Mundurowy reprezentujący KPP Radomsko wśród nagrodzonych w konkursie na najlepszego policjanta i strażaka

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Piotr Wajman/Urząd Marszałkowski w Łodzi
Udostępnij:
Aspirant Robert Smutek, reprezentujący KPP Radomsko, znalazł się wśród nagrodzonych w konkursie na najlepszego policjanta i strażaka.

Usuwali skutki nawałnic w Łódzkiem, ale też brali udział w akcjach ratowniczych w Grecji, Haiti czy Bejrucie. Ofiarnie pomagali w walce z COVID-19, ryzykowali swoim zdrowiem i życiem ratując ofiary przestępstw również po służbie. Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber nagrodził najlepszych policjantów i strażaków województwa łódzkiego.

Była to już 21. edycja konkursu na najlepszego policjanta, a po raz dziewiąty wybrani zostali wyróżniający się strażacy zawodowcy i ochotnicy. Do UMWŁ przyjechali najlepsi z najlepszych. Bo żeby zostać nagrodzonym trzeba było przejść eliminacje powiatowe i nie tylko wykazać się wykonywaniem swoich zadań z dużym zaangażowaniem, ale również wyróżniać się m.in. ponadprzeciętną postawą w działalności społecznej.

- Jestem zaszczycony, że mogę wam dziś pogratulować, ale i podziękować, za to, co robicie dla nas, dla mieszkańców naszego województwa – mówił do zebranych marszałek Grzegorz Schreiber. – Stajecie na co dzień w różnych sytuacjach, kiedy musicie wykazać się charakterem. Bo wasza służba to kwestia charakteru, autoświadomości, że to, co robicie, to wasze zadanie jako strażaka czy policjanta. Bo jesteście ludźmi, którzy ratują innych.

Finał konkursu był też okazją do złożenia gratulacji formacjom przez ich przełożonych.

Kiedyś podjęliście decyzję, że będziecie pomagać innym. Teraz każdego dnia, kiedy wychodzicie do służby, idziecie służyć drugiemu człowiekowi. Ja wiem, że kiedy zakładacie mundury, mieszkańcy województwa mogą spać spokojnie – mówił komendant Wojewódzki Policji w Łodzi gen. Sławomir Litwin.

Wśród nagrodzonych w konkursie na najlepszego policjanta i strażaka znalazł się aspirant Robert Smutek, reprezentujący KPP Radomsko, który został wyróżniony w kategorii: "służba naznaczona walką z pandemią". Aspirant Robert Smutek od 4 lat jest dzielnicowym w Żytni, wcześniej pracował w wydziale prewencji Komendy Powiatowej Policji. Od początku odznaczał się szczególnymi predyspozycjami do poszukiwania osób ściganych listami gończymi. Ze swoje ogromne zaangażowanie w służbę był wielokrotnie nagradzany.

W przypadku nagrody wręczonej przez marszałka, aspirant Smutek został nagrodzony nie tylko za szerokie działania związane z walką z pandemią (m. in. kontrola osób przebywających na kwarantannie, kontrola obiektów handlowych, współpraca z sanepidem i parafiami), ale także za sukcesy zatrzymywaniu sprawców przestępstw szczególnie uciążliwych dla społeczeństwa.

Czytajcie więcej o policjancie.

W 7 kategoriach konkursu dla policjantów wyróżnionych zostało 21 funkcjonariuszy:

RATOWANIE ŻYCIA LUDZKIEGO:

 • asp. Tomasz Zieliński, sierż. Piotr Wilczyński - KPP Kutno. Udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej rocznemu dziecku, które połknęło skuwkę.
 • st. sierż. Stanisław Głogowiec, sierż. Daniel Adamski - KMP Łódź. Uratowali dwumiesięczną dziewczynkę, która zadławiła się; udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej i odwieźli do szpitala.
 • sierż. szt. Agnieszka Chodzicka, st. post. Damian Majda - KPP Pabianice. Uratowali trzy osoby z płonącego budynku samemu ulegając podtruciu tlenkiem węgla.
 • sierż. szt. Krzysztof Kutarba - KPP Pajęczno. Uratował życie niedoszłemu samobójcy, który poważnie się okaleczył.
 • mł. asp. Kamil Wybana, sierż. Zuzanna Nowicz - KMP Piotrków Trybunalski - Udzielili pierwszej pomocy kobiecie w ciąży, która w wyniku upadku doznała urazu stawu skokowego, rany kolana oraz nadgarstka.
 • asp. Jacek Owczarek, sierż. szt. Marcin Maślak, sierż. szt. Krzysztof Kotarski - KPP Sieradz - Uratowali życie 4 -letniego chłopca, który stał na parapecie otwartego okna na czwartym piętrze.

NIEBIESKA KREW DLA POTRZEBUJĄCYCH

 • st. asp. Mariusz Kowalski - KPP Łęczyca.Popularyzuje działania profilaktyczne oraz propaguje Honorowe Krwiodawstwo. Jest pomysłodawcą i organizatorem cyklicznej zbiórki krwi. Tegoroczna przyciągnęła 98 krwiodawców i dostarczyła 34 litry krwi.

SŁUŻBA NAZNACZONA WALKĄ Z PANDEMIĄ:

 • st. asp. Bartosz Nowak - KMP Łódź
 • asp. Robert Smutek - KPP Radomsko

NIEUSTAJĄCA GOTOWOSĆ DO DZIAŁANIA:

 • asp. Paweł Sypniewski - KPP Rawa Mazowiecka.Będąc po służbie, kiedy usłyszał wołanie o pomoc starszej kobiety, wszedł po balkonie na 1. piętro i udzielił jej skutecznej pomocy. Wezwał Straż Pożarną oraz Zespół Ratownictwa Medycznego, który przewiózł kobietę do szpitala.
 • sierż. szt. Robert Lewandowski - KPP Kutno.W czasie wolnym od służby udzielił pierwszej pomocy przedmedycznej nieprzytomnemu mężczyźnie, wezwał karetkę pogotowia, czuwał przy nim do przybycia karetki pogotowia.

SKUTECZNOŚĆ POLICYJNYCH DOCHODZENIOWCÓW:

 • asp. Bartłomiej Odoliński - KPP Bełchatów.Drobiazgowo i skutecznie analizował informacje dotyczące miejsca pobytu podejrzanego o zabójstwo swojej partnerki doprowadzając do jego szybkiego zatrzymania.

PROFESJONALNY WARSZTAT POLICYJNY:

 • asp. Damian Pęcherz - KPP Wieluń. Wykazał się szczególnym zaangażowaniem w ustaleniu oraz zatrzymaniu podpalacza, złodzieja ciągnika rolniczego oraz złodziei sklepowych
 • asp. Adam Szmydt - KMP Piotrków Trybunalski. Uzyskał informacje, które pozwoliły na zatrzymanie trzech osób podejrzanych o dokonanie szeregu podpaleń na terenie gminy Moszczenica.

BOHATERSKA I ODWAŻNA POSTAWA:

 • asp. Michał Piekarski - KPP Łódź Wschód. Zatrzymał dwóch mężczyzn, którzy propagowali faszyzm. W czasie wolnym od służby zatrzymał na gorącym uczynku dwóch złodziei części samochodowych, a także dilera narkotyków w pobliżu szkoły i uniemożliwił jazdę pijanemu mężczyźnie, który razem z kolegą zaatakował policjanta.

Strażacy mieli szansę wykazać się w 12 kategoriach:

HONOROWY DAWCA KRWI PSP - asp. Dariusz Dolny – Komenda Powiatowa PSP w Zgierzu
HONOROWY DAWCA KRWI PSP - dh Arkadiusz Gawin – OSP Kamień

NAJLEPSZY STRAŻAK PSP SYSTEMU CODZIENNEGO

 • I miejsce - bryg. Artur Baszczyński – Komenda Wojewódzka PSP w Łodzi.Koordynator ratownictwa medycznego, uczestnik akcji ratowniczych poza granicami kraju w ramach USAR POLAND (Haiti, Bejrut i inne). Koordynator szczepień przeciw COVID-19.
 • II miejsce - asp. Krzysztof Orłowski– Komenda Powiatowa PSP w Kutnie.Zaangażowany w walkę z COVID-19 jako ratownik medyczny i członek obsad zespołów wyjazdowych na terenie powiatów kutnowskiego i łowickiego, a także przez zachęcanie strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej do szczepień przeciw COVID-19. Organizował szkolenia dla druhów OSP z zakresu postępowania w przypadku działań ratowniczych przy zagrożeniu koronawirusem.
 • III miejsce - asp. Katarzyna Kowalska – Komenda Powiatowa PSP w Tomaszowie Maz. Zaangażowana w przygotowanie i prowadzenie szeregu kampanii z zakresu prewencji społecznej, współtwórca, koordynator i prowadząca zajęcia dla dzieci w sali edukacyjnej Ognik. Zaangażowana w działania na rzecz walki z COVID-19.

NAJLEPSZY STRAŻAK PSP JRG

 • I miejsce - st. kpt. Aleksander Mirowski – Komenda Miejska PSP w Łodzi
 • Członek USAR POLAND (tj. grup ratowniczych do działań poza terenem kraju). Uczestnik kilku misji międzynarodowych m.in. w Libanie w 2020 roku i w Grecji w 2021 roku. W 2021 roku odznaczony przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi.
 • II miejsce - st. ogn. Marek Środa – Komenda Miejska PSP w Piotrkowie Tryb. Uczestniczył w 148 akcjach ratowniczo-gaśniczych.
 • III miejsce - asp. Grzegorz Walczak – Komenda Powiatowa PSP w Rawie Maz. Udzielił pierwszej pomocy dziewczynce potrąconej przez samochód. Będąc po służbie uratował życie pracownikowi ochrony jednego z warszawskich biurowców dzięki fachowo przeprowadzonej resuscytacji.

NAJLEPSZY DRUH OSP

 • I miejsce - dh Piotr Gawroński – OSP Nowe Złotno. Zaangażowany w walkę z COVID-19 wraz z druhami dostarczał żywność mieszkańcom Łodzi przebywającym na kwarantannie, wspierał działania łódzkich szpitali w zabezpieczeniu izb przyjęć oraz w zakresie całodobowego nadzoru obiektów, w których przebywały osoby skierowane na kwarantannę. Dzięki jego działaniom OSP Nowe Złotno wznowiło w 2017 roku działalność operacyjną.
 • II miejsce - dh Włodzimierz CZECH – OSP Buczek. Zaangażowany w walkę z COVID-19: organizator akcji dystrybucji ulotek zachęcających do szczepień, dowoził osoby starsze na szczepienia, dowoził żywność osobom przebywającym na kwarantannie, rozwoził środki ochrony indywidualnej do urzędów gmin, szkół i parafii, organizator festynu rodzinnego, którego celem było wsparcie lokalnej społeczności w zakresie dostępności do szczepień.
 • III miejsce - dh Marcin DZIUDA – OSP Głowno. W sierpniu br. udzielił kwalifikowanej pierwszej pomocy 2-letniej dziewczynce, która została wyciągnięta z szamba, prowadził ją samodzielnie do czasu przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego, a następnie kontynuował wspólnie z ratownikami. Nadzorował transport środków dezynfekcyjnych do szkół i przedszkoli na terenie Głowna, brał udział w kolportażu ulotek propagujących akcję szczepień przeciw COVID-19.

NAJLEPSZY DOWÓDCA (PRZEŁOŻONY) PSP
mł. bryg. Bartosz Majchrzak – Komenda Miejska PSP w Łodzi. Ratownik wysokościowy, zastępca dowódcy Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Łódź. Uczestnik międzynarodowych ćwiczeń i kursów. Brał udział w misji gaszenia katastroficznych pożarów w Grecji.

NAJLEPSZY DOWÓDCA (PRZEŁOŻONY) OSP
dh Ireneusz Wieczorkiewicz – OSP Łódź Mikołajew.Prezes OSP Łódź Mikołajew, propagator wiedzy z zakresu bezpieczeństwa pożarowego, odznaczony Odznaką za zasługi dla Miasta Łodzi za czynny udział w akcjach i działaniach związanych ze zwalczaniem skutków pandemii na terenie Łodzi, współautor sukcesów fundacji „Mała Straż”.

NAJLEPSZY DOWÓDCA JRG
mł. bryg. Rafał Wójciak – Komenda Powiatowa PSP w Tomaszowie Maz. Dowódca kompanii specjalnej Łódź 1 Centralnego Odwodu Operacyjnego, zaangażowany w walkę z COVID 19: uczestniczył w dostarczaniu tlenu medycznego i środków ochrony indywidualnej do tomaszowskiego centrum zdrowia, transporcie i dystrybucji środków ochrony osobistej i płynów dezynfekcyjnych do placówek oświatowych, opracował wytyczne dla JRG w zakresie działań prewencyjnych zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

NAJLEPSZY DYŻURNY/DYSPOZYTOR WSKR, PSK/MSK

 • I miejsce - st. asp. Ewelina Skibińska-Pyda – Komenda Powiatowa PSP w Kutnie.Podczas tej edycji konkursu przyjęła i prowadziła obsługę ponad 270 zdarzeń, podczas lipcowych nawałnic koordynowała bezpośrednio ponad 100 zdarzeń ratowniczo-gaśniczych, w czasie wolnym zaangażowana w społeczną akcję na rzecz edukacji dzieci w ramach projektu „Akademia Przedszkolaka” oraz uniwersytetu dziecięcego.
 • II miejsce - st. asp. Tomasz Kłosiński – Komenda Powiatowa PSP w Brzezinach. W tej edycji konkursu obsłużył ponad 170 zdarzeń, w ramach walki z COVID 19 koordynował działania związane z transportem środków ochrony indywidualnej do instytucji na terenie powiatu brzezińskiego oraz transportem przez jednostki OSP osób starszych do punktów szczepień.
 • III miejsce - kpt. Jarosław Miśkiewicz – Komenda Miejska PSP w Piotrkowie Tryb.Wykonał ponad 400 informacji ze zdarzeń, uczestniczy w dysponowaniu i koordynowaniu działaniami ratowniczymi na terenie miasta i powiatu piotrkowskiego.

LIDER WŚRÓD PROWADZĄCYCH SZKOLENIA DLA STRAŻAKÓW OSP
asp. Marcin Osówniak – Komenda Powiatowa PSP w Zgierzu
Prowadził szereg szkoleń, w tym dla żołnierzy 9. Łódzkiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

NAJLEPSZY KAPELMISTRZ ORKIESTRY DĘTEJ OSP - dh Marcin Zarzycki – OSP Rawa Mazowiecka. Kapelmistrz orkiestry dętej od 2018 roku. W okresie pandemii prowadził zajęcia online dla członków orkiestry. W 2021 r. orkiestra zagrała trzy duże koncerty miejskie, pierwszy w parku miejskim w Rawie Maz. pod hasłem Na(Dęta) impreza, drugi podczas obchodów 700-lecia miasta Rawa Maz. i trzeci „Pożegnanie lata” w Miejskim Domu Kultury, wcześniej grała koncert dla niemieckiej Polonii w Berlinie z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

NAJLEPSZY OPIEKUN DZIECIĘCEJ/MŁODZIEŻOWEJ DRUŻYNY POŻARNICZEJ - dh Anita Kaczyńska – Kobierzycka – OSP Koluszki. Utworzyła w OSP w Koluszkach dziewczęcą młodzieżową drużynę pożarniczą. Organizatorka obozów wakacyjnych dla dzieci z młodzieżowej drużyny pożarniczej. Szkolenia i treningi prowadzone przez druhnę Anitę przekładają się na osiągnięcia w zawodach sportowo-pożarniczych MDP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie