MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie I LO w Radomsku poznawali Nadpiliczne Parki Krajobrazowe

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
fot. I LO w Radomsku
Uczniowie I LO w Radomsku w ramach projektu współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi poznali najciekawsze zakątki Nadpilicznych Parków Krajobrazowych

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku poznali najciekawsze zakątki Nadpilicznych Parków Krajobrazowych, w skład których wchodzą trzy kompleksy: Przedborski, Sulejowski oraz Spalski. "Biol-chem" odwiedził dwa rezerwaty mieszczące się na terenach Parków Spalskiego i Sulejowskiego.

Mieliśmy okazję zobaczyć Rezerwat Spała - przykład lasu naturalnego, w którym rosną ponad dwustuletnie dęby i sosny oraz wiele roślin objętych ochroną gatunkową. Jest to też azyl dla licznych gatunków zwierząt, obserwowaliśmy gągoły i zimorodka oraz ślady bobrów i dzików - relacjonują uczestnicy wycieczki. - Drugim obiektem były Niebieskie Źródła – rezerwat wodno-krajobrazowy, w którym można podziwiać krasowe wywierzyska o niezwykłym kolorze, a także liczne okazy czapli.

Klasa przyrodnicza odwiedziła rezerwat „Murawy Dobromierskie” z roślinnością kserotermiczną pochodzenia antropogenicznego. Do najcenniejszych składników flory należy m.in. zawilec, który znajduje się w logo Przedborskiego Parku Krajobrazowego.

Rezerwat stanowi także doskonały punkt widokowy szczególnie na dolinę Pilicy. Drugim rezerwatem, który młodzież miała okazję zobaczyć to „Bukowa Góra” - nawapienna buczyna pochodzenia naturalnego. Tu znajdują się stanowiska kilku gatunków storczyków m.in. gnieźnika leśnego, który jest przedstawicielem nielicznej grupy heterotroficznych roślin bezzieleniowych.

W poznawaniu parków młodzieży pomagali ich pracownicy z pasją opowiadający o przyrodzie, której są strażnikami.

Odwiedzone przez nas miejsca chronią najcenniejsze fragmenty doliny Pilicy i mają wiele do zaoferowania turyście interesującemu się zarówno przyrodą, jak i kulturą i tradycjami województwa łódzkiego – nie sposób wszystkiego opisać w krótkiej relacji – przekonajcie się sami, jak pięknie jest tuż obok nas i dlaczego warto tworzyć parki krajobrazowe oraz rezerwaty przyrody.

Projekt realizowany przez I LO był współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Koordynowali go: A. Jędrzejczyk, K. Łągiewka i E. Siejka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto