Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka w Gomunicach wydała książkę o historii AK i KWP w gminie Gomunice. FILM

Jacek Drożdż
Jacek Drożdż
Wideo
od 16 lat
Książkę o historii AK i KWP w gminie Gomunice, spisaną na podstawie wspomnień mieszkańców wydała Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach

Książka o historii żołnierzy AK i KWP w gminie Gomunice

Gminna Biblioteka Publiczna w Gomunicach zaprezentowała niecodzienną publikację: „Żołnierze Armii Krajowej i Konspiracyjnego Wojska Polskiego we wspomnieniach mieszkańców gminy Gomunice”. Książka powstała dzięki projektowi realizowanemu przez GBP w Gomunicach i zaangażowaniu Elżbiety Sukiennik oraz Marcina Lasonia.

- Staraliśmy się przedstawić naszą historię na tle Armii Krajowej. Chcieliśmy, żeby młodzi ludzie, ale i starsi mieszkańcy dowiedzieli się, że wielka historia nie dzieje się gdzieś daleko, ale również u nas – mówi Elżbieta Sukiennik, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Gomunicach. - I że mieliśmy taką wspaniałą kartę historii, związaną z działalnością żołnierzy Armii Krajowej i Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Marcin Lasoń pochodzi z Gomunic, dziś jest członkiem rady Fundacji Sprzymierzeni z GROM. Jak twierdzi, dzięki badaniom nad książką udało się ustalić precyzyjnie miejsce zrzutu z 1944 roku.

- To był zrzut materiałowy na placówce „Buk” koło miejscowości Kocierzowy. Samolot przywiózł zaopatrzenie dla żołnierzy AK nie tylko z terenu Gomunic, ale całego inspektoratu Radomsko. Historycy twierdzili, że zrzutowisko znajdowało się 9 km na południowy wschód od Radomska, a rzeczywiście było to 9 km na północny wschód od Radomska. Ci, którzy prowadzą badania nad zrzutowiskami, będą mogli skorzystać z naszych ustaleń – podkreśla Marcin Lasoń.

O tym, że pomysł na taki sposób utrwalenia lokalnej historii to strzał w dziesiątkę, mówili goście, zaproszeni przez Gminną Bibliotekę Publiczną na promocję książki.

- Chodzi o to, żeby tę historią poznać i to poznać z ust mieszkańców i ich bliskich. Co tak naprawdę na terenie gminy Gomunice się działo – twierdzi Paweł Olejniczak, wójt gminy Gomunice.

Anna Milczanowska, posłanka PiS podkreślała, że w ten projekt zaangażowali się też młodzi ludzie.

- To pokolenie, które będzie wkraczać w swoje dorosłe życie. Ono szukało tych bohaterów, uczestników walk o wolną i niepodległą Polskę. I sami też nabywają cech ważnych dla ojczyzny: miłości, poszukiwaniu prawdy – podkreślała Anna Milczanowska.

Książka podzielona została na trzy części: wspomnienia mieszkańców, następnie zarys historii AK i KWP w rejonie Gomunic na podstawie literatury przedmiotu oraz spis ustalonych żołnierzy AK i KWP z terenu obecnej gminy Gomunice. Uczestnicy spotkania promocyjnego dostali ją za darmo.

Partnerami projektu realizowanego przez bibliotekę są Fundacja PGE, Fundacja Sprzymierzeni z GROM, oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz 9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto