Odsłonięcie tablicy upamiętniającą por. nawigatora Jana Rudka w Płoszowie
W poniedziałek, 8 maja, odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej por. nawigatora Jana Rudka wmurowanej w budynek Publicznej Szkoły Podstawowej im. M. Rataja w Płoszowie w gminie Radomsko. W uroczystości wzięli udział m. in. posłowie Anna Milczanowska i Dariusz Klimczak, władze Powiatu Radomszczańskiego i Radomska ze starostą Beatą Pokorą i prezydentem Jarosławem Ferencem na czele, przedstawiciele władz województwa łódzkiego, gminy Radomsko, placówek oświatowych i służb mundurowych, a także reprezentacja 25. Brygady Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Tomaszowie Mazowieckim.
Jan Rudek urodzony 5 marca 1913 r. w Guławach (dziś Płoszów) był uczniem miejscowej szkoły. Brał udział w Kampanii Polskiej 1939 roku i był Żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych we Francji i Wielkiej Brytanii. Zginął śmiercią lotnika u wybrzeży Holandii. Mimo że od jego śmieci minęło 80 lat, rodzina bohatera uznała, że warto go upamiętnić.
Musimy pamiętać o bohaterach, bo na tej przeszłości, którą oni tworzyli swoją postawą w obronie ojczyzny, budujemy przyszłość młodych pokoleń. To ważne także w takich małych miejscowościach jak Płoszów, bo dzieci które chodzą do miejscowej szkoły mają skąd czerpać wzorce. A Jan Rudek to niekwestionowany autorytet - mówi poseł Anna Milczanowska.
Z inicjatywą upamiętnienia stryja wyszedł Stanisław Rudek – mieszkaniec gminy Radomsko, który składając petycję przedstawił dokumenty dotyczące służby wojskowej oraz tragicznej śmierci swojego krewnego.
Mieliśmy świadomość, że mamy takiego krewnego, ale niewiele o nim wiedzieliśmy, poza tym, że był wojskowym, że zginął i gdzie został pochowany. W rodzinnych szufladach zachowały się szczątkowe dokumenty i pojedyncze zdjęcia. W celu upamiętnienia Jana, trzeba było zdobyć wiarogodne dokumenty. Szukaliśmy w archiwach państwowych, w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, u brytyjskiego ministra obrony narodowej... Po 8 miesiącach oczekiwania dostaliśmy komplet dokumentów od czasu wstąpienia do wojska do śmierci, wtedy mogliśmy oficjalnie wystąpić z petycją o upamiętnienie naszego Bohatera. Była taka potrzeba, bo pamięć jest ulotna i powoli się zaciera. Jeszcze jedno, dwa pokolenia i pamięć o naszym krewnym by zaniknęła. Ta tablica pozwoli na jej pielęgnowanie - opowiada Stanisław Rudek.
Rada Gminy Radomsko poparła petycję, ideę upamiętnienia Jana Rudka pozytywnie zaopiniował Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, a uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Płoszowie oraz mieszkańcy gminy podczas spotkań zapoznali się z postacią por. nawigatora Jana Rudka oraz zgromadzoną dokumentacją. Tablicę ufundował IPN Oddział w Łodzi.
Podczas poniedziałkowej uroczystości odbyło się odsłonięcie i poświęcenie tablicy, zebrani złożyli pod nią kwiaty, a dzieci ze Szkoły Podstawowej w Płoszowie zaprosiły na część artystyczną.
Porucznik nawigator Jan Rudek urodził się 5 marca 1913 r. w Guławach (obecnie Płoszów, ul. Guławska). W okresie międzywojennym uczył się i służył w Wojsku Polskim. Po klęsce wrześniowej, w 1940 r., przybył do Francji, gdzie został wcielony do Armii Polskiej, a następnie otrzymał przydział do 118 Oddziału 4 Brygady Kadrowej w Anglii. 16 listopada 1942 roku otrzymał przydział do 300 Dywizjonu Bombowego im. „Ziemi Mazowieckiej” w Hemswell (Anglia).
Z 8 na 9 kwietnia 1943 r. odbywał lot bojowy z zadaniem bombardowania Duisburga. Bombowiec został zestrzelony przez niemiecką artylerię przeciwlotniczą nad Morzem Północnym, u brzegów Holandii. Jan Rudek zginął wraz z całą załogą, został pochowany w Bergen (Holandia). Nazwisko porucznika nawigatora Jana Rudka jest upamiętnione na cokole Pomnika Lotników Polskich w Northolt na zachodnim przedmieściu Londynu oraz na „Pomniku Lotników Polskich poległych w II Wojnie Światowej 1939-1945”, odsłoniętego 27 sierpnia 2003 r. w Warszawie na Polach Mokotowskich.
Gmina Radomsko. W Płoszowie odsłonięto tablicę upamiętniając...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?