Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko bez smogu. Czy to możliwe? Rozmowa z Marzanną Proszowską

Klaudia Gajda
fot. K. Gajda
Program „Radomsko bez Smogu” cieszy się zainteresowaniem mieszkańców. Rozmawiamy z Marzanną Proszowską – naczelniczką Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Odpadami w UM Radomska. Okazuje się, że mieszkańcy naszego miasta chcą zmieniać ogrzewanie swoich domów na ekologiczne. Najchętniej na gazowe.

Jak może ocenić Pani realizację programu „Radomsko bez Smogu”?
Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców, wpłynęło nam łącznie na trzy lata już prawie 250 wniosków. Na chwilę obecną, na bieżący rok mamy podpisane ponad 160 umów, tak aby wszystkie środki mogły zostać spożytkowane dla naszych mieszkańców. Czekają jeszcze osoby w kolejce, ponieważ mamy jeszcze 12 wniosków o wymianę źródeł ciepła na rok bieżący, nie mniej jednak pula środków na chwilę obecną została wyczerpana.

Wymianę na jakie źródła ciepła radomszczanie się najczęściej decydują?
Najczęściej bo aż w 91 przypadkach decydowano się na podłączenie do gazu ziemnego. 28 osób wybrało pompy ciepła, 22 ekogorszek. 13 gospodarstw domowych przekształci swoje źródło ogrzewania na pelet. 4 osoby wnioskowały o dofinansowanie do podłączenia instalacji na gaz ciekły, 3 ogrzewanie elektryczne, 1 wniosek był na podłączenie do sieci ciepłowniczej. Nikt nie zdecydował się na olej opałowy.

Można określić, z których dzielnic Radomska było najwięcej wniosków?
Mamy mieszkańców z każdej dzielnicy, tak naprawdę. Widać szczególnie ulice gdzie ostatnio został podłączony gazociąg, wtedy nawet po 10 mieszkańców z takiej ulicy składa wnioski.

Czy można dalej składać wnioski?
Wnioski można składać cały czas, na ten rok pula została wyczerpana, nie mniej jednak ktoś z mieszkańców może nie zdążyć zrobić i być może za miesiąc lub dwa zrezygnuje, wówczas będzie na jego miejsce wchodzić kolejna osoba z kolejki. Pamiętajmy, że program jest trzy letni i można już w chwili obecnej składać wnioski na rok przyszły lub na rok 2023.

Pani mówi, że ktoś może nie zdążyć, co to znaczy?
Rozliczenie mamy roczne, od podpisania umowy mieszkaniec ma czas do grudnia na realizację wymiany.

Program miejski można łączyć z tym „Czyste Powietrze”?
W chwili obecnej bardzo dużo mieszkańców zgłasza się do nas z prośbą czy to w weryfikacji wniosków czy to w wypełnieniu, mamy około 30 wniosków złożonych do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, widać tendencję bardzo wzrostową. Kiedyś wypełnialiśmy jeden wniosek tygodniowo teraz ta liczba wzrasta do ośmiu a nawet dziewięciu. Natomiast należy pamiętać, że łącząc dofinansowanie nie możemy przekroczyć 100 procent wydatków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto