MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzieżowa Akademia Liderów Klimatu także w Radomsku

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
II Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Radomsku
II Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Radomsku Archiwum NaszeMiasto.pl
Miasto Radomsko w ramach projektu Młodzieżowa Akademia Liderów Klimatu realizowanego wspólnie z Fundacją WiseEuropa, rozpoczyna nowe działania adresowane do młodzieży.

27 września rusza rekrutacja młodych ludzi w wieku 13-19 lat do udziału w Młodzieżowej Akademia Liderów Klimatu (MALK) w Radomsku. MALK to projekt realizowany przez Fundacja WiseEuropa i Urząd Miasta Radomsko, które wspólnie zdecydowały się zaprosić młodych ludzi z Radomska do kształtowania miejskiej polityki klimatycznej. Rekrutacja potrwa do 10 października. Aby zgłosić chęć udziału w projekcie, należy wypełnić formularz rejestracyjny na stronie MALK - WiseEuropa (wise-europa.eu).

Projekt Młodzieżowa Akademia Liderów Klimatu skierowany jest do młodzieży w wieku 13- 19 lat, zamieszkujących miasto Radomsko i najbliższą okolicę. Będzie oparty o cykl szkoleniowy i debaty publiczne, przygotowane przez miasto wspólnie z ekspertami think tanku WiseEuropa, a ich celem ma być istotne zwiększenie zaangażowania młodych w życie miasta.

Istotą projektu jest przekazanie młodym mieszkankom i mieszkańcom Radomska wiedzy na temat globalnych wyzwań klimatycznych i ich lokalnego kontekstu oraz danie im możliwości podejmowania konkretnych działań na rzecz klimatu w swoim najbliższym otoczeniu, dzięki dialogowi z dorosłymi mieszkańcami i władzami Radomska. Do udziału w projekcie miasto i Fundacja WiseEuropa zapraszają młode osoby zainteresowane zmianami klimatu potrafiące angażować rówieśników i społeczności lokalne, umiejący przekonać je do swoich racji, które już podejmują działania na rzecz swoich społeczności lub planują działać w tym obszarze oraz chcą dyskutować o swoich pomysłach i je wdrażać.

Akademia da uczestnikom możliwość rozwoju, zdobycia nowej wiedzy i umiejętności bezpośrednio od osób, które angażują się na rzecz klimatu, rozumieją jak działa miasto oraz wspierają różne formy zaangażowania społecznego w Polsce i na świecie.

Realizacja Akademii może przyczynić się do zwiększenia poczucia przynależności młodzieży do społeczności lokalnej i wzięcia odpowiedzialności za miejsce, w którym żyją. Co więcej, poprzez wsparcie np. Młodzieżowej Rady Miasta, samorządów uczniowskich i grup nieformalnych, może poprawić się także jakość działania tych instytucji. Pozwoli to na zwiększenie udziału i roli młodzieży w życiu publicznym, a co za tym idzie prowadzenie lepszego dialogu młodych ludzi z dorosłymi mieszkańcami i władzami miasta.

Kształtowanie lokalnej polityki klimatycznej, przy współudziale społeczności lokalnej, to warunek
konieczny, by zarówno urzędnicy, jak i obywatele, wzięli współodpowiedzialność za wdrażanie niezbędnych, często trudnych, zmian.

W programie Młodzieżowej Akademii Liderów Klimatu zaplanowano debatę, naradę klimatyczną oraz cykl warsztatów dotyczących wpływu globalnych zmian klimatu na lokalny kontekst, zrównoważonego rozwoju miast, rzecznictwa i sztuki argumentacji oraz konsultacji społecznych. Młodzi będą także prognozować przyszłość miasta Radomska z wykorzystaniem metody foresightu.

Harmonogram wydarzeń Młodzieżowej Akademii Liderów Klimatu:

  • 20 – 21.10.2021 Debata otwierająca i I warsztat "Zmiany globalne - realia lokalne"
  • 17 – 18.11.2021 II warsztat "Głos młodych ludzi w mieście"
  • 8 – 9.12.2021 III warsztat "Przyszłość Radomska"
  • 11.02 2022 Narada Klimatyczna

Więcej informacji o projekcie Młodzieżowa Rada Liderów Klimatu oraz formularz rekrutacyjny dostępne są na stronie projektu: MALK - WiseEuropa (wise-europa.eu). Projekt sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Projekt sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto