Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Planów ciągle za mało... czyli po kontroli NIK w Radomsku

jd
Plany zagospodarowania przestrzennego obejmują około 11 procent powierzchni Radomska
Plany zagospodarowania przestrzennego obejmują około 11 procent powierzchni Radomska Archiwum NaszeMiasto.pl
Radomsko wypadło nie najgorzej. NIK oceniał gospodarkę przestrzenną w miastach województwa łódzkiego. Jakie błędy wytknęli kontrolerzy NIK?

Pozytywnie - tak Najwyższa Izba Kontroli oceniła działania magistrackich urzędników zajmujących się planowaniem i gospodarką przestrzenną Radomska. Idealnie jednak nie jest. NIK wytknęła bowiem kilka błędów, które należy poprawić. Dodajmy jeszcze, że kontrolę przeprowadzono także w innych miastach naszego regionu. Najgorzej wypadł Tomaszów, który został oceniony negatywnie.

Kontrola NIK objęła lata 2011-2012. Inspektorzy, którzy trafili do Radomska wytknęli magistratowi, iż nie przestrzega obowiązujących terminów w postępowaniach o ustalaniu warunków zabudowy oraz niezgodnie ze wzorem prowadzi rejestr decyzji o warunkach zabudowy. W podsumowaniu, dotyczącym wszystkich badanych miast inspektorzy Izby stwierdzają m. in., iż "pomimo zapewnienia odpowiednich warunków organizacyjnych, nie nastąpiła istotna poprawa niskiego stopnia pokrycia powierzchni większości miasta województwa łódzkiego planami miejscowymi".

Katarzyna Ciupa, naczelnik wydziału architektury, budownictwa i planowania przestrzennego w magistracie uspokaja.
- W Radomsku wcale nie jest tak źle. W latach, które sprawdzał NIK zatwierdzono np. cztery plany zagospodarowania przestrzennego. Jeśli chodzi o terminy postępowań o ustalaniu warunków zabudowy, pracownicy wydziału zostali zobowiązani do ich przestrzegania, a w przypadku ich przekroczenia są zobowiązani do złożenia pisemnych wyjaśnień - tłumaczy.

Jak twierdzi, wszystkie zalecenia NIK są realizowane. Postępowanie administracyjne w latach, które obejmowała kontrola trwały dłużej niż dziś. Ale też należy wziąć pod uwagę stopień skomplikowania takich spraw.
Także rejestr decyzji o warunkach zabudowy od połowy 2012 roku jest już prowadzony zgodnie z wymogami. Doprowadzenie go do obowiązujących przepisów - przypomina Katarzyna Ciupa - przeprowadzono przedwkroczeniem do urzędu NIK.

Jak nasze Radomsko wygląda na tle innych miast naszego regionu? Obecnie planami zagospodarowania terenu pokryte jest ok. 11 procent powierzchni Radomska. Największy procent pokrycia planami zagospodarowania terenu ma Bełchatów (57,6 proc.), drugi jest Piotrków(23,4 proc.), Tomaszów (ok. 5 proc.).

- W województwie łódzkim wypadamy dobrze. W latach 2011-2012 dla Radomska powstały cztery plany zagospodarowania terenu, które objęły obszar ok. 88 ha - wylicza Katarzyna Ciupa. - Chodziło o tereny przy ul. Witosa i Wojska Polskiego, następnie o osiedle Miłaczki, teren Metalurgii oraz rejon ulicy Zachodniej.

Warto dodać też, jaką "wydajność" mieli urzędnicy. W Radomsku wydano 437 decyzji o warunkach zabudowy, w znacznie większym Piotrkowie - 445, w Tomaszowie Maz. 287, a w Bełchatowie 92.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto