Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa Aleksandry Wereszki otwarta w Muzeum Regionalnym w Radomsku. ZDJĘCIA, FILM

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Wideo
od 16 lat
W Muzeum Regionalnym w Radomsku odbył się wernisaż wystawy Aleksandry Wereszki “Immersja. Grafika, konstrukcja a forma użytkowa".

W piątkowe popołudnie, 7 lipca, w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku otwarto wystawę Aleksandry Wereszki “Immersja. Grafika, konstrukcja a forma użytkowa". Prace artystki można oglądać w Galerii Muzeum.

Przygotowałam dla państwa serię prac, które pokazują proces twórczy współczesnego projektanta ubioru, który posługiwać się musi - bo takie są wymogi współczesnych czasów - różnymi środkami wyrazu. Pokazuję grafikę, od której zaczynam w swoim procesie twórczym... konstrukcję, z której zbudowany jest ubiór i ubiór w formie kolekcji - mówi Aleksandra Wereszka, artystka pochodząca z Piotrkowa Trybunalskiego. - Immersja to przenikanie różnych struktur, form. Ja w swojej twórczości oczywiście zajmuje się formami użytkowymi, bo od 20 lat jestem związana z przemysłem odzieżowym jako projektant ubioru. Ale również jestem wykładowcą na Politechnice Łódzkiej na kierunku wzornictwo, gdzie prowadzę zajęcia z projektowania ubioru w grupie studentów, którzy łączą inżynierię materiałową z czynnikiem artystycznym. Poszukujemy wspólnych relacji próbujemy razem ulepszać tę naszą rzeczywistość wokół.

Aleksandra Wereszka to absolwentka wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jej twórczość plastyczna związana jest z projektowaniem ubioru. Wypowiada się również w sztukach czystych: rysunku, malarstwie i tkaninie unikatowej.

Doświadczenia artystyczne łączy z pracę zawodową. Od roku 2000 na stałe związana z przemysłem odzieżowym. W 2010 r. podjęła pracę dydaktyczną na Politechnice Łódzkiej w Instytucie Architektury Tekstyliów w Łodzi. Swoje doświadczenie plastyczne i projektowe rozwija tworząc kompozycje, koncentrujące się wokół ludzkiego ciała, pozostającego w relacjach z najbliższym mu otoczeniem zewnętrznym, jakim jest ubiór, oraz wewnętrznym, jakim jest psychika adresata kolekcji.

Ubiór stanowi dla niej element łączący życie realne ze światem wewnętrznym. Swego rodzaju "komunikator społeczny". W procesie tworzenia bardzo ważnym elementem jest dla niej dynamika linii, która oddaje sferę pewnej intymności, notuje myśli i nastroje. Ulubionym środkiem wyrazu plastycznego jest miniatura, której niepozorny format staje się motorem uruchamiającym wyobraźnię, koncentrującym uwagę na detalach, rodzajem szkicu koncepcyjnego prowadzącego do nowych rozwiązań.

Artystka jest finalistką wielu konkursów, wystaw oraz pokazów mody w kraju i zagranicą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto