Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstają dwa kolejne plany zagospodarowania dla dzielnicy Folwarki oraz ŁSSE

Jacek Drożdż
Katarzyna Ciupa, miejski architekt przy planie zagospodarowania dla Folwarków
Katarzyna Ciupa, miejski architekt przy planie zagospodarowania dla Folwarków Jacek Drożdż
Mieszkańcy Folwarków sami wystąpili o zmiany w planie zagospodarowanie terenów swojej dzielnicy. W przypadku planu dla radomszczańskiej części ŁSSE zadowoleni będą inwestorzy.

Powstają dwa kolejne plany zagospodarowania terenów w Radomsku: dla dzielnicy Folwarki oraz Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Te obszary miały już plany, ale w pierwszym przypadku o zmianę wystąpili mieszkańcy, w drugim - magistrat. Jeszcze w tym miesiącu przewidziano publiczne debaty nad ich przyjęciem.

O zmiany planu zagospodarowania terenów na Folwarkach wystąpiła grupa mieszkańców dzielnicy - do magistratu wpłynęło ponad 20 wniosków w tej sprawie. Głównie chodziło o układ komunikacyjny oraz określenie przeznaczenia działek. - Projekt planu konsultowaliśmy z mieszkańcami już w 2010 roku i wtedy do propozycji projektantów złożono szereg zastrzeżeń. Część z nich została uwzględniona - wyjaśnia Katarzyna Ciupa, architekt miasta.

Dotyczy to m. in. układu komunikacyjnego. We wcześniej obowiązującym planie wyznaczono sieć dróg, która nie spotkała się z aprobatą mieszkańców - było ich po prostu za dużo. Teraz nowych ulic wytyczono zdecydowanie mniej. Jeśli chodzi jeszcze o drogi, w nowo przygotowywanym planie zagospodarowania nie będzie także obwodnicy, której przebieg, na podstawie istniejącego wówczas studium, również zaplanowano.

Ogólnie można powiedzieć, że w przypadku Folwarków, po zmianach, mniej będzie terenów zielonych, a działki przeznaczono przede wszystkim pod budownictwo mieszkalne jednorodzinne, z dopuszczeniem budownictwa mieszkalnego z usługami.

Warto dodać jeszcze jedną informację: tam, gdzie tereny miasta graniczą z Radomką, wyznaczony został obszar bezpośredniego zagrożenia powodzią.
Drugim z opracowywanych planów bardziej zainteresowani będą inwestorzy. Obejmuje on bowiem tereny ŁSSE, od ul. Unii Europejskiej do granic miasta. O zmiany wystąpił kierownik biura obsługi inwestora w magistracie.

- Wcześniej plan zakładał podział terenów na działki o powierzchni nie mniejszej niż 5 hektarów. Wymagał także od inwestorów spełnienia określonych wymagań, dosyć trudnych jeśli chodzi o budownictwo przemysłowe. Chodziło np. o to, że dachy powinny być pokryte dachówką - tłumaczy Katarzyna Ciupa. - Zmiany spowodują, że strefa będzie mogła być wykorzystana w sposób bardziej elastyczny, tereny będzie można dzielić na takie działki, które spełnią oczekiwania wszelkiego rodzaju inwestorów, nie tylko tych dużych, ale również średnich.

W planie znalazł się również teren przeznaczony pod węzeł autostradowy, łączący się z ul. Unii Europejskiej. Natomiast w pasie kolejnej drogi, równoległej do Unii Europejskiej, dopuszczono możliwość budowy bocznicy kolejowej.
W Radomsku obowiązuje obecnie 26 planów zagospodarowania terenów. Obejmuje one zaledwie... 10 proc. powierzchni miasta. Przygotowywanych jest kolejnych 10 takich dokumentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto