Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Magistrat ma sposób na oczyszczalnię ścieków przy ulicy Narutowicza

Jacek Drożdż
Archiwum
Jak ograniczyć działalność oczyszczalni ścieków przy ulicy Narutowicza, budzącej wiele kontrowersji wśród mieszkańców Radomska? Pomóc ma zmiana w studium uwarunkowań miasta

Jak ograniczyć działalność oczyszczalni ścieków przy ulicy Narutowicza, budzącej wiele kontrowersji wśród mieszkańców Radomska? Pomóc ma zmiana w studium uwarunkowań miasta. - Zapiszemy w dokumencie, iż w tym miejscu znajdzie się strefa zieleni - mówi Marek Błasiak, wiceprezydent miasta.

Położona w centrum miasta oczyszczalnia należała kiedyś do Metalurgii SA. Została jednak sprzedana i od lat jest solą w oku nie tylko władz miasta, ale i radomszczan. Ci mieszkający najbliżej wielokrotnie informowali o nieprzyjemnych zapachach, unoszących się wokół oczyszczalni. Dodatkowo obawy wzbudza fakt, iż obiekt znajduje się tuż obok rzeczki Radomki.

Próby ograniczenia działalności oczyszczalni nie powiodły się. Co więcej, firma wystąpiła do magistratu z wnioskiem o rozszerzenie działalności. - Już w 2010 roku, gdy studium po raz ostatni było poprawiane, powinno dojść do zmian w zapisach, dotyczących tego terenu. Gdyby wówczas zaznaczono, że obszar przeznaczony jest pod tzw. zieleń izolacyjną lub zieleń, oczyszczalnia nie mogłaby występować z wnioskiem o rozbudowę - mówi Marek Błasiak. - Mogłaby działać na podstawie otrzymanego od wojewody tzw. zintegrowanego zezwolenia, ale nie mogłaby zwiększać przerobu... Ponieważ temat od dawna jest gorący, musimy w jakiś sposób zareagować.
Na zmiany trzeba będzie jednak poczekać. Jak długo? Półtora roku, jak oblicza Błasiak. Trzeba przejść bowiem wszystkie przewidziane prawem procedury.

Studium uwarunkowań to jeden z najważniejszych dokumentów w każdym samorządzie. Na jego podstawie sporządza się plany zagospodarowania terenu. Dlaczego zainteresowano się nim w Radomsku? Przygotowana została analiza zagospodarowania przestrzennego, która wskazuje m.in., czy studium jest aktualne.

Ostatnie zmiany zostały w nim dokonane w 2010 roku. Od tego czasu wpłynęło kilkanaście uwag, część z nich uwzględniono. I okazało się, że studium jest częściowo nieaktualne. Radni kilka dni temu podjęli więc uchwałę o zmianach, w pięciu obszarach. Najważniejsze zapisy będą dotyczyć terenu, na którym znajduje się oczyszczalnia.
Zmienią się również zapisy dotyczące wykorzystania lasów w dzielnicy Wymysłówek (pod budownictwo), przeznaczenia terenów przy ulicy Sadowej i terenów po starym szpitalu. O wykorzystaniu terenów w centrum miasta wypowiedzą się mieszkańcy podczas konsultacji społecznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto