Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko: Straż pożarna ostrzega. Czad to "cichy zabójca", przed którym można się uchronić

nm
Radomsko: Straż pożarna ostrzega. Czad to "cichy zabójca", przed którym można się uchronić

Pożary i zatrucia tlenkiem węgla od zawsze zbierają największe żniwo w miejscach gdzie powinniśmy się czuć najbezpieczniej – czyli w naszych domach. Rocznie w Polsce w pożarach ginie około 500 osób, a ponad 4000 zostaje rannych. Tragedie ludzkie są często konsekwencją niewiedzy. Sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla, czy też na zabezpieczenie się przed pożarem są bardzo proste. Do zatruć i pożarów dochodzi, bo często nie zdajemy sobie sprawy, co może stać się, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa, bo nie mamy świadomości, że tak naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne. Problem wzrasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym, chociaż do pożarów i akcji ratowniczych związanych z tlenkiem węgla strażacy wyjeżdżają w ciągu całego roku.

W powiecie radomszczańskim w poprzednim sezonie grzewczym, czyli w okresie od 1 września 2017 do 31 marca 2018 roku, strażacy wzywani byli 43 razy do niebezpiecznych zdarzeń w domach i mieszkaniach. W dwudziestu przypadkach mieli do czynienia z tlenkiem węgla, którym podtruło się łącznie 14 osób, a jedna poniosła śmierć. Warto zaznaczyć, że w pięciu przypadkach o zagrożeniu mieszkańców zaalarmowała czujka tlenku węgla – w tych zdarzeniach nikt nie został choćby podtruty czadem, ponieważ został on wykryty w bardzo niskim stężeniu, które jeszcze nie zagrażało mieszkańcom.

W tym roku, od 1 października, radomszczańscy strażacy odnotowali jedno podtrucie czadem u 25-letniego mężczyzny. Do zdarzenia doszło na terenie gminy Dobryszyce, gdzie w jednym z domów użytkowany był piecyk – tzw. koza, a do pomieszczenia, w którym ten piec był ustawiony, nie zapewniono odpowiedniej ilości świeżego powietrza. Takie warunki, plus nieszczelne oraz nieczyszczone, niedrożne przewody kominowe, to gotowy „przepis” na wyprodukowanie sobie zabójczego czadu w domu! W skali całego kraju od października czad „zabił” już 4 osoby, a 186 osób zostało poszkodowanych.

Państwowa Straż Pożarna prowadzi kampanię „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, która jest kolejną odsłoną akcji takich jak „NIE dla czadu”, czy też „Zgaś ryzyko”. Celem kampanii jest uświadamianie społeczeństwu jak ochronić siebie i pozostałych domowników przed zaczadzeniem i pożarem.

ABC zabezpieczenia przed zatruciem tlenkiem węgla

A. Zainstalować czujkę tlenku węgla w każdym pomieszczeniu, w którym znajdują się urządzenia gazowe (typu JUNKERSY, piece gazowe itp.) lub na paliwo stałe (kuchnie węglowe, kotły, kominki, piecyki typu KOZA, itp.)
B. Posiadać prawidłowo wykonaną instalację kominową i wentylacyjną, właściwie eksploatować te instalacje oraz zapewniać coroczne przeglądy techniczne tych instalacji przez osoby posiadające uprawnienia kominiarskie lub budowlane
C. Właściwie  eksploatować urządzenia grzewcze i zapewnić ich dobry stan techniczny.

ABC zabezpieczenia przed pożarem

A. Zainstalować autonomiczną czujkę dymu. Najbardziej odpowiednim miejscem montażu czujek autonomicznych jest korytarz lub hall znajdujący się pomiędzy sypialnią, a pomieszczeniami najbardziej narażonymi na wystąpienie pożaru (kuchnie, pokoje dzienne). W przypadku budynków wielokondygnacyjnych czujkę należy zainstalować na każdej kondygnacji.
B. Zapewniać coroczne przeglądy instalacji elektrycznej, gazowej i przewodów kominowych w budynku przez osoby posiadające uprawnienia w zakresie dozoru i eksploatacji danych instalacji, a także usuwać usterki wynikające z tych przeglądów
C. Posiadać w domu gaśnicę zawierającą minimum 2 kg lub 2 dm3 środka gaśniczego, która umożliwi ugaszenie ognia w zarodku przez użytkowników lokalu mieszkalnego. Producenci gaśnic coraz częściej oferują gaśnice dedykowane do użytku domowego, które poradzą sobie z pożarami materiałów najczęściej występujących w naszych mieszkaniach, czyli materiałów stałych, cieczy oraz tłuszczów i olejów.

Zdrowie, a nawet życie Twoje i Twoich bliskich może w dużej mierze zależeć również od tego, jak poważnie potraktujesz treść naszych rad.

Informacja KP PSP w Radomsku

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto