Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tomasz Ślęzakiewicz za projekt rewitalizacji fortalicji w Gorzkowicach otrzymał niejedną nagrodę

Małgorzata Kulka
Tomasz Ślęzakiewicz podczas pracy w swoim biurze architektonicznym
Tomasz Ślęzakiewicz podczas pracy w swoim biurze architektonicznym Małgorzata Kulka
Projekt rewitalizacji XVIII-wiecznej fortalicji w Gorzkowicach wykonany przez Q2 Biuro Architektoniczne Tomasza Ślęzakiewicza to kolejny prezentowany przez nas "produkt", wyróżniony podczas Gali Biznesu.

Projekt rewitalizacji XVIII-wiecznej fortalicji w Gorzkowicach wykonany przez Q2 Biuro Architektoniczne Tomasza Ślęzakiewicza to kolejny prezentowany przez nas "produkt", wyróżniony podczas Gali Biznesu.

- To był trudny projekt - przyznaje pan Tomasz.- Przeprowadzanie rewitalizacji jest bardziej skomplikowane niż projektowanie od podstaw. Miałem przeprojektować ten unikalny teren zmieniając jego przeznaczenie bez naruszenia jego charakteru.

Jak tłumaczy projektant, pierwotnie zakładano, by w Gorzkowicach powstał obiekt mieszkalny z elementami obronnymi. Inwestycji nigdy nie skończono. Powstało tylko przyziemie budynku, które po latach popadło w ruinę. Pozostało ręcznie wykonane ukształtowanie terenu, nasyp prawdopodobnie pod ogród i fosa. Ukształtowanie nasypu świadczy o zamyśle wykonania bastionów oraz bramy.

- Zależało mi na mimowolnym uświadomieniu osobie tam przebywającej, gdzie jest i co tu było. Wyprowadziłem obrys murów do poziomu terenu i przeprowadziłem przez nie główny ciąg pieszy. Wszyscy wchodzący na widownię przechodzą przez budynek. Dla zwiększenia efektu mury wykorzystałem jako stopnie, każdy następny jest wyższy o 15 cm. Na nasypie mieści się scena oraz widownia. Dziś obiekt jest wykorzystywany podczas imprez - opowiada architekt.

Wyróżnienie w kategorii "Produkt Roku" to nie jedyna nagroda, jaką pan Tomasz otrzymał za rewitalizację fortalicji. Za projekt dostał też Nagrodę Honorową Towarzystwa Urbanistów Polskich w Konkursie na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną w Woj. Łódzkim i Wyróżnienie w konkursie Modernizacja Roku 2011.
- Drugie wyróżnienie jest dla mnie najcenniejsze, bo był to konkurs ogólnopolski, a rozstrzygnięcie odbyło się na Zamku Królewskim - podkreśla autor. Jak przyznaje, nagrody są dla niego bardzo motywujące.

Tomasz Ślęzakiewicz i jego biuro

Tomasz Ślęzakiewicz studiował na Politechnice Wrocławskiej, biuro architektoniczne prowadzi od 6 lat. Zajmuje się pełnym zakresem projektowania, od form małej architektury, mebli, poprzez kompleksowe projektowanie wnętrz do projektów budowlanych.

W Radomsku stoi kilka domów według jego projektu, także budynki użyteczności publicznej (np. prywatne przedszkole na Folwarkach). To jemu należy przypisać ciekawe kolorowe elewacje budynków szkół w mieście. Ostatnio pracował nad przebudową rynku w Gostyniu. - Zmieniłem układ funkcjonalno-przestrzenny oraz komunikacyjny, nadając głównej przestrzeni całkowicie nowy wymiar - mówi.

Większość prac wykonuje dla inwestorów prywatnych w różnych miastach Polski. Na pytanie, z jakich projektów, realizacji jest najbardziej dumny, odpowiada: - Z tych jeszcze niezrealizowanych, bo każdy nowy wydaje mi się ciekawszy od poprzednich. Na tym właśnie polega praca architekta. Wciąż odkrywamy w sobie nową wrażliwość, nowe spojrzenie...

Zobacz także: IV Gala Biznesu Radomsko 2013. Konkurs przedsiębiorczości rozstrzygnięty [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto