Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szykuje się rewolucja w kursowaniu miejskich autobusów w Radomsku

Jacek Drożdż
Archiwum NaszeMiasto.pl
Szykuje się rewolucja w kursowaniu miejskich autobusów. Nowy rozkład jazdy autobusów prawie gotowy MPK liczy, że dzięki temu będzie więcej pasażerów. Czy ta zmiana wystarczy by uleczy MPK?

Szykuje się rewolucja w kursowaniu miejskich autobusów. Radomszczanie odczują ją prawdopodobnie w maju. To efekt działań wyspecjalizowanej firmy, badającej Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.
MPK, miejska spółka, od kilku lat przynosi straty. Dotkliwy był szczególnie ubiegły rok. Strata przekroczyła 800 tys. zł, a prezydent miasta, po raz pierwszy w historii, musiał podjąć decyzję, czy MPK ma dalej funkcjonować.

Czy zatrudnienie zewnętrznej firmy, która miała zbadać rentowność poszczególnych linii autobusowych, pomoże spółce? Efektem działań jest propozycja zmiany rozkładu jazdy. Koncepcja zakłada utworzenie dwóch układów komunikacyjnych z tzw. krańcówkami: przy szpitalu (początkowy i końcowy przystanek będą mieć tam linie nr: 0, 1, 2, 3, 4, 8, 12 i 13) oraz przydworcu PKP (linie: 5, 6, 7, 10, 11).

- Założenie jest takie, że wszystkie linie będą przejeżdżać przez centrum miasta, plac 3 Maja, dając możliwość przesiadek. Dzięki karcie przesiadka jest bezpłatna, jeśli złapiemy drugi autobus w ciągu 15 minut - tłumaczy Ludwik Madej, naczelnik wydziału planowania w magistracie. - Część linii będzie miała przebieg zbliżony do obecnego, ale pojawią się też całkiem nowe. Dominująca będzie linia 0, kursująca z częstotliwością 15 minut. W międzyczasie będą podjeżdżać autobusy pozostałych linii. To oznacza, że w szczycie, między godziną 8 a 16, na plac 3 Maja autobusy będą podjeżdżać co 7,5 minuty.

Zmian będzie sporo, na przykład do Kietlina nie będzie już jeździć autobus nr 3, jego miejsce zajmie 6. Natomiast 3 przejmie dotychczasową linię 23 do Ładzic... Nie będzie też linii 25, która jeździła do Lgoty. W jej miejsce pojawi się 2.

- Oferta rozkładu jazdy będzie znacznie bogatsza niż obecnie. Nie będzie więc sensu uczyć się rozkładu na pamięć, bo przytakim zagęszczeniu autobusów na pewno każdy znajdzie ten, który mu odpowiada - twierdzi Krzysztof Nabrdalik, prezes MPK. - Trzeba przy tym pamiętać, że rozkład jazdy powstał z myślą o Radomsku, a nie liniach podmiejskich. One tylko uzupełniają ofertę. Dodatkowo, przygotowano go tak, by był realny - autobusy mają pojawiać się na przystankach o tych godzinach, które widnieją w rozkładzie.

Warto dodać, że w ofercie MPK pojawi się również bilet okresowy.
Jakie będą korzyści z wprowadzenia nowego rozkładu jazdy? Pasażerowie mają mieć więcej korzystnych połączeń. Dzięki temu do jeżdżenia autobusami ma przekonać się więcej radom-szczan. Jeśli pasażerów będzie więcej, skorzysta również MPK... Tyle teoria. Jak będzie w rzeczywistości?
O planowanych zmianach przedsiębiorstwo ma szczegółowo informować pasażerów na swojej stronie internetowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto