Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polskie Towarzystwo Historyczne w Radomsku odnowi kolejny nagrobek, tym razem w Gidlach. ZDJĘCIA

Jacek Drożdż
Jacek Drożdż
Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Radomsku właśnie poinformowało o zdobyciu dofinansowania na renowację zniszczonego nagrobka Józefa Walewskiego w Gidlach
Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Radomsku właśnie poinformowało o zdobyciu dofinansowania na renowację zniszczonego nagrobka Józefa Walewskiego w Gidlach Arch. PTH Radomsko
Kolejny zniszczony nagrobek zostanie odnowiony przez Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Radomsku

PTH w Radomsku odnowi zniszczony nagrobek

Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Radomsku właśnie poinformowało o zdobyciu dofinansowania na renowację zniszczonego nagrobka Józefa Walewskiego w Gidlach. Prace będą kosztować 37,5 tys. zł.

Józef Walewski, ur. 15/16 marca 1785, zmarł w Gidlach 22 sierpnia 1857. Jak wyjaśnia Tomasz Nowak, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego w Radomsku, Walewski był oficerem wojsk Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Brał udział kampaniach 1806, 1807, 1809, 1812, 1813 i 1814 roku, walczył w bitwach i potyczkach: pod Pniewem, Tczewem, Wałami, Puławami, Raszynem, Kobyłką, Grochowem, Zamościem, Stanisławowem na Bukowinie, pod Mirem, Romanowem, Smoleńskiem, Duchowszczyzną, Bautzen, Dreznem, Penig, Lipskiem, Hanau, Frankfurtem, Berry-au-Bac, Craonne, Laon.

Po klęsce Napoleona Józef Walewski służył w wojsku Królestwa Polskiego nadal jako porucznik 3. pułku ułanów. 16 V 1824 awansowany na kapitana i przeniesiony do 1. pułku strzelców konnych. W powstaniu listopadowym nie wziął udziału, ponieważ przed jego wybuchem został wysłany do Rosji jako remontier (oficer wyznaczony do kupna koni). Powrócił do kraju z Symbirska 19 V 1832. Odnowił przysięgę na wierność cesarzowi. W 1832 jako kapitan b. wojska polskiego otrzymał rządową zapomogę, a później utrzymywał się z pensji emerytalnej.

W akcie zgonu i na inskrypcji nagrobnej występuje jako major b. wojsk polskich – awansu tego nie udało się potwierdzić. Odznaczony: francuską Legią Honorową (28 X 1813, nr 41790), Krzyżem Wojskowym Polskim (1815), Znakiem honorowym za 20 lat służby (1830).

Prace konserwatorskie zaczną się pod koniec kwietnia i potrwają około miesiąca.

Dzięki Inicjatywie oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Radomsku, na Starym Cmentarzu w Radomsku został w ubiegłym roku odnowiony grób, w którym pochowani zostali Marcin Ziółkowski, zasłużony obywatel Radomska, a w młodości żołnierz Księstwa Warszawskiego i uczestnik kampanii napoleońskich oraz jego wnuk Adolf Zawadzki, powstaniec styczniowy. Dofinansowanie przekazał Instytut Pamięci Narodowej. Natomiast w 2022 r. PTH w Radomsku odrestaurowało, także ze środków IPN, nagrobek Bonifacego Ławickiego, powstańca styczniowego, pochowanego w Chełmie.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto