Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak pomagaliśmy Ukrainie. Radomsko od początku wojny wspiera uchodźców z Ukrainy. ZDJĘCIA

Jacek Drożdż
Jacek Drożdż
Pomoc dla uchodźców z Ukrainy ruszyła w Radomsku niemal natychmiast po wybuchu wojny
Pomoc dla uchodźców z Ukrainy ruszyła w Radomsku niemal natychmiast po wybuchu wojny Arch. NM
Radomsko od początku wojny wspiera Ukrainę. Tak pomagaliśmy praktycznie od pierwszych dni konfliktu

Dziś mija pierwsza rocznica wybuchu wojny na Ukrainie. Przypominamy, jak rok temu mieszkańcy Radomska pomagali Ukrainie i jak przyjęli do siebie uchodźców. Akcji pomocy, protestów, koncertów i innych działań nie brakowało. Radomszczanie otworzyli swoje serca i domy dla potrzebujących.

Dary dla potrzebujących zbierano niemal natychmiast po ogłoszeniu wojny na Ukrainie.

- Akcja zrodziła się spontanicznie. Wczoraj znajoma wrzuciła posta na Facebooka, że jadą na granicę z pomocą i my postanowiliśmy, że również jedziemy. Ogłosiliśmy na Facebooku, że rozpoczynamy zbiórkę, zbieramy śpiwory, koce, środki czystości i jedzenie: chleb, wędliny, sery, owoce i rzeczy dla dzieci – mówiła rok temu Karolina Martela-Zakrzewska, która w Radomsku zbierała dary, by zawieźć je na granicę polsko-ukraińską.

W akcję niesienia pomocy zaangażowały się prywatne osoby, instytucje, urzędy oraz szkoły… Na osoby, które chciałyby pomóc uchodźcom z Ukrainy czekał bus Morsów z Radomska. Jak wyjaśniały wówczas Morsy, radomszczanie przynoszą żywność, artykuły higieniczne, jest wiele paczek z jednorazowymi pieluchami… Dary dla uchodźców można było składać również m.in. w biurze poselskim Anny Milczanowskiej. Radomszczanie przynieśli paczki z kołdrami, śpiworami czy żywnością.

Wkrótce pomoc przybrała bardziej zorganizowaną formę. Uchodźcy, którzy dotarli do Radomska, mogli np. uzyskać pomoc z ZUS. Akcja przeznaczona była dla uchodźców, którzy przybyli legalnie z Ukrainy do Polski po wybuchu wojny oraz dla pracujących już w Polsce rodziców dzieci, które po 23 lutego zostały sprowadzone do naszego kraju. Pracownicy ZUS pomagali zainteresowanym założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożyć wniosek o świadczenie 500+.

Pomagały również samorządy. Np. w urzędzie miasta w Radomsku powołany został koordynator do spraw pomocy uchodźcom z Ukrainy, powstał także punkt informacyjny oraz w hali sportowej punkt recepcyjny, gdzie uchodźcy mogli znaleźć spokojny kąt.

Wkrótce i radni miejscy w Radomsku, i radni powiatowi przyjęli stanowisko wobec agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

W wakacje miasto zorganizowało najpierw piknik, a później kolonie dla dzieci z Wozniesienska, które jest miastem partnerskim Radomska.

Zobacz też:

Pomoc Ukrainie trwa do dziś…

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto