Drogi Pracodawco…

Materiał informacyjny POWIATOWY URZĄD PRACY
Kiedy zapytamy jaki prezent chcesz dostać pod choinkę… co odpowiesz?? Może bogatego kontrahenta, nowe zlecenia, a może raczej (święty) spokój? Może odwagę i możliwość do realizacji nowych inwestycji, wdrożenia nowych technologii, a może nowego pracownika (lub kilku), którzy przyczynią się do spełnienia Twoich celów i zamierzeń, czyli rozwoju firmy?

A kiedy zapytamy jakiego chciałbyś mieć pracownika… co odpowiesz?? Ma być młoda/młody, z wieloletnim doświadczeniem, przy tym pełen/pełna uroku, czaru osobistego? A może samodzielny, odpowiedzialny, mieć dużo chęci do pracy no i oczywiście posiadać niezbędną wiedzę i umiejętności lub chcieć je nabyć? Która opcja jest Tobie bliższa? Ideałem byłoby oczywiście połączenie wszystkich tych cech, tyle, że to, co wydaje się idealne nie zawsze (w efekcie) takim jest. Dokładnie jak w powiedzeniu „nie wszystko złoto, co się świeci”. Czasem lepiej otrzymane złoto „wypolerować”, by móc współpracować z osobami, dla których dobro firmy będzie rzeczywiście… ważne.

Jak to zrobić? Cierpliwością, indywidualnym podejściem i możliwością rozwoju. Dokształcanie pracowników stanowi nieodzowny warunek rozwoju każdej osoby, który służy rozwojowi całej firmy.

Szkolenia mogą dotykać bardzo obszernej tematyki, z niemal każdej branży. I co najważniejsze – nie trzeba ich finansować „osobiście” – na szkolenia można pozyskać dofinansowanie (na przykład) z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

KFS w skrócie

Krajowy Fundusz Szkoleniowy służy zarówno pracodawcom, jak i pracownikom.
Wspiera osoby pracujące, które chcą rozwijać się zawodowo, nabywać nowe umiejętności oraz je aktualizować. Wspiera też osoby, które chcą podnosić kwalifikacje zawodowe.

Pracodawcom natomiast ułatwia doszkolenie pracownika/pracowników, co przyczynia się do wzrostu ich wiedzy i umiejętności, a więc większej skuteczności i pewności wykonywanych zadań. Efekt? - zadowolenie klientów, czyli większe zyski.

Dla kogo?

Dofinansowanie mogą uzyskać wszyscy pracodawcy, którzy chcą inwestować w podniesienie kompetencji własnych lub pracowników.

Warto pamiętać, że za pracodawcę uważa się jednostkę organizacyjną (również bez osobowości prawnej), ale też osobę fizyczną, jeżeli zatrudnia co najmniej jednego pracownika. Pracownikiem natomiast jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Nie ma znaczenia wymiar etatu, ale fakt zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.

Na co?

Pracodawco, w ramach KFS możesz uzyskać środki finansowe na wskazane przez Ciebie:

  • kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy Twojej lub za Twoją zgodą;
  • egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych;
  • badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu;
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.

Ile i za ile?

  • W ramach KFS można otrzymać środki na dofinansowanie kosztów kształcenia w wysokości:
  • do 80% kosztów kształcenia ustawicznego, jednak nie więcej niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,
  • do 100% kosztów kształcenia ustawicznego jeśli jesteś mikroprzedsiębiorcą, jednak nie więcej niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika;

Wniosek:
Wnioski nie są skomplikowane, jednak warto poświęcić uwagę na ich poprawne przygotowanie. Zawierają podstawowe dane pracodawcy, wysokość dofinansowania, wskazaną instytucję szkoleniową wraz z uzasadnieniem jej wyboru, opis wnioskowanego kształcenia z uzasadnieniem uczestnictwa oraz plany dotyczące dalszego zatrudnienia pracownika po uzyskaniu nowych kwalifikacji.

Potrzeby:
Składając wniosek, powinieneś wiedzieć, jakich form kształcenia potrzebujesz dla siebie lub swoich pracowników. Jeśli nie masz takiej wiedzy – niezbędne będzie dokonanie analizy przed złożeniem wniosku. Zorientuj się więc:

  • jakie szkolenie lub kształcenie będzie rozwijało pracowników, nadawało lub uzupełniało niezbędne uprawnienia w branży,
  • kto może zrealizować szkolenie (kiedy, gdzie, w jaki sposób, według jakiego programu i oczywiście za ile). Nawiąż współpracę z firmą szkoleniową, która według Ciebie najlepiej sprosta szkoleniowym oczekiwaniom, będzie wiarygodna i przedstawi najlepszą ofertę.

Priorytety:
Przed złożeniem wniosku musisz też pamiętać o tym, by Twój wniosek wpisywał się w co najmniej jeden z priorytetów wydatkowania środków KFS w 2024 r. Zgodnie z nimi, wsparcie ma być realizowane:

  1. w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy,
  2. w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych,
  3. dla osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych,
  4. w zakresie umiejętności cyfrowych,
  5. dla osób pracujących w branży motoryzacyjnej,
  6. dla osób po 45 roku życia,
  7. dla pracodawców zatrudniających cudzoziemców,
  8. w zakresie zarządzania finansami i zapobiegania sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach.

Urząd pracy może również pozyskać środki z Rezerwy Ministra. Dla ich wydatkowania wsparcie ma być realizowane:

A. dla pracowników CIS, KIS, WTZ, ZAZ, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach o statusie przedsiębiorstwa społecznego,
B. dla osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności,
C. dla osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej,
D. w obszarach/ branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/ planach rozwoju,

Kiedy już złożysz wniosek - pierwszy etap możesz uznać za zamknięty.

Kolejne działania realizuje urząd pracy dokonując oceny złożonego przez Ciebie wniosku. Na tym etapie, pracownicy urzędu szczególną uwagę zwrócą na uzasadnienie potrzeby realizacji wskazanej przez Ciebie formy kształcenia. Możliwe też, że urząd podejmie z Tobą negocjacje np. w zakresie ceny usługi, realizatora czy programu kształcenia. W zależności od pozytywnego zakończenia negocjacji, kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy z PUP. Teraz już czas na samo szkolenie, a po nim rozliczenie umowy.

Szkolenie? Czy to ma sens, czyli słowo o tym, dlaczego warto szkolić pracowników…

Jesteśmy pewni, że wymienicie wiele powodów, dla których warto szkolić tak samych siebie, jak i pracowników i to bez względu na wiek. Henry Ford (tak, ten od Ford Motor Company) mówił nawet, że „Każdy, kto przestaje się uczyć jest stary, bez względu na to, czy ma 20 czy 80 lat. Kto kontynuuje naukę pozostaje młody. Najwspanialszą rzeczą w życiu jest utrzymywanie swojego umysłu młodym.” Trudno tym słowom zaprzeczyć. Człowiek bowiem uczy się przez całe życie. Z biegiem lat zmienia się jedynie forma zdobywania wiedzy.

Poza tym, każda firma pracownikami stoi. Bez nich trudno generować jakiekolwiek zyski. Im lepsza kadra, tym większe szanse na powodzenie. Nawet jeśli zatrudniliście wykształconego i doświadczonego pracownika, warto inwestować w jego szkolenie, pamiętając, że podnoszenie kwalifikacji to: wiedza i efektywność czyli para idealna, przewaga nad konkurencją, poprawa komunikacji wewnątrz i na zewnątrz firmy, motywacja do lepszej pracy, większa identyfikacja z firmą, czyli praca dla wspólnego dobra, wymiana doświadczeń, możliwość nawiązania współpracy, wzrost jakości wykonywanej pracy, alternatywa dla zwolnień i zatrudniania nowych pracowników.

Wykwalifikowany pracownik to prawdziwy skarb. I tego warto się trzymać!

Słowo na zakończenie…

Kształcenie musi zostać rozpoczęte w danym roku budżetowym, na który zostało przyznane, nie wcześniej jednak niż w dniu podpisania umowy. Środki, które stanowią pomoc de minimis, powinny być wydatkowane w danym roku.
Więcej informacji: https://radomsko.praca.gov.pl, pod nr tel. 44 683 73 54 do 56, -58, - 62 wew. 42 lub w siedzibie Urzędu przy ul. Tysiąclecia 2 w pokoju nr 19.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto