Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za unijne pieniądze PUP przeszkoli kilkunastu pracowników

Przemysław Jafra
Łukasz Więcek w PUP zajmuje się pozyskiwaniem funduszy
Łukasz Więcek w PUP zajmuje się pozyskiwaniem funduszy Przemysław Jafra
Najpierw przeszkolą pracowników Powiatowego Urzędu Pracy, by po tym ci mogli skuteczniej pomagać znaleźć pracę bezrobotnym.

Szkolenia dla urzędników przewidziane są na dwa lata, uda się je przeprowadzić dzięki funduszom unijnym. Radomszczański PUP dostał 550 tys. zł, a to 85 procent kosztów, resztę urząd pokryje z własnego budżetu.

Przedstawiciele starostwa w Radomsku podpisali już porozumienie z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Łodzi.
- Dzięki tym pieniądzom będziemy mogli utrzymać stanowiska pracy dla pośredników pracy i doradców zawodowych zajmujących się aktywizacją osób bezrobotnych - mówi Łukasz Więcek, główny specjalista ds. pozyskiwania funduszy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomsku. - Dzięki szkoleniom, będą lepiej przygotowani do pracy z osobami bezrobotnymi.

Pierwszy projekt rozpocząć ma się w maju przyszłego roku i potrwa do końca stycznia 2013 roku.
- W ramach tego projektu odbędą się szkolenia dotyczące pracy z osobami znajdującymi się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, głównie z osobami niepełnosprawnymi - podkreśla Łukasz Więcek. - Szkoleniami zostanie objętych łącznie 17 pracowników urzędu pracy w Radomsku.

Pieniądze te pozwolą także na utrzymanie 11 stanowisk dla pośredników pracy oraz doradców zawodowych. Gdyby nie unijna dotacja, to przynajmniej część etatów trzeba byłoby zlikwidować.
Realizacja drugiego unijnego projektu ma ruszyć w lutym 2013 roku, a zakończenie planowane jest na styczeń 2014 roku. Urzędnicy doskonalić będą swoje umiejętności w zakresie aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych. Przeszkolonych zostanie 17 pracowników, uda się także utrzymać stanowiska pracy dla 11 pośredników i doradców.

Szkolenia mają lepiej przygotować urzędników do pracy z bezrobotnymi, głównie osobami, które długo pozostają bez pracy, a także tych, którzy ukończyli 50 rok życia. Statystyki nie są bowiem optymistyczne. Bezrobocie w powiecie radomszczańskim wynosi 14,5 procent. Na koniec października zarejestrowanych było 6 tys. 533 bezrobotnych, w tym ponad 3 tysiące 700 kobiet. Jedynie 817 z nich miało prawo do pobierania zasiłku. Najwięcej bezrobotnych stanowiły osoby z przedziału 35-54 lata.

Statystyki pokazują, że najtrudniej o pracę jest osobom z niskim wykształceniem. Dominują wśród nich absolwenci zawodówek i gimnazjów.
- Urzędy pracy dużą uwagę przywiązują do pracy z osobami znajdującymi się w szczególnej sytuacji na rynku pracy - mówi Zofia Orzeł, dyrektor PUP w Radomsku. - Są to m.in. osoby długotrwale bezrobotne, niepełnosprawne czy osoby po 50 roku życia. Pomoc tym ludziom jest dla nas priorytetem. Chciałabym, aby realizowane przez nas projekty umożliwiły bezrobotnym odnalezienie się na rynku pracy.

W przyszłym roku urząd pracy w Radomsku będzie dysponował mniejszym budżetem niż obecnie, ale jak podkreśla dyrektor Zofia Orzeł, na szczęście uda się uniknąć zwolnień pracowników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto