Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb byłego prezydenta Radomska Jerzego Słowińskiego. Ostatnie pożegnanie na Starym Cmentarzu

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Radomszczanie pożegnali byłego prezydenta Radomska Jerzego Słowińskiego. Pogrzeb samorządowca i społecznika odbył się we wtorek, 19 października. Słowiński spoczął na Starym Cmentarzu.

Pogrzeb byłego prezydenta Radomska Jerzego Słowińskiego

13 października po ciężkiej chorobie zmarł Jerzy Słowiński, były prezydent Radomska, samorządowiec, społecznik. Uroczystości pogrzebowe we wtorek (19 października) rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem św. Marii Magdaleny, po mszy ulicami miasta ruszył kondukt żałobny. Oprócz rodziny w uroczystościach wzięły udział władze miasta, powiatu, przedstawiciele miejskich instytucji, spółek, poczty sztandarowe szkół i strażaków oraz wielu radomszczan. Jerzy Słowiński spoczął w rodzinnym grobie na Starym Cmentarzu.

Jerzy Słowiński był wyjątkowym człowiekiem, który szczególnie zasłużył się dla miasta - powiedział podczas pogrzebu prezydent Radomska Jarosław Ferenc. - Miał wiele miłości, największą z nich była rodzina, był kochającym mężem, bratem, ojcem i dziadkiem. Ale drugą jego miłością było miasto Radomsko, dla niego robił wszystko. Jerzy Słowiński objął funkcję prezydenta w trudnym momencie, Radomsko miało braki infrastrukturalne i borykało się z wielkim bezrobociem. Ale on miał wizję. wiedział, że musi coś zrobić, aby miasto mogło się rozwijać. Tą wizją było stworzenie wielkiej strefy inwestycyjnej. Dziękuję, że dziś mogę ją kontynuować.

Jarosław Ferenc podkreślał, że prezydent Słowiński podejmował się też wielu inicjatyw społecznych i kulturalnych. Był wielkim katolikiem, gdyż za czasów jego prezydentury patronką miasta została św. Jadwiga Królowa. W tym samym czasie zabiegano, by honorowym obywatelem miasta został papież Jan Paweł II.

Jerzego Słowińskiego pamiętam jako człowieka zawsze uśmiechniętego, wesołego, który miał charyzmę. Pomagał nam wszystkim, wskazywał kierunki, stawiał przed nami zadania, czasami ciężkie... Czasami był wybuchowy, ale zawsze z serdecznością i uśmiechem podchodził do nas wszystkich - wspominał prezydent Ferenc.

W związku z jego śmiercią prezydent Radomska ogłosił wtorek dniem żałoby. Na znak żałoby w mieście flagi na masztach należących do miasta oraz miejskich jednostek organizacyjnych opuszczone zostały do połowy masztu, a flagi na drzewcu lub eksponowane w inny sposób należące do instytucji podległych przepasano kirem. w tym dniu nie odbyły się żadne wydarzenia o charakterze rozrywkowym. Gdy kondukt pogrzebowy przechodził obok urzędu miasta zawyły syreny alarmowe.

Jerzy Słowiński (1946-2021)

Jerzy Słowiński urodził się 23 września 1946 roku w Jackowicach koło Łowicza. Był synem Jana Słowińskiego, wieloletniego dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego (1950-1968). Ukończył studia magisterskie na wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego oraz podyplomowe na Politechnice Warszawskiej i Uniwersytecie Warszawskim.

W 1994 został prezydentem Radomska. Funkcję tę pełnił nieprzerwanie przez 12 lat do roku 2006. W 2006 roku objął mandat radnego Rady Powiatu Radomszczańskiego, a 4 lata później wrócił do samorządu miejskiego jako radny Rady Miejskiej.

Dzięki staraniom Słowińskiego w Radomsku ulokowała swoją działalność m.in. duńska firma JYSK oraz włoskie firmy BORA i INDESIT, a także utworzono radomszczańską podstrefę Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, z której dziś miasto jest bardzo dumne. Firmy zlokalizowane w tej strefie zatrudniają obecnie blisko 5 tys. osób.

Za czasów jego kadencji jako prezydenta miasta zrealizowano w mieście m. in. takie inwestycje jak: główny kolektor sanitarny, dokończono budowę Miejskiej Oczyszczalni Ścieków, wybudowano Miejską Halę Sportową, rozbudowana została Miejska Biblioteka Publiczna, powstał pierwszy blok wybudowany przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego, wybudowano ulice Łódzką i Unii Europejskiej, zakupiono całkowicie nowy tabor autobusów..

Prezydent Słowiński zaprosił mieszkańców do wspólnego świętowania Dni Radomska oraz rozpoczął współpracę z miastami partnerskimi, m.in. Mako i Wozniesieńsk.

Aktywnie działał w Związku Miast Polskich, gdzie w latach 1999-2003 był członkiem komisji rewizyjnej, a w latach 2003-2007 członkiem zarządu Związku reprezentując nasze miasto na forum ogólnopolskim. Był także przedstawicielem Związku Miast Polskich w Komitecie Regionów Unii Europejskiej. W 2004 roku w Paryżu brał udział w zgromadzeniu założycielskim Rady Światowej – międzynarodowej organizacji władz lokalnych. W Radzie Światowej znalazł się jako jeden z trzech przedstawicieli Polski.

Pogrzeb byłego prezydenta Radomska Jerzego Słowińskiego. Ost...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto