Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tłusty Czwartek w Radomsku. Słynne "pączki pani profesor" z "elektryka". Sprawdź przepis!

nm
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne fot. Archiwum NaszeMiasto.pl
Dziś Tłusty Czwartek. z tej okazji mamy dla naszych czytelników niezwykły przepis - na słynne "pączki pani profesor"z radomszczańskiego "elektryka".

Dziś Tłusty Czwartek. Tych, którzy nie mieli jeszcze okazji skosztować ostatkowych słodkości lub nie mieli czasu na zagniatanie i smażenie przygotowaliśmy przepis. Rąbka kulinarnej tajemnic uchyliła nam Anna Bugajczyk, której pączki od lat słyną w radomszczańskim „elektryku”. Spróbujcie sami...

Zobacz też: Tłusty Czwartek 2020 w starostwie powiatowym w Radomsku. Pączki dla pracowników i petentów

Pączki pani profesor - przepis Anny Bugajczyk, nauczycielki historii i WOS w ZSE-E w Radomsku. Jej pączki wykonywane wg przepisu brata-piekarza, od lat słyną w „elektryku” z doskonałego smaku, podczas licytacji WOŚP osiągają nieprawdopodobne ceny)

Składniki: 1,5 kg mąki (w tym 0,5 kg krupczatki), 12 żółtek, 15 dag masła, 3 łyżki oliwy, 22 dag drożdży (około 2,5 kostki), 12 łyżek cukru, 50 ml rumu, 0,33 l piwa (7, 9 proc.) i tyle samo mleka, konfitura wiśniowa, 2,5 kg smalcu do smażenia.

Przygotowanie: z mleka, drożdży i 2 łyżek cukru zrobić rozczyn, odstawić w ciepłe miejsce. Żółtka wybić do miski, posolić, lekko roztrzepać i odstawić na kilka godzin. Ciepłe masło połączyć z oliwą i 1 łyżką cukru. Do dużej miski wsypać przesianą mąkę (najpierw 0,5 kg), dodać żółtka gładko ubite z 9 łyżkami cukru, lekko rozrobić. Dodać rozczyn, a następnie kolejne 0,5 kh mąki, znów lekko wyrobić. Dodać podgrzany rum z piwem i resztę mąki, znów krótko wyrobić. Dodać ciepły tłuszcz cukrem, a następnie energicznie wyrabiać przez około 15 minut, tak by ciasto odchodziło do miski. Ciasto powinno być wolniejsze od tego na placek drożdżowy. Ciasto odstawiamy na ok. 30 min. Po wyrośnięcia (oko. 2x pierwotnej objętości) dzielimy ciasto na pół i zabieramy się na robienie pączków z pierwszej części. Z uformowanego wałeczka odkrawamy placuszki, na środek każdego kładziemy łyżeczkę konfitury wiśniowej i formujemy pączki. Odkładamy na stolnicy, by jeszcze urosły. Smażymy w tłuszczu o temperaturze 170 st. (żeby pączki nie ciągnęły tłuszczu warto wrzucić surowego ziemniaka, w toku pieczenia wymienić go 2-3 razy), jedną stronę przez 3 min. pod przykryciem, drugą – kolejne 3 min. ale już bez przykrycia. Dla pewności sprawdzamy patyczkiem, czy w środku są już upieczone. W międzyczasie przygotowujemy pączki z drugiej części ciasta. Lekko przestudzone pączki posypujemy cukrem pudrem. Z podanej ilości składników można przygotować 30 dużych pączków.

Zobacz też: Zapusty Radomsko 2020. Ostatkowy korowód na ulicach miasta i spotkanie w MDK [ZDJĘCIA, FILM]

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto