Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Sezon" na pożary sadzy w kominach rozpoczęty. Strażacy gasili pożar w gminie Kobiele Wielkie

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Sezon grzewczy rozpoczęty. Co roku od końca września do przełomu marca i kwietnia strażacy mają pełne ręce pracy podczas zdarzeń związanych z pożarami sadzy w przewodach kominowych. W powiecie radomszczańskim doszło już do pierwszego takiego zdarzenia.

Pożar sadzy w kominie gasili w poniedziałek (11 października) strażacy z Radomska oraz OSP Kobiele Wielkie. Pożar wybuchł przed godziną 16 w domu jednorodzinnym w Cieszątkach. W akcji gaśniczej wzięły udział trzy zastępy straży, konieczne było także użyciu wozu z drabiną. Na szczęście sytuację udało się opanować i ogień się nie rozprzestrzenił. Akcję zakończono około godziny 18. Jak ustalili strażacy, przyczyną pożaru było nagromadzenie sadzy w przewodzie kominowym. Kolejne zgłoszenie o pożarze sadzy strażacy otrzymali we wtorek około godziny 14 z Jankowic (gmina Ładzice).

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego strażacy przypominają o obowiązku czyszczenia przewodów kominowych spoczywającym na właścicielach budynków.

Jeśli - w przypadku pożaru - właściciel nie będzie dysponował odpowiednią dokumentacją potwierdzającą dokonywanie regularnej konserwacji, będzie się musiał liczyć z mandatem - mówi kpt. Marek Jeziorski, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku.

W sezonie grzewczym pożary sadzy w kominach to prawdziwa zmora strażaków, a do wielu zdarzeń nie doszłoby, gdyby przewody kominowe były odpowiednio regularnie czyszczone. W ubiegłym sezonie (2020/2021) strażacy z Radomska i okolicznych jednostek OSP mieli pod tym względem wyjątkowo dużo pracy. Od 23 września do przełomu marca i kwietnia gasili aż 46 pożarów sadzy w kominach. Rok wcześniej takich akcji było 27, a w sezonie 2018/2019 - 36. Strażacy przypominają też, jak ważne jest stosowanie w domach i mieszkaniach czujek dymu i tlenku węgla.

Zasady konserwacji przewodów kominowych reguluje rozporządzenie Ministra Straw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Co mówią przepisy?

1. W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:

  • od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
  • od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 – co najmniej raz na 3 miesiące;
  • od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 – co najmniej raz na 6 miesięcy.

2. W obiektach lub ich częściach, o których mowa w ust. 1, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
3. Czynności, o których mowa w ust. 1 i 2, wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.
4. Przepisu ust. 3 nie stosuje się przy usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto