Gmina Radomsko. W Płoszowie odsłonięto tablicę upamiętniającą por. nawigatora Jana Rudka. ZDJĘCIA, FILM

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
W poniedziałek (8 maja) w Płoszowie na terenie gminy Radomsko (powiat radomszczański) odsłonięto tablicę upamiętniającą por. nawigatora Jana Rudka.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającą por. nawigatora Jana Rudka w Płoszowie

W poniedziałek, 8 maja, odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej por. nawigatora Jana Rudka wmurowanej w budynek Publicznej Szkoły Podstawowej im. M. Rataja w Płoszowie w gminie Radomsko. W uroczystości wzięli udział m. in. posłowie Anna Milczanowska i Dariusz Klimczak, władze Powiatu Radomszczańskiego i Radomska ze starostą Beatą Pokorą i prezydentem Jarosławem Ferencem na czele, przedstawiciele władz województwa łódzkiego, gminy Radomsko, placówek oświatowych i służb mundurowych, a także reprezentacja 25. Brygady Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Tomaszowie Mazowieckim.

Jan Rudek urodzony 5 marca 1913 r. w Guławach (dziś Płoszów) był uczniem miejscowej szkoły. Brał udział w Kampanii Polskiej 1939 roku i był Żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych we Francji i Wielkiej Brytanii. Zginął śmiercią lotnika u wybrzeży Holandii. Mimo że od jego śmieci minęło 80 lat, rodzina bohatera uznała, że warto go upamiętnić.

Musimy pamiętać o bohaterach, bo na tej przeszłości, którą oni tworzyli swoją postawą w obronie ojczyzny, budujemy przyszłość młodych pokoleń. To ważne także w takich małych miejscowościach jak Płoszów, bo dzieci które chodzą do miejscowej szkoły mają skąd czerpać wzorce. A Jan Rudek to niekwestionowany autorytet - mówi poseł Anna Milczanowska.

Z inicjatywą upamiętnienia stryja wyszedł Stanisław Rudek – mieszkaniec gminy Radomsko, który składając petycję przedstawił dokumenty dotyczące służby wojskowej oraz tragicznej śmierci swojego krewnego.

Mieliśmy świadomość, że mamy takiego krewnego, ale niewiele o nim wiedzieliśmy, poza tym, że był wojskowym, że zginął i gdzie został pochowany. W rodzinnych szufladach zachowały się szczątkowe dokumenty i pojedyncze zdjęcia. W celu upamiętnienia Jana, trzeba było zdobyć wiarogodne dokumenty. Szukaliśmy w archiwach państwowych, w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, u brytyjskiego ministra obrony narodowej... Po 8 miesiącach oczekiwania dostaliśmy komplet dokumentów od czasu wstąpienia do wojska do śmierci, wtedy mogliśmy oficjalnie wystąpić z petycją o upamiętnienie naszego Bohatera. Była taka potrzeba, bo pamięć jest ulotna i powoli się zaciera. Jeszcze jedno, dwa pokolenia i pamięć o naszym krewnym by zaniknęła. Ta tablica pozwoli na jej pielęgnowanie - opowiada Stanisław Rudek.

Rada Gminy Radomsko poparła petycję, ideę upamiętnienia Jana Rudka pozytywnie zaopiniował Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, a uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Płoszowie oraz mieszkańcy gminy podczas spotkań zapoznali się z postacią por. nawigatora Jana Rudka oraz zgromadzoną dokumentacją. Tablicę ufundował IPN Oddział w Łodzi.

Podczas poniedziałkowej uroczystości odbyło się odsłonięcie i poświęcenie tablicy, zebrani złożyli pod nią kwiaty, a dzieci ze Szkoły Podstawowej w Płoszowie zaprosiły na część artystyczną.

Porucznik nawigator Jan Rudek urodził się 5 marca 1913 r. w Guławach (obecnie Płoszów, ul. Guławska). W okresie międzywojennym uczył się i służył w Wojsku Polskim. Po klęsce wrześniowej, w 1940 r., przybył do Francji, gdzie został wcielony do Armii Polskiej, a następnie otrzymał przydział do 118 Oddziału 4 Brygady Kadrowej w Anglii. 16 listopada 1942 roku otrzymał przydział do 300 Dywizjonu Bombowego im. „Ziemi Mazowieckiej” w Hemswell (Anglia).

Z 8 na 9 kwietnia 1943 r. odbywał lot bojowy z zadaniem bombardowania Duisburga. Bombowiec został zestrzelony przez niemiecką artylerię przeciwlotniczą nad Morzem Północnym, u brzegów Holandii. Jan Rudek zginął wraz z całą załogą, został pochowany w Bergen (Holandia). Nazwisko porucznika nawigatora Jana Rudka jest upamiętnione na cokole Pomnika Lotników Polskich w Northolt na zachodnim przedmieściu Londynu oraz na „Pomniku Lotników Polskich poległych w II Wojnie Światowej 1939-1945”, odsłoniętego 27 sierpnia 2003 r. w Warszawie na Polach Mokotowskich.

Gmina Radomsko. W Płoszowie odsłonięto tablicę upamiętniającą por. nawigatora Jana Rudka

Gmina Radomsko. W Płoszowie odsłonięto tablicę upamiętniając...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie