Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

78. rocznica utworzenia Konspiracyjnego Wojska Polskiego w Radomsku. Msza św. i uroczystości pod pomnikiem. ZDJĘCIA, FILM

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Wideo
od 16 lat
W niedzielę, 24 września, w Radomsku odbyły się uroczystości związane z 78. rocznicą utworzenia Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Najpierw odprawiono mszę świętą, następnie złożono kwiaty pod pomnikiem KWP.

78. rocznica utworzenia Konspiracyjnego Wojska Polskiego w Radomsku

W niedzielę w Radomsku odbyły się uroczystości związane z 78. rocznicą utworzenia Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Najpierw w Kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski odprawiono mszę świętą w intencji śp. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc" i jego żołnierzy. Później nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem żołnierzy KWP w Parku Solidarności. Okolicznościowe przemówienia wygłosili m. in. poseł Anna Milczanowska oraz prezydent Radomska Jarosław Ferenc.

To nasz obowiązek, żeby pamiętać o Żołnierzach Niezłomnych. To była potężna armia, fenomen jak na ówczesne czasy, kiedy byliśmy w ciężkim reżimie komunistycznym "pod sowieckim butem", oni walczyli o wolną Polskę. Wcześniej w większości walczyli w szeregach Armii Krajowej z okupantem niemieckim, a później z okupantem radzieckim - wspomina Anna Milczanowska, poseł na Sejm RP, Prawo i Sprawiedliwość.

Posłanka z Radomska podkreśla, że szczególnie w obecnych czasach trzeba pamiętać o wydarzeniach sprzed lat.

Ostatnio czasy są bardzo niespokojne, widzimy duże zagrożenie ze wschodu ze strony Rosji Putina. Słyszymy, jak dużo obelg idzie na polskiego żołnierza, na tych którzy noszą polski mundur - straż graniczną, Wojska Obrony Terytorialnej, policję tam, gdzie oni dzień i noc czuwają, żebyśmy mogli bezpiecznie spać - mówi Milczanowska. - Produkowane są paszkwile... w stosunku do ludzi, którzy noszą polski mundur, padają takie słowa, jak te kilkadziesiąt lat temu, kiedy Żołnierzy Wyklętych nazywano "bandytami". Teraz żołnierza nazywa się "śmieciem". Musimy chronić polski mundur, a więc "murem za polskim mundurem".

Konspiracyjne Wojsko Polskie utworzono wiosną 1945 roku z inicjatywy kapitana Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”. Była to największa i najsilniejsza organizacja antykomunistycznego podziemia, działającej w centralnej Polsce. Głównym obszarem działania było województwo łódzkie. KWP aktywne również było w ówczesnych województwach: śląsko-dąbrowskim, poznańskim i kieleckim. W szczytowym okresie liczyło ok. 3 tysięcy żołnierzy. Celem KWP była walka o suwerenną i sprawiedliwą Polskę.

W sierpniu 1945 roku "Warszyc" wydał rozkaz określający zadania KWP. Była to walka z przestępczą działalnością władz komunistycznych, ochrona społeczeństwa oraz żołnierzy podziemia niepodległościowego przed terrorem organów bezpieczeństwa, likwidacja najbardziej aktywnych urzędników władzy komunistycznej oraz walka z pospolitym bandytyzmem. Do najsłynniejszych akcji KWP należy uwolnienie 57 aresztowanych z więzienia UB w Radomsku. Stanisław Sojczyński na skutek zdrady został schwytany przez komunistów. Wraz z podkomendnymi sądzony był w procesie dowództwa KWP w dniach 9 grudnia – 17 grudnia 1946. Na „Warszyca” oraz jego ośmiu najbliższych żołnierzy KWP wydano wyrok śmierci. Wraz z 5 żołnierzami został stracony 19 lutego 1947 w Łodzi, na 3 dni przed ogłoszeniem amnestii. Nie wiadomo, gdzie został pochowany.

Jak mówi prezydent Jarosław Ferenc, rocznica powstania KWP jest szczególnie ważna dla mieszkańców Radomska.

Żołnierze walczący w partyzantce w czasie II wojny światowej nie przyjęli zmiany ustrojowej i tego, że w Polsce zaczęły rządzić wojska sowieckie. Chcieli wolnej i niepodległej Polski. W Radomsku ta rocznica jest wyjątkowo ważna, bo to tutaj powstało Konspiracyjne Wojsko Polskie, to tutaj "Warszyc" zorganizował wszystkich tych, którzy sprzeciwiali się nowemu ustrojowi. I to tutaj ponieśli oni największą ofiarę - mówi Jarosław Ferenc, prezydent Radomska.

W niedzielne popołudnie kwiaty pod pomnikiem KWP w Radomsku złożyli m.in. przedstawiciele władz miasta, powiatu, partii politycznych, organizacji, placówek oświatowych. Patronat honorowy nad uroczystościami objął Marszałek Senior Sejmu RP IX Kadencji Antoni Macierewicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto