Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na I Radomszczańskie Targi Pracy do MDK przyszły tłumy

Justyna Drzazga-Nowińska, współpraca eb
Na I Radomszczańskie Targi Pracy do Miejskiego Domu Kultury przyszły tłumy
Na I Radomszczańskie Targi Pracy do Miejskiego Domu Kultury przyszły tłumy Ewelina Borowiecka
Po raz pierwszy w Radomsku odbyły się targi pracy, które dla bezrobotnych mieszkańców powiatu były m.in. okazją do spotkań z potencjalnymi pracodawcami. Organizatorem targów był radomszczański pośredniak wspólnie z magistratem i starostwem.

Zgodnie z przewidywaniami, zainteresowanie targami było spore. Nic dziwnego - liczba bezrobotnych wprawdzie nieco spadła w ostatnich tygodniach, ale bez pracy wciąż pozostaje około sześć i pół tysiąca osób.
- Postanowiłem wybrać się na targi, bo chciałem zobaczyć, co miasto nam zaoferuje. Z pracą jest teraz bardzo ciężko. Wśród bezrobotnych jest dużo młodych ludzi, nawet tych po studiach - stwierdził Damian Ciupiński.

Skąd pomysł zorganizowania targów?
- Traktujemy je jako jedną z form działania, które mogą pomóc w minimalizowaniu bezrobocia - podkreśla Zofia Orzeł, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomsku.
Stopa bezrobocia w powiecie wynosi 13,5 proc., czyli jest wyższa niż w województwie łódzkim - 11,9 proc. i kraju - 11,7 proc. - Jest ona jednak mniejsza niż była jeszcze kilka lat temu - zwraca uwagę dyrektor Zofia Orzeł.

Jak wynika ze statystyk urzędu pracy, w ciągu ostatnich pięciu lat liczba bezrobotnych stopniowo się zwiększała. Na koniec 2008 roku osób bez pracy było 5.800 (wśród nich było 3.441 kobiet), a w sierpniu br. zarejestrowanych było 6.465 osób (3.625 kobiet).
- Niestety, wśród bezrobotnych mamy bardzo dużo młodych osób. Młodzi w wieku 18 - 34 lata stanowią aż 46 proc. bezrobotnych - wylicza szefowa pośredniaka.
Kolejną sporą grupą wśród bezrobotnych są osoby w wieku 35 - 54 lata. W powiecie rośnie także liczba bezrobotnych z wyższym wykształceniem. I nie chodzi o ich mniejsze szanse na znalezienie pracy, lecz o fakt, iż coraz więcej osób nie poprzestaje na szkole średniej, tylko decyduje się na studia. Według najnowszych danych, bez pracy jest 655 osób po studiach (w tym aż 489 kobiet).

Radomszczanki, które odwiedziły targi, były nieco zawiedzione. - Przyszłam tutaj, bo szukam pracy jako pracownik w banku, przedstawiciel handlowy, ewentualnie pedagog. Rozejrzałam się i uważam, że ofert pracy dla kobiet jest stanowczo za mało - komentuje pani Aneta.

Udział w targach wzięło łącznie 27 wystawców. Byli wśród nich przedstawiciele lokalnych firm i wielu instytucji z powiatu, a także województwa, np. pracownicy wydziału międzynarodowego pośrednictwa pracy, działającego w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Łodzi. Część firm miała do zaoferowania odwiedzającym targi konkretne posady. - Możemy zaproponować pracę na stanowisku introligatora, operatora maszyn offsetowych, poligrafa oraz grafika komputerowego. Każda oferta wymaga doświadczenia i dokładności - nie kryła Katarzyna Baryś z Drukarni Kamińskich, która działa w Radomsku.
- Zgłosiliśmy się na targi, by przekazywać informacje o tym, że w naszej firmie też można zarabiać i że to praca miła i przyjemna - stwierdziła Maria Maślanka z Oriflame.

W programie targów były również warsztaty nt. przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej. Chętni mogli zrobić sobie też test predyspozycji zawodowych.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto