Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest mieszkańców gminy Masłowice przeciwko budowie kopalni wapienia [ZDJĘCIA, FILM]

jd
Mieszkańcy gminy Masłowice z Granic, Kraszewic i Strzelec Małych nie chcą, by w pobliżu ich wsi powstała kapalnia wapienia

Stanowcze „nie” mówią mieszkańcy m.in. Granic w gminie Masłowice planom budowy kopalni wapienia w pobliżu ich wsi. - Nie chcemy kopalni – wołali na spotkaniu zorganizowanym we wtorek, 10 marca, z inwestorami.

Inwestor, spółka Kruszywa Granice, chce wydobywać wapień ze złóż położonych na polach między Granicami a Rzejowicami w gminie Kodrąb. W czerwcu ubiegłego roku radni gminni zajmowali się już wnioskiem spółki o sporządzenie planu zagospodarowania terenu. Wówczas wniosek został odrzucony. Pismo wróciło po kilku miesiącach. Jest obecnie procedowane.

Z każdą dużą inwestycją wiążą się sprzeciwy społeczne, ludzie się obawiają, co się stanie. Uważam, że nasza inwestycja nie niesie żadnych zagrożeń, jesteśmy do niej przygotowani

We wtorek, 10 marca, w przeddzień sesji, na której ma dojść do głosowania w sprawie sporządzenia planu zagospodarowania terenu mieszkańcy m.in. Granic, Kraszewic i Strzelec Małych spotkali się z inwestorami. Doszło do gorącej dyskusji, podczas której mieszkańcy zgłaszali swoje zastrzeżenia. Dotyczyły zapylenia, zwiększonego ruchu ciężkich samochodów, szkód spowodowanych wysadzaniem skał...

- Z każdą dużą inwestycją wiążą się sprzeciwy społeczne, ludzie się obawiają, co się stanie. Uważam, że nasza inwestycja nie niesie żadnych zagrożeń, jesteśmy do niej przygotowani. Mamy przygotowane materiały filmowe, żeby ludzie zobaczyli, jak miejsca po kopalniach mogą wyglądać, jak można je zagospodarować i wykorzystać turystycznie – tłumaczył przed spotkaniem Roman Markiewicz ze spółki Kruszywa Granice.

Jak się okazało, był zbyt wielkim optymistą. Mieszkańcy obecni na spotkaniu zdecydowanie zaprotestowali przeciwko budowie kopalni. Nie dali wiary informacjom, że nie będzie zapylenia. Nie wzruszyły ich również argumenty, że w przypadku szkód górniczych będą im wypłacone odszkodowania, gwarantowane osobnymi umowami podpisanymi przez spółkę z każdym gospodarstwem. Sceptycznie podeszli do pomysłu turystycznego wykorzystania wyrobiska i zrobienia tam sztucznego jeziora. Propozycję spółki utworzenia fundacji na rzecz Granic uznali za próbę przekupstwa. Być może jednak dojdzie do wyjazdu przedstawicieli mieszkańców do jednego z zakładów zajmujących się wydobywaniem wapienia. - To, że jeśli jutro radni nie przegłosują wniosku o przygotowanie planu zagospodarowania terenu, nie oznacza, że nie możemy rozmawiać – usłyszeli mieszkańcy od inwestorów.

Wszystko w rękach radnych

Co dalej? W środę o godz. 9 w Masłowicach rozpocznie się sesja rady gminy. W porządku obrad znalazły się punkty związane ze zmianami studium uwarunkowań i przygotowaniem planu zagospodarowania terenu na wniosek spółki. Część radnych już we wtorek zapowiedziała jednak, że zagłosuje przeciwko ich przyjęciu.

Granice Kruszywa nie jest jedynym inwestorem zainteresowanym wapieniem znajdującym się koło Granic. Drugim jest firma Atlas, która uzyskała już koncesję na jego wydobywanie. Tyle tylko, że na razie z niej nie korzysta. Atlas zajął działkę o powierzchni około 21 hektarów. Granice Kruszywa zainteresowane są terenem o powierzchni około 60 hektarów.

Protest mieszkańców gminy Masłowice przeciwko budowie kopalni wapienia:/b]

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto