Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie ulica Jerzego Słowińskiego w Radomsku. Po opinii IPN radni podjęli uchwałę. Jak głosowali?

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
archiwum Polska Press
Będzie ulica Jerzego Słowińskiego w Radomsku. Po opinii IPN i pełnej emocji dyskusji radni miejscy podjęli odpowiednią uchwałę. Ulica Jerzego Słowińskiego będzie się znajdowała na terenie strefy ekonomicznej, której powstania inicjatorem były były prezydent.

Wkrótce w naszym mieście pojawi się ulica Jerzego Słowińskiego, zmarłego w 2021 roku wieloletniego prezydenta Radomska. Radni Radomska podczas piątkowej sesji (3 lutego) podjęli odpowiednią uchwałę.

Przypomnijmy, z wnioskiem o nadanie imienia Jerzego Słowińskiego jednej z ulic znajdującej się w podstrefie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Radomsku jeszcze w 2021 roku wystąpił prezydent Radomska Jarosław Ferenc. Wówczas radni z komisji oświaty, kultury, kultury fizycznej pozytywnie zaopiniowali wniosek, ale na sesji pojawiły się wątpliwości związane z ustawą dezubekizacyjną.

Chodzi o kwestie z tzw. kłamstwem wyborczym i niezgodności między dwoma oświadczeniami lustracyjnymi. W pierwszym z nich, z 2008 r., Jerzy Słowiński przyznał się do współpracy z organami bezpieczeństwa, z drugiego, z 2010 roku, złożonego przed wyborami samorządowymi, wynikało, że współpracownikiem nie był. Odbyło się kilka spraw sądowych, kwestią tą zajmował się także IPN. Jerzy Słowiński cały czas zaprzeczał, że z organami bezpieczeństwa współpracował.

Ostatecznie zdecydowano się wystąpić do IPN o uzyskanie stosownej opinii, czy kandydat może być patronem ulicy w Radomsku.

Temat nazwania jednej z radomszczańskich ulic imieniem Jerzego Słowińskiego wrócił na sesji 3 lutego. Chodzi o obecną drogę wewnętrzną, stanowiącą przedłużenie ulicy Stolarzy. Z wnioskiem o wprowadzenie odpowiedniej uchwały do porządku obrad wystąpił radny Grzegorz Minecki. Jak podkreślał, z opinii IPN wynika, że Jerzy Słowiński nie przejawiał zainteresowania przekazywaniem informacji służbom bezpieczeństwa, nie przekazał żadnych wartościowych informacji oraz nigdy nie pobierał w tego tytułu żadnego wynagrodzenia.

Prezydent Radomska podkreślał rolę byłego prezydenta jako inicjatora utworzenia strefy ekonomicznej, w której obecnie zatrudnienie znajduje kilka tysięcy osób.

- Stefa powstała z około 600 działek, wiele na początku miało nieuregulowany stan prawny, utworzenie strefy wymagało wiele wysiłku i zaangażowania wielu osób. Dzięki strefie Radomsko zyskało szansę, jakiej wiele miast nie miało. Prezydent Słowiński pozyskiwał też inwestorów - wymieniał Jarosław Ferenc. - Strefa nie powstałaby, gdyby nie determinacja Jerzego Słowińskiego - podkreślał.

Przeciwna wprowadzeniu uchwały pod głosowanie była radna Wioletta Pal.

- Jestem zbulwersowana, że w ostatniej chwili chcecie wrzucić tę uchwałę pod obrady. Z tej samej opinii IPN wynika również, że istnieją dokumenty świadczące o dobrowolnym podjęciu współpracy Słowińskiego z organami bezpieczeństwa PRL. Wiemy też że były prezydent miasta należał do PZPR - przypomina radna. Jak zapewnia, przyjmuje do wiadomości wszystkie dobre słowa na temat byłego prezydenta, wszystkie jego zasługi, ale zaznacza, że radni powinni mieć pełną informację o przeszłości Słowińskiego, a tę przedstawił IPN. Nie można zapominać o tym kawałku historii...

Radna Wioletta Pal zaproponowała inną nazwę dla wskazanej ulicy: "Zarządów miasta Radomska w latach 1994-2002".

- Uważam, że powinniśmy nazwać ulicą imieniem prezydenta Słowińskiego za to, jakim był człowiekiem, gospodarzem, samorządowcem - podsumowała wiceprzewodnicząca rady miasta Beata Kowalska.

Ostatecznie większość radnych zagłosowała za nadaniem ulicy imienia Jerzego Słowińskiego. Uchwałę poparli radni: K. Bugdal, J. Gębicz, B. Kowalska, T. Kubak, A. Kucharski, P. Lewandowski, R. Lewandowski, J. Łysik, G. Minecki, A. Otoliński, R. Rączkowski (11 radnych). Przeciw byli: R. Dębski, P. Lisowski, W. Pal, P. Pichit, D. Serwa, D. Sujka, K. Wośko (7 radnych) . Od głosu wstrzymał się: D. Kopeć .

Jerzy Słowiński

Jerzy Słowiński urodził się 23 września 1946 roku w Jackowicach koło Łowicza. Był synem Jana Słowińskiego, wieloletniego dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego (1950-1968). Ukończył studia magisterskie na wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego oraz podyplomowe na Politechnice Warszawskiej i Uniwersytecie Warszawskim.
W 1994 został prezydentem Radomska. Funkcję tę pełnił nieprzerwanie przez 12 lat do roku 2006. W 2006 roku objął mandat radnego Rady Powiatu Radomszczańskiego, a 4 lata później wrócił do samorządu miejskiego jako radny Rady Miejskiej.
Był osobą zdeterminowaną w podążaniu wyznaczonymi kierunkami. Dzięki Jego staraniom w Radomsku ulokowała swoją działalność m.in. duńska firma JYSK oraz włoskie firmy BORA i INDESIT a także utworzono radomszczańską podstrefę Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, z której dziś miasto jest bardzo dumne. Firmy zlokalizowane w tej strefie zatrudniają obecnie blisko 5 tys. osób.
Za czasów jego kadencji jako prezydenta miasta zrealizowano w mieście m.in. takie inwestycje jak: główny kolektor sanitarny, dokończono budowę Miejskiej Oczyszczalni Ścieków, wybudowano Miejską Halę Sportową, rozbudowana została Miejska Biblioteka Publiczna, powstał pierwszy blok wybudowany przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego, wybudowano ulice Łódzką i Unii Europejskiej, zakupiono całkowicie nowy tabor autobusów..
Prezydent Słowiński zaprosił mieszkańców do wspólnego świętowania Dni Radomska oraz rozpoczął współpracę z miastami partnerskimi, m.in. Mako i Wozniesieńsk.
Aktywnie działał w Związku Miast Polskich, gdzie w latach 1999-2003 był członkiem komisji rewizyjnej, a w latach 2003-2007 członkiem zarządu Związku reprezentując nasze miasto na forum ogólnopolskim. Był także przedstawicielem Związku Miast Polskich w Komitecie Regionów Unii Europejskiej. W 2004 roku w Paryżu brał udział w zgromadzeniu założycielskim Rady Światowej – międzynarodowej organizacji władz lokalnych. W Radzie Światowej znalazł się jako jeden z trzech przedstawicieli Polski.
Jerzy Słowiński zmarł 13 października 2021 roku po ciężkiej chorobie.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto