84. rocznica napaści ZSRR na Polskę. Rocznicowe uroczystości z Radomsku. ZDJĘCIA

Jacek Drożdż
Jacek Drożdż
W Radomsku odbyły się obchody 84. rocznicy napaści ZSRR na Polskę
W Radomsku odbyły się obchody 84. rocznicy napaści ZSRR na Polskę Arch. UM Radomsko
W Radomsku odbyły się obchody 84. rocznicy napaści ZSRR na Polskę

Radomsko: 84. rocznica napaści ZSRR na Polskę

W związku z 84. rocznicą napaści ZSRR na Polskę, m.in. władze miasta, powiatu, delegacja z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 oraz przedstawiciele Rodzin Katyńskich złożyli w piątek, 15 września, wiązanki biało-czerwonych kwiatów i znicze w miejscach pamięci.

17 września 1939 r. armia sowiecka wkroczyła na terytorium Polski, która w tym czasie walczyła z hitlerowskimi Niemcami. Propaganda sowiecka określała agresję na Polskę jako wyprawę wyzwoleńczą. W rzeczywistości rozpoczął się czwarty rozbiór Polski. Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w pakcie Ribbentrop-Mołotow. Okupacja sowiecka, podobnie jak niemiecka, była obliczona na eksterminację polskich elit.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w Klasztorze O.O. Franciszkanów w Radomsku. Następnie uczestnicy miejskich obchodów udali się do franciszkańskich ogrodów, gdzie 13 lat temu dla uhonorowania zamordowanego radomszczanina Tadeusza Rozpędka - funkcjonariusza przedwojennej Policji Państwowej, który zginął od strzału w tył głowy wymierzonego przez NKWD w Twerze w 1940 roku, posadzono Dąb Pamięci. Tam obejrzeli poruszający spektakl „KATYŃ-REQUIEM AETERNA”.

Następnie pod Dębęm Pamięci kwiaty złożyli: poseł na Sejm RP Anna Milczanowska, wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra, Prezydent Miasta Radomska Jarosław Ferenc, jego zastępca Małgorzata Kańska-Kipigroch oraz wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Jadwiga Łysik, władze Powiatu Radomszczańskiego, dyrekcja i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich Ziemi Piotrkowskiej.

Dalsza część obchodów przeniosła się na Cmentarz Stary, gdzie odczytano Apel Pamięci, a delegacje złożyły kwiaty i znicze pod Tablicą Pamięci Zamordowanych na Wschodzie w 1940 roku.

- Stojąc tutaj wspominamy ofiary napaści z 17 września 1939 roku, wspominamy wszystkich rodaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego, tych - którzy tam zginęli, tych - którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych - którzy osiedlili się w różnych częściach świata, wreszcie tych - którzy pozostali w miejscu zesłania, gdzie zawsze kultywowali polskość. Dla nich to był Sybir – coś więcej niż geograficzna Syberia. Sybir - miejsce zesłań, miejsce kaźni… Miejsce, gdzie Polacy bohatersko cierpieli i złożyli wielką daninę krwi - mówił podczas swojego wystąpienia prezydent Jarosław Ferenc.

Kwiaty i znicze złożona także pod Tablicą Sybiraków przy kolegiacie św. Lamberta oraz Grobem – Pomnikiem Nieznanego Żołnierza przy ul. Narutowicza.
[Info: UM Radomsko]

Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie