Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urząd miasta w Radomsku odpowiada na pytanie w sprawie ulicy Zielnej

Jacek Drożdż
Jacek Drożdż
Jacek Drożdż
Na pytanie dotyczące ulicy Zielnej w Radomsku odpowiada urząd miasta

Urząd miasta w Radomsku odpowiedział na pytanie dotyczące ulicy Zielnej.

Przypomnijmy w skrócie tę historię: W roku 1996 miasto na prywatnych gruntach zbudowało prowizoryczną drogę. Właściciele działek oczywiście interweniowali w wielu urzędach, by sprawę wstrzymać, uważając, że najpierw wytycza się drogę, reguluje stan prawny, a potem tworzy się osiedle. Składane pisma, czy też przeprowadzone rozmowy nic nie dały i w asyście policji położono betonowe płyty w sposób przypadkowy, bez tyczenia i projektu. Dodatkowo, wojewoda w 2000 roku usankcjonował tę sytuację, wydając decyzję o tym, że to urząd miasta jest właścicielem działki 63 w obrębie 16. Na tę decyzję powoływał się ówczesny wiceprezydent Jarosław Ferenc, mówiąc o prawie własności miasta do działki. Jednak minister budownictwa decyzją z 2007 roku stwierdził nieważność decyzji wojewody łódzkiego.

Dlatego jedna ze spadkobierczyń właścicieli prywatnych terenów, które weszły w skład działki 63 wystąpiła do urzędu miasta w Radomsku z pytaniem: „Stosownie do stwierdzonej nieważności w/w decyzji Wojewody Łódzkiego proszę o odpowiedź czy decyzja Ministra Budownictwa, funkcjonująca w obrocie prawnym od prawie 15 lat jest dla miasta i Prezydenta Miasta Radomska wiążąca czy nie? - pyta.

Co na to miasto?

Odpowiedź urzędu miasta w Radomsku w sprawie ul. Zielnej

Miasto dysponowało tytułem własności do gruntu pod ulicą Zielną na podstawie ostatecznej decyzji Wojewody Łódzkiego. Po późniejszym wzruszeniu tej decyzji przez strony nie biorące udziału w postępowaniu, sprawa komunalizacji działki nr 63 ponownie trafiła do rozpatrzenia przez służby Wojewody. W chwili obecnej, Miasto Radomsko jako podmiot, który na dzień 31 grudnia 1998 r. władał przedmiotowym gruntem, zajętym pod drogę publiczną, nadal podtrzymuje, iż teren ten z dniem 1 stycznia 1999 r stał się z mocy prawa własnością naszej jednostki samorządowej na podstawie art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną. Fakt ten wymaga jedynie potwierdzenia w postaci decyzji Wojewody Łódzkiego, która winna zakończyć prowadzone postępowanie administracyjne w tej sprawie.

Naszej rozmówczyni wyjaśnienia miejskich urzędników nie przekonują.

- Odpowiedź Urzędu Miasta Radomska jest wypowiedzią życzeniową, bowiem samo złożenie wniosku nie jest równoznaczne z pozytywnym jego rozpatrzeniem. Złożone wyjaśnienie jest jedną wielką niekonsekwencją. W roku 2000 urząd wystąpił do Wojewody Łódzkiego wnioskiem w trybie art. 73 ustawy z dnia 13 października 1998 r. Przepisu wprowadzającego ustawy reformujące administrację publiczną, umożliwiającego regulowanie stanu prawnego gruntów zajętych w przeszłości pod drogi publiczne – twierdzi Czytelniczka, która jest spadkobierczynią właścicieli prywatnych gruntów, które weszły w skład działki nr 63. - Natomiast w wyjaśnieniu powołuje się na przepisy komunalizacyjne, wskazujące na wystąpienie o nabycie gruntów w procesie komunalizacji, stanowiącym wyłącznie potwierdzenie przejścia prawa własności danego składnika mienia ze Skarbu Państwa na właściwą gminę.

Kolejna kwestia, jaką podnosi radomszczanka: „Miasto dysponowało tytułem własności do gruntu pod ulicą Zielną na podstawie ostatecznej decyzji Wojewody Łódzkiego”. - Dlaczego dysponowało? Otóż dlatego, że ukryło przed właścicielami fakt złożenia wniosku o nabycie własności części ich nieruchomości. Toczące się postępowanie bez udziału osób mających interes prawny zakończyło się uzyskaniem w 2000 roku decyzji Wojewody Łódzkiego na własności działki bez wiedzy właścicieli, że prawo to utracili. Czy to działanie uczciwe i moralne? - pyta nasza rozmówczyni.

Jak dodaje, w złożonych do Wojewody dokumentach, pomimo wezwania wystosowanego przez Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi w 2000 roku do złożenia wyjaśnienia stanu prawnego działki 63 obręb 16, „czy została wydzielona z działek sąsiednich”, nie załączono do wniosku stosownych map, a tym samym nie ujawniono właścicieli działek, z których powstała działka 63.

- A przecież dokumenty w tej sprawie istnieją. Komu i czemu miało to służyć? Dlaczego przez 26 lat, od 1996 roku, tj. od czasu położenia płyt betonowych na terenie prywatnym Prezydent Miasta Radomska nie okazał się posiadaniem pozwolenia na budowę drogi dwukierunkowej o szerokości 3,0 m, ani też uchwałą na nadanie nazwy ulica Zielna dla tego terenu – dodaje radomszczanka.

Nie można zapominać, jak przypomina, że granice prywatnej nieruchomości tak jak i granice Państwa Polskiego to przecież świętość, którą nie można sobie dowolnie interpretować i zmieniać, a nabycie nieruchomości z mocy prawa w trybie procedur administracyjnoprawnych może mieć miejsce tylko wyłącznie w przypadku wystąpienia odpowiednich przesłanek stosownie dokumentujących zaistniały fakt.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto