Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siewierz: Na rynku stanęły długo wyczekiwane siewierskie panny

Magdalena Nowacka
Pracownicy firmy Zbyl Bruk ustawiają panny na cokole.
Pracownicy firmy Zbyl Bruk ustawiają panny na cokole. Fot. Magdalena Nowacka
Pojawiły się wczoraj na siewierskim rynku. Mają 180 centymetrów wzrostu i ważą w sumie około 400 kilogramów. Rzeźby dwóch panien siewierskich ozdobiły fontannę, która również jest nowym elementem przebudowywanego placu.

Wykonane z brązu, ubrane w stroje ludowe, mają stać się kolejnym symbolem miasta. A nawiązują do piosenki "Od Siewierza jechał wóz, malowane panny wiózł". Piosenka od kilku lat znajduje się w repertuarze zespołu "Śląsk".

Mieszkańcy są bardzo zadowoleni z nowego symbolu miasta.

- To panny siewierskie, te z piosenki. Piękne są, zwłaszcza ta z warkoczem. Myślę, że to bardzo dobry symbol miasta. Bo mamy piękne dziewczyny i piękne zabytki. A to do siebie pasuje - mówi z przekonaniem Pelagia Korusiewicz, siewierzanka.

Posąg przy fontannie zaprojektowało wspólnie małżeństwo Agnieszka Świerzowicz-Maślaniec i Marek Maślaniec, mieszkańcy Krakowa. Pan Marek wykonał rzeźby. - Zaczęliśmy od rysunków, które robiliśmy na podstawie zdjęć zespołów ludowych z tego terenu. Kilka z projektów przedstawiliśmy miastu. Wybrali ten, który najbardziej kojarzy się z ludową piosenką. Sugestie były takie, że panny mają tańczyć - mówi pan Marek.

Potem był gipsowy odlew, jeszcze wcześniej gliniany. Praca nad pannami trwała trzy miesiące. - Najtrudniejsze było ukazanie ruchu, dynamiki rozwianych sukni. Naszym celem było przedstawienie ekspresji, radości- dodaje rzeźbiarz artysta.

Co ciekawe, o tym, kto stanie na fontannie zadecydowali sami mieszkańcy w interne-towej ankiecie. Propozycje były różne - od postaci świętego Floriana, przez siewierską kaczkę (przysmak regionalny).

- Pojawił się nawet pomysł, aby postawić rzeźbę burmistrza - śmieje się Zdzisław Banaś, burmistrz miasta. - Do tej pory najbardziej charakterystycznym symbolem miasta był zamek. Teraz mamy nadzieję, że dołączą do niego siewierskie panny. I przede wszystkim, że będą się tu umawiać starsi i młodsi mieszkańcy - mówi burmistrz.

Zakończenie całości prac przebudowy siewierskiego rynku przewidywane jest na koniec listopada.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Siewierz: Na rynku stanęły długo wyczekiwane siewierskie panny - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto