania nepotyzmu przy zatrudnianiu pracowników spółki.

„Sytuacja, w której koszt „miejskiego” ciepła jest wyższy niż koszt ciepła pozyskanego z innych źródeł, zwłaszcza gazu czy energii elektrycznej, jest niezrozumiała i niedopuszczalna (…). Domagamy się od prezydenta miasta oraz radych rady miejskiej podjęcia stanowczych i szybkich działań zmierzających do realizacji naszych postulatów” – piszą w petycji radomszczanie.

Podczas spotkania podpisywano listę, która zostanie załączona do petycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto