Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nastolatki o Ojczyźnie, polityce i politykach - jak przebiegała debata w ZS-G nr 7

Przemysław Jafra
Na zakończenie debaty radomszczańska młodzież  wypuściła w powietrze baloniki w narodowych barwach
Na zakończenie debaty radomszczańska młodzież wypuściła w powietrze baloniki w narodowych barwach Przemysław Jafra
Uczniowie radomszczańskich gimnazjów spotkali się w ZS-G nr 7, by dyskutować o patriotyzmie i tożsamości narodowej

Dla przeciętnego gimnazjalisty jedno z najważniejszych naszych świąt narodowych jakim bez wątpienia jest 11 listopada to tylko kolejna data i kilka faktów do zapamiętania. Czy w dzisiejszych czasach słowo patriotyzm całkowicie straciło na znaczeniu? Czy mamy do czynienia z kryzysem tożsamości? Co tak naprawdę kryje się pod pojęciem tożsamości narodowej? Jaki wpływ na tożsamość narodową mają zajęcia humanistyczne? Jaką rolę pełnią w kształtowaniu tożsamości narodowej w poczuciu naszej tożsamości narodowej. A wreszcie - jaki wpływ mają na nią mniejszości narodowe i etniczne? Na te pytania odpowiedzi próbowali znaleźć radomszczańscy gimnazjaliści podczas debaty zorganizowanej w ZSG nr 7.

Co to jest "tożsamość narodowa"? - To cała nasza historia, kultura - mówiły nastolatki. Ich zdaniem poczucie tożsamości szczególnie silne było podczas zaborów, powstań narodowych czy II wojny światowej.
Zdaniem gimnazjalistów tożsamość narodową należy podkreślać zwłaszcza podczas świąt narodowych.
- Najważniejsze jednak, aby nie robić tego na pokaz - mówili.
Spore emocje wzbudziły kwestie wpływu zajęć humanistycznych na kształtowanie poczucia tożsamości narodowej. - Nie tylko na historii, ale również na języku polskim czy wiedzy o społeczeństwie poznajemy nasz kraj, naszą przeszłość, kulturę - mówili gimnazjaliści.

Okazuje się, że dla młodych radomszczan sporym problemem jest sposób prowadzenia zajęć humanistycznych. Ich zdaniem zajęcia powinny być prowadzone w bardziej ciekawy i urozmaicony sposób. Nie powinny być nudnymi wykładami, z których "coś" trzeba pamiętać.

Gimnazjaliści chcieliby "częściej oglądać filmy historyczne, z których mogli by się dowiedzieć ciekawostek". To jaką role odgrywają zajęcia humanistyczne w kształtowaniu tożsamości narodowej w dużej mierze zależy od podejścia samych uczniów.
- Większość uczy się tylko po to, aby dostać dobrą ocenę, a nie po to aby coś wiedzieć - skwitował podejście do zajęć humanistycznych jeden z debatujących.

Mogłoby się wydawać, że dzisiejsza młodzież zupełnie nie interesuje się polityką. Nic bardziej mylnego. Uczestnicy debaty bacznie przyglądają się polskiej scenie politycznej i doskonale orientują się, jakie zmiany na niej następują.
Gimnazjaliści dość krytycznie podchodzą do polskich polityków, choć i tu zdania były podzielone. - Większość osób zajmuje się polityką tylko po to aby dbać o własne interesy - mówił jeden z uczestników debaty.
- Zapominamy jednak, że np. Marszałek Józef Piłsudski używał wulgaryzmów, a dla wielu jest wzorem do naśladowania - dowodził inny gimnazjalista.
- To kto będzie nas reprezentował w Sejmie czy Senacie w głównej mierze zależy od nas samych - podkreślał inny. - Choć często niestety zdarza się tak, że ludzie nie głosują na jakąś partię tylko po to, aby inne ugrupowanie przegrało.

- Z naszą sceną polityczną wcale nie jest tak źle - twierdziła z kolei jedna z debatujących gimnazjalistek. - Dopiero w obliczu takich tragedii, jak ta która wydarzyła się pod Smoleńskiem uświadamiamy sobie, że tak naprawdę każdy polityk jest osobą z elity naszego narodu.

Młodzi zastanawiali się też nad tym, jak mniejszości narodowe i etniczne wpływają na kształtowanie tożsamości narodowej. Ich zdaniem Polska należy do krajów tolerancyjnych, w których mniejszości narodowe nie są dyskryminowane, tak jak w wielu innych krajach. - Świadczyć o tym może choćby fakt, że coraz więcej obcokrajowców przyjeżdża do Polski, aby studiować - podkreślał jeden z gimnazjalistów.

Na zakończenie debaty odbył się mały happening, w powietrze nad gmach ZSG nr 7 poszybowały biało-czerwone baloniki.

Zobacz zdjęcia ze spotkania gimnazjalistów: Patriotyzm dziś - czy kryzys tożsamości - debata w ZS-G 7 [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto