Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unieważniona uchwała studium zagospodarowania przestrzennego Radomska

Justyna Drzazga
Stanisław Tarkowski z Metalurgii Nieruchomości liczy, że na terenie spółki powstanie wkrótce galeria. Na pewno?
Stanisław Tarkowski z Metalurgii Nieruchomości liczy, że na terenie spółki powstanie wkrótce galeria. Na pewno? fot. Justyna Drzazga
Pod koniec czerwca radni przyjęli studium zagospodarowania przestrzennego miasta, otwierając tym możliwość realizacji nowych inwestycji. Inwestycje na razie będą musiały poczekać...

Wojewoda łódzki stwierdził, że uchwała Rady Miejskiej jest nieważna. Zakwestionowano bowiem ważność istotnego dokumentu dołączonego do studium, opracowania ekofizjograficznego (dotyczy środowiska, powietrza, gleby, wody), na podstawie którego powstało studium i kierunki rozwoju miasta. Dokument ten pochodzi sprzed 26 lat! Czyżby urzędnicy magistratu uznali, że w tym czasie wRadomsku nic się nie zmieniło?

- Opracowanie ekofizjografi-zne nie spełnia wymogu aktualności na dzień przystąpienia do sporządzania projektu - tak argumentuje swoją decyzję wojewoda Jolanta Chełmińska.

Prace nad studium ruszyły w 2004 roku. I właśnie przynajmniej z tego roku powinno być opracowanie ekofizjograficzne.

Tymczasem warto przypomnieć, że podczas sesji rady, naktórej uchwalano studium opozycja sugerowała, że wojewoda może odrzucić jego projekt właśnie z powodu przestarzałej ekofizjografii. Magistraccy urzędnicy uspokajali wówczas jednak, że wszystko jest w porządku. - Fakt, iż opracowanie pochodzi z 1984 roku, nie dyskwalifikuje całego studium - przekonywał wtedy Marcin Rumin-Pluciński, szef wydziału miejskiej architektury.

Teraz naczelnik nie kryje, że decyzja wojewody go zaskoczyła. - To nie tak, że studium powstało na podstawie nieaktualnego dokumentu, ekofizjografia została zaktualizowana - mówi.

Mimo porażki Tomaszowa, magistrat liczy, że Radomsko ma jeszcze szansę na pozytywne zakończenie sprawy. - W przypadku Tomaszowa lista zarzutów, była o wiele dłuższa. Tam w ogóle nie było zaktualizowanej ekofizjografii. I to jest ta różnica, której urzędnicy wojewody nie wzięli pod uwagę - podkreśla Rumin-Pluciński.

- Miasto ma 30 dni na podjęcie decyzji. Ta zapadnie dopiero po wnikliwym zbadaniu całości dokumentacji, ze szczególnym uwzględnieniem tej z 2004 r., kiedy ówczesne władze miasta, odpowiedzialne za powstawanie studium uwarunkowań za-niedbały przygotowanie aktualnego opracowania ekofizjograficznego. Tym bardziej dziwi, gdy dzisiaj podejmują działania szkodzące rozwojowi Radomska - mówi prezydent miasta Anna Milczanowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto