Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko w czerwonej strefie. Ograniczenia w kościołach, archidiecezja częstochowska daje dyspensę od mszy

Redakcja
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne fot. M. Kylka
Od soboty, 17 października, Radomsko i powiat radomszczański znajdują się w strefie czerwonej. W związku z wprowadzeniem nowych ograniczeń (zarówno w żółtej, jak i czerwonej strefie) zaostrzone przepisy bezpieczeństwa dotyczą także praktyk religijnych.

Od soboty, 17 października, Radomsko i powiat radomszczański znajdują się w strefie czerwonej. W związku z wprowadzeniem nowych ograniczeń (zarówno w żółtej, jak i czerwonej strefie) zaostrzone przepisy bezpieczeństwa dotyczą także praktyk religijnych.

Metropolita częstochowski, arcybiskup Wacław Depo wydał specjalne zarządzenie w sprawie niektórych aspektów działalności duszpasterskiej w związku z nowymi zasadami bezpieczeństwa sanitarnego.

Radomsko w czerwonej strefie - funkcjonowanie kościołów

I w czerwonej, i w żółtej obowiązują ograniczenia co do liczby osób obecnych w świątyniach. W żółtych na każdą osobę musi przypadać co najmniej 4 m kw., w czerwonych – 7 m kw. O nowych zasadach bezpieczeństwa wiernych i związanych z nimi decyzjach wiernych poinformowali księża z największej parafii w Radomsku - pod wezwaniem św. Lamberta.

Od 18 października włącznie, ks. Abp Wacław Depo udziela dyspensy ogólnej od obowiązku uczestnictwa w mszy świętej w niedziele i święta nakazane wszystkim wiernym przebywającym na terenie Archidiecezji Częstochowskiej - czytamy w ogłoszeniach parafialnych.

Księża z Radomska zachęcają wszystkich korzystających z dyspensy, aby trwając na osobistej i rodzinnej modlitwie, łącząc się duchowo ze wspólnotą Kościoła za pomocą transmisji mszy świętych drogą telewizyjną, radiową i internetową, polecali szczególnie intencję obrony przed epidemią, wszystkich chorych i niosących im pomoc.

Wszystkie spotkania – dzieci, młodzieży, starszych oraz wspólnotowe – zostały ZAWIESZONE do odwołania. W związku z zaostrzeniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego w sytuacji pandemii biuro parafialne czynne będzie w następujących dniach i godzinach: poniedziałek, środa, sobota – 10-12; wtorek, czwartek, piątek - 16-17. W uroczystości i święta kościelne Biuro Parafialne jest nieczynne.

Zaplanowana na niedzielę na godz. 14.30 w kolegiacie św. Lamberta msza święta dla wspólnoty BETEL z Radomska i okolic została odwołana, podobnie doroczne liczenie wiernych. Msze św. w kaplicy św. Rozalii – zawieszone do odwołania.

Metropolita częstochowski wydał zarządzenie dotyczące zasad bezpieczeństwa

Obowiązek używania maseczek w kościołach

Maseczek lub przyłbic zakrywających nos i usta mają obowiązek używać:

  • koncelebransi i diakoni – z wyjątkiem wykonywania czytań mszalnych i modlitwy eucharystycznej,
  • wszyscy wierni uczestniczący w liturgii, chyba że mają odpowiednie zwolnienie lekarskie wynikające z przeciwskazań medycznych,
  • pracownicy kościelni w sytuacjach kontaktu z innymi osobami (np. podczas zbierania tacy, czy w czasie przygotowania paramentów w świątyni, w której przebywają inne osoby, obsługi interesantów itp.),
  • służba liturgiczna podczas liturgii i przygotowania do niej, z wyjątkiem lektora, psałterzysty, kantora lub organisty w momentach czytania lub śpiewu,

Wierni oraz duchowieństwo i służba liturgiczna powinni zachować pomiędzy sobą stosowny dystans.

Trzeba bezwzględnie zaopatrzyć się w dozowniki płynu dezynfekującego, które należy ustawić przy drzwiach wejściowych (lecz nie w kropielnicach). Należy ponadto przy drzwiach wejściowych umieścić przypomnienie o obowiązku zasłaniania ust i nosa przez uczestników liturgii

Zasady udzielania Komunii Świętej

Ponieważ udzielanie Komunii Świętej stanowi newralgiczny moment bezpośredniego kontaktu pomiędzy uczestnikami liturgii, należy zachować następujące zasady:

  • podczas każdej liturgii należy umożliwić wiernym przyjęcie Komunii Świętej zarówno do ust, jak i na rękę. Nie wolno zmuszać wiernych do przyjmowania Komunii Świętej na rękę, jak również nie wolno pozbawiać wiernych możliwości przyjęcia Komunii Świętej na rękę, nawet jeśli wierni wprost nie domagają się tego,
  • za każdym razem należy wyraźnie ogłosić porządek przyjmowania Komunii Świętej. Należy utworzyć oddzielne rzędy dla przyjmujących Komunię Świętą do ust i na rękę. Jeśli obecny jest jeden szafarz, komunikuje on najpierw rząd przyjmujących na rękę, a następnie rząd przyjmujących do ust. Jeśli jest większa liczba szafarzy, wówczas każdy z nich komunikuje w oddzielnym rzędzie. Przypomnieć należy o stosownym dystansie pomiędzy podchodzącymi do Komunii Świętej,
  • kapłan, diakon lub inny szafarz rozdający Komunię Świętą, bezpośrednio przed tą czynnością, ma obowiązek dokładnie zdezynfekować ręce, podczas niej mieć nałożoną maseczkę, a po zakończeniu obmyć palce w vasculum i powtórnie zdezynfekować ręce. Wodę w vasculum należy codziennie wymieniać, a naczynie starannie myć (wodę z vasculum i wodę z mycia zlać do pisciny).

Zasady spowiedzi

Należy zadbać o należyte zabezpieczenie konfesjonałów, co jest ważne zwłaszcza w kontekście zbliżającego się okresu spowiedzi przed Uroczystością Wszystkich Świętych oraz przed Bożym Narodzeniem.
W kwestii sprawowania sakramentu pokuty i pojednania:

  • nie wolno używać tzw. konfesjonałów zamkniętych (szafowych).
  • w konfesjonałach, na kratkach od strony penitenta, należy umieścić folie ochronne i wymieniać je przynajmniej raz w tygodniu.
  • w konfesjonałach należy umieścić środek do dezynfekcji z dozownikiem rozpylającym, prosząc penitentów, aby każdy po sobie zdezynfekował folię.
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto