MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko to "solidny średniak" - tkwimy w miejscu?

Jacek Drożdż
Kiedy Radomsko zacznie piąć się w Lidze tak wysoko, jak magazyny firmy JYSK? Magazyny już stoją
Kiedy Radomsko zacznie piąć się w Lidze tak wysoko, jak magazyny firmy JYSK? Magazyny już stoją Archiwum
Niezbyt rewelacyjnie wypada Radomsko w rankingu "Dziennikowej Ligi Miast", choć minimalnie awansowało.

Po raz kolejny prezentujemy wyniki Dziennikowej Ligi Miast. Tym razem ranking został jednak sporządzony w sposób wyjątkowy. Pod uwagę wzięte zostały wskaźniki GUS nie tylko za ubiegły rok, ale z lat 2007-2009. Dzięki temu łatwiej też można ocenić mijającą kadencję samorządu.


W naszym rankingu tradycyjnie uwzględniamy dane dotyczące wysokości bezrobocia, liczby firm, zadłużenia gminy, jej dochodów, skuteczności w pozyskiwaniu funduszy unijnych...
- Dziennikowa Liga Gmin pokazuje w ciekawym zestawieniu jak przebiega rozwój regionu, ujęty według pewnych umownie przyjętych statystycznych reguł - przyznaje Anna Milczanowska, prezydent Radomska.


Radomsko nie wypada jednak w tej lidze najlepiej. To prawda, że jest wyżej o jedno miejsce niż rok temu, ale patrząc na sąsiadów z naszego regionu, powodów do zachwytu nie ma. Jeszcze w 2008 roku Piotrków był 9., a Bełchatów 11. W trzyletnim podsumowaniu Radomsko jest na miejscu 11, Bełchatów na 10, a Piotrków... na 4.


W czym jesteśmy lepsi od sąsiadów? W wydatkach na administrację zajmujemy szóstą pozycję, Bełchatów jest ósmy, a Piotrków aż 15. Nasze miasto jest lepsze również, jeśli chodzi o liczbę zarejestrowanych firm. W tym podsumowaniu jesteśmy na miejscu 12, Piotrków jest 13., a Bełchatów 16.
Wszystkie trzy miasta idą niemal łeb w łeb, patrząc na wskaźnik dotyczący liczby oddanych mieszkań. Piotrków jest piąty, Radomsko szóste, Bełchatów siódmy.
Nieźle jeszcze wypadamy, w kategorii dochodów miast. Daleko nam co prawda do Piotrkowa, który w tej klasyfikacji jest drugi, ale Radomsko jest ósme, a Bełchatów 11. Dobrze prezentujemy się również w wydatkach na inwestycje. Wyprzedza nas co prawda Piotrków, ale ponownie jesteśmy lepsi od Bełchatowa.
Niestety, daleko w tyle pozostajemy, jeśli chodzi o pozyskiwanie funduszy unijnych. Mistrzem w tym przypadku jest Piotrków, który zajął pierwsze miejsce wśród 18 miast naszego województwa. Bełchatów jest 11, a Radomsko 12.

Mówiąc krótko: jesteśmy średniakiem. A jak wyglądają nasze wyniki w porównaniu z ostatnimi latami?

Jeśli chodzi o liczbę bezrobotnych lokujemy się na 11. pozycji. To i tak lepiej niż kilka lat temu, bo z danych za 2007 rok wynikało, że wlekliśmy się w ogonie województwa, na miejscu 17. Jesteśmy także wyżej notowani, jeśli chodzi o wydatki na administrację publiczną. Trzy lata temu Radomsko było na 8. miejscu, w najnowszym zestawieniu jest na miejscu 6. Nadal wysoko, choć miasto spadło o jedno miejsce, Radomsko jest klasyfikowane, w kategorii oddanych mieszkań (83,59 m kw. na 100 mieszkańców). Teraz to 6 lokata, wcześniej była 5 (28,8 m kw. na 100 mieszkańców).

Spadliśmy także po podliczeniu wydatków na inwestycje: z 7 miejsca na 12. Podobnie jest w kategorii "skuteczności pozyskiwania funduszy europejskich" (również z 8 miejsca przesunęliśmy się na 11.).

Gorzej Radomsko wygląda także w porównaniu uzyskiwanych dochodów. W 2007 r. wskaźniki dały nam miejsce 5, teraz jesteśmy trzy oczka niżej. Kwoty są jednak nieporównywalne. W 2007 r. było to 1445 zł na jednego mieszkańca, teraz jest to 4.493 zł.

Jeśli chodzi o wskaźnik zadłużenia zajmujemy 11 miejsce.


Optymizmem napawa natomiast fakt, iż rośnie liczba firm i miejsce miasta w ligowym rankingu. Z 17 pozycji trzy lata temu awansowaliśmy na 12. Wpływ na to ma na pewno Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz rozwijające się w jej pobliżu zakłady.
- Cieszą nas poprawione w większości wskaźniki, zwłaszcza te dotyczące kwestii zadłużenia, rozwoju przedsiębiorczości czy budownictwa mieszkaniowego. Jeżeli spojrzymy na ligę przez pryzmat dobiegającej kadencji samorządu to nasze miasto znacznie poprawiło swoje pozycje - komentuje Anna Milczanowska, prezydent Radomska. - Używając sportowej terminologii, znacznie awansowaliśmy. Potrzebne były zrównoważone działania, zwłaszcza teraz, w dobie kryzysu ekonomicznego, bo ostatni badany okres taki czas obejmuje.


Zdaniem pani prezydent wynik Radomska w najnowszym notowaniu Ligi i minimalny, bo o jedną pozycję spadek w ogólnej klasyfikacji, związany jest z dwoma dużymi inwestycyjami, jakimi będą obwodnica i system odwodnienia miasta.

- Konieczny był odpowiedni montaż finansowy przygotowujący te przedsięwzięcia, a pozyskane w ostatnich dniach na te zadania środki unijne przyniosą z pewnością efekt w kolejnym, jubileuszowym wydaniu ligi. Z pewnością jest jeszcze dużo do zrobienia - dodaje Milczanowska.

Tym podsumowaniem rozpoczynamy dziś prezentację wyników Dziennikowej Ligi Miast i Gmin. Za tydzień pokażemy pozycje w rankingu naszych dwóch gmin miejsko-wiejskich, a za dwa tygodnie gmin wiejskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Radomsko to "solidny średniak" - tkwimy w miejscu? - Radomsko Nasze Miasto

Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto