Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strefa daje pracę radomszczanom, korzysta także miejski samorząd

Redakcja
Firma Cortizo to kolejny inwestor, który uruchomi produkcję w radomszczańskiej podstrefie ŁSSE. Radomsko wybrało do tej pory 14 inwestorów
Firma Cortizo to kolejny inwestor, który uruchomi produkcję w radomszczańskiej podstrefie ŁSSE. Radomsko wybrało do tej pory 14 inwestorów Archiwum UM Radomska
Od 2006 roku napływają do Radomska inwestorzy różnych branż z różnych krajów. Nasza specjalna strefa ekonomiczna należy do najprężniej rozwijających się w województwie

Rok 2012 zapisze się w historii strefy przemysłowej w Radomsku oddaniem do użytku 4 nowych inwestycji. Na początku 2012 roku rozpoczął produkcję zakład Manuli Hydraulics. Do końca roku zapowiedziały uruchomienie zakładów jeszcze trzy firmy: Isopak Polska, Cortizo i Press-Glas. Nowe miejsca pracy w okresie ogólnego spowolnienia gospodarki ucieszą radomszczan.

Rok 2012 będzie istotny dla strefy jeszcze z jednego względu. W czwartym kwartale zostanie oddany do użytku zbiornik retencyjny, co pozwoli - poprzez system rowów - odprowadzić wodę deszczową nie tylko ze strefy przemysłowej, ale także z części Stobiecka Miejskiego i Wymysłówka, zapobiegając podtopieniom lokalnym.
Strefa przemysłowa w Radomsku o powierzchni 164ha jest dzisiaj miejscem, gdzie 14 inwestorów prowadzi działalność, dając zatrudnienie ponad 2 tysiącom osób.
Od 2006 roku napływają do Radomska inwestorzy z różnych branż. Każdy z nich może korzystać z dobrodziejstwa obszaru specjalnej strefy ekonomicznej. Od 2000 roku w Radomsku istnieje podstrefa Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Prężna ŁSSE, której profesjonalna kadra została wielokrotnie doceniona przez inwestorów i firmy consultingowe nie tylko polskie, ale i zagraniczne, jest magnesem przyciągającym inwestorów do Radomska.

Ważnym filarem współpracy miasta Radomska na rzecz rozwoju przemysłu jest Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. W 2011 roku Radomsko podpisało umowę o współpracy z PAIiIZ. Na mocy porozumienia strony działają wspólnie nie tylko dla pozyskania nowych inwestorów do Radomska, ale także wymieniają informacje dotyczące możliwości kooperacji, szkoleń, wizyt delegacji zagranicznych. Dzięki umowie Radomsko znalazło się wśród niewielu miast w Polsce, które bezpośrednio współdziałają z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Świętowane uroczyście wiosną tego roku 15- lecie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej było podsumowaniem okresu, w którym sukces strefy był potwierdzany wynikami każdego roku, co znajdowało również odzwierciedlenie w międzynarodowych rankingach. Mamy w tym swoją cegiełkę, nic więc dziwnego, że Radomsko jest dumne z faktu wieloletniej współpracy z ŁSSE, a zdobyte doświadczenia rokują nadzieję na rozwój współpracy nie tylko w zakresie pozyskiwania inwestorów, ale także na działania, które będą służyć lokalnej społeczności w wielu dziedzinach....
Miasto stara się z powodzeniem kusić inwestorów nie tylko uzbrojoną w infrastrukturę strefą przemysłową, ale także działaniami inwestycyjnymi mającymi na celu zwiększenie atrakcyjności Radomska w wielu obszarach. Teatr im. Stefana Jaracza, budowa obwodnicy miasta, budowa systemów zapobiegających podtopieniom, stała poprawa jakości kształcenia, dbałość o zieleń miejską, rozwój obszarów mieszkalnych, rozwój infrastruktury, dbałość o środowisko naturalne - to wszystko pozwala potencjalnemu inwestorowi utwierdzić się w przekonaniu, że Radomsko to dobre miejsce na inwestycję.

Wśród działań samorządu na podkreślenie zasługuje projekt współpracy pomiędzy: Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie a Urzędem Miasta Radomska, Starostwem Powiatowym w Radomsku oraz Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną, Regionalną Izbą Przemysłowo - Handlową w Radomsku i Indesit Company Polska. Pomysł stworzenia pewnej płaszczyzny współistnienia przemysłu i nauki, to potrzeba wyjścia naprzeciw wyzwaniom dynamicznej rzeczywistości. To konieczność dopasowania dopełniających się przecież systemów, których pierwszym efektem będzie współdziałanie na rzecz jak najlepszego przygotowania absolwentów AJD do potrzeb i wyzwań regionalnego rynku pracy. A uczelnia zyskuje praktyczną "obudowę" do dydaktyki. Już tylko tych wartości nie sposób przecenić. W interesie bowiem wszystkich stron leży wypracowanie wspólnych obszarów kooperacji, tak by absolwenci byli wyposażeni w kompetencje oczekiwane przez pracodawców.

Porozumienie ma dotyczyć m.in.: współpracy uczelni z samorządem i biznesem przy tworzeniu programów kształcenia studentów w zakresie wybranych kierunków i specjalności, nawiązania kontaktów z pracodawcami z Radomska, powiatu radomszczańskiego w tym przede wszystkim z przedsiębiorstwami zlokalizowanymi w ŁSSE, wymiany informacji i doświadczeń, wykorzystywania praktyków w realizacji zajęć dydaktycznych, organizowania wspólnych konferencji, warsztatów i paneli dyskusyjnych, a także organizowania wizyt dydaktycznych w przedsiębiorstwach regionu. Celem współpracy pomiędzy Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie a ŁSSE ma być również włączenie studentów w wybrane projekty realizowane przez przedsiębiorstwa zlokalizowane w strefie, tak by mogli oni nabyć praktyczne umiejętności dopasowane do zmieniającego się zapotrzebowania rynku pracy.

Całość projektu daje doskonałe narzędzie komunikacyjne, bo zawsze miast wyważać lepiej i mądrzej jest drzwi otwierać. Zapraszamy więc do Radomska, zapraszamy nie tylko turystów, ale i inwestorów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto